• geldim gördüm. otogarda beklerken 4 tane orta yaşta adamın siyaset konuşmasına şahit oldum ki akıllara ziyan . istanbul bogazinin altı madenlerde doluymuş. ama çikarttirmiyorlarmis. darbede bu yüzden olmuş . 2023 te çikarabilecekmişiz. otogarda çıktım şehir merkezine gittim bir cafeye geçtim . yaşları tahmini 27- 28 civarı gencler birbirlerine gaz veriyorlar nasıl adam dövdüklerini anlatıyorlar ve bununla övünüyorlar. şehri dolaşmaya çıktım ilk dikkatimi çeken başörtülü kadın sayısının fazlalığı ve soğuk insanlar . bana insanları çok soğuk geldi. insanların davranışları aynı trabzon insanı gibi. durduk yere birden parlayabilmeleri maço erkek tavırları kasılarak yürümeleri tek farkları trabzon insanı sıcakkanlı ama bunlar degil . kısaca yaşanacak bir yer değil kesinlikle. yozgat'tan daha kotu bir yer olamaz diyordum ama sakarya yozgatinda tahtını sallar insanları konusunda. sakaryalilar olmazsa güzel yer aslında
  • ekşi sözlük, deneyimden, bilgiden, tecrübeden beslenen bir mecra olmaktan uzaklasali çok oldu. belirli bir kitle var o kitlenin belirli söylemleri popüler oluyor ve diğer papağanlar bunları tekrar ederek o düşünceyi güçlendiriyor bu durumun en güzel örneği de sakarya'dir.

bu papağan kitlesini araştırsak hayatlari taklit üzerine kurulu olabilir, örneğin ülke gündemine etki edecek bir konu çıkıyor bu papagan kitlesi sözlükte yazılanları okuyup kendi fikriymis gibi etrafına anlatmaya başlıyor. çünkü kendi yaşantısı , fikri yok ancak buradan aldıklarını etrafına sunarak kolay yoldan edindiği bilgiyle itibar sahibi olacağını sanıyor. lütfen bırakın bu ucuz hareketleri, biraz özgünlük iyidir, biraz ezberden uzak kendi yasantilariniza donerek hissedin bu hayatı. neyse bu insanların çoğuna sakarya nin haritada ki yerini sorsan söyleyemez .

sakaryada bir çok kültürden insanı bir arada görebilirsiniz , doğası çok güzeldir, sanayisi fena değildir ama şehir yeterince gelişmemistir, büyükşehir aylık kültür sanat etkinlikleri düzenler ki internetten takip edebilirsiniz, geneli ciddi işlerdir. hatta geçen sene serdivan fikir sanat akademisinde ücretsiz derviş zaim senaryo atölyesine katilmışlığım var,captain fantastik,eşkıya gibi kült filmler tekrar sinemada gosterime giriyor bu ay bergman ve hayao miyazaki filmleri var ama bunlardan haberi olmayan eksicilere sorarsan sanatla yanyana koyamayacaklardir.
    denizi dalgalı olsa da iş görür. sapanca keyiflidir. büyük şehirlere yakınligi ayrı avantaj. insanıni genellemek çok zor çünkü çok kültürlü bir yapıda, türk'ü, kurt'u,lazi, çerkesi, muhaciri, arnavutu, bosnaki, kafkasi, gurcusu, abhazasi hepsi var. şehrin paralı kısmı daha çok göçmenlerdir.(arnavut,bosnaklar).
    havası nemlidir. deprem şehrin başka bir gerçeğidir. akyazı , karasu diğer ilçelere nispeten daha asayiş sorunlarının yaşandığı ilceleridir.
    daha özelinde bilgi isteyen mesaj atabilir.
  • toprağı bereketli insanı maganda olan şehir
  • 2 gündür buradayım. şehirden keyif aldım. yaşanılası geldi.
  • içinde yerli insanlar olmasa güzel şehir aslında.

eğer öğrenci iseniz, nispeten düzgün bir emlakçıya denk gelip evinizi kurmuşsanız, mavi durak ve kampüs çevresinden ayrılmıyorsanız çok seversiniz. fakat; deprem öncesi binaları size yüksek fiyatlarla kakalamaya çalışan emlakçılara denk gelmişseniz, yerlileriyle içli dışlı iseniz yaka silkersiniz. şimdiye kadar gözlemim bu yönde memleketim hakkında. 2007 yılından beri sadece 1 yıl yerleşik olarak yaşadım, onda da türlü türlü yobazlıklara maruz kaldım (ezan okunduğu sırada, kulaklıkla müzik dinlediğim için dolmuşta linç edilmiştim). o nedenle burayı sevmeyenleri de, sevenleri de çok net anlayabiliyorum.
  • büyük, yobaz bir köy. il diyen ahmaktır.
  • sakarya'da veterinere ihtiyacimiz var. varsa aranizda yesillendiriniz.

sakarya: hindistana trafigine sahip yer.
  • lisans eğitimine diye geldiğim daha sonra hem sevdiğim hem sövdüğüm ve 10 yıldır kopamadığım şehirdir.
  • leş memleket, leş insanlar
  • yaşarken kaçmak istediğim, kaçınca da hep orada olsaydım dediğim yer. insanı yobazdır. son zamanlarda da epey bir suriyeli akımı oldu. yine de ayağımı bastığım an evim diyorum. sakarya'da serdivan kesinlikle öğrenci merkezidir üniversiteye yakın olması sebebiyle. ucuza yemek yenebilecek yerler vardır. kafeleri güzeldir. serdivan dışı ayrı bir dünyadır. böyle uzakken, birbirimizi özlerken daha güzeliz be canım memleketim.
hesabın var mı? giriş yap