şükela:  tümü | bugün
  • sakarya universitesi'nin bilgisayar destekli, internet üzerinden eğitim veren bölümü.
    http://www.sausem.sakarya.edu.tr/
  • üst katında öğrencilerinin gerek ödevler gerekse günlük işler adına büyük ölçüde yararlandığı, kanaatimce kampüs ün kalbi olan internet kafeye [bu internet kafe kelimesi hiç hoş durmadı aslında] sahip klimalı mekan.
  • özellikle science direct gibi sitelere ulaşım ve veri indirme imkanı ile özellikle mühendislik öğrencilerine ilaç gibi gelen, faydalı bina.
  • internet cafenin havalı şekilde söylenişi.
  • benim okuduğum yıllarda kütüphanenin en üst katında hizmet vermekteyken şimdilerde kampüsün ortasında bulunan altıgen binada hizmet vermektedir.

yaşlanmışım lan !
  • dünyanın en yavaş bilgisayarlarının olduğu yerdir. aynı anda 2 web sitesini açamaz o derece.
  • telefonu 7/24 meşgul olan tek devlet dairesi olduğunu zannettiğim, sitesinde gerekli hiçbir bilginin bulunmadığı acayip bir merkez!
  • kobi danışmanlığı sınavı ile insanlardan anormal paralar toplayan, ab fonlarını cebe indiren ticarethane.

sınav ücreti için 1200 tl almaktadır. (3 saatlik bir sınavdır. ösym benzer ölçekte bir sınav için 120 tl alıyor.) sınavı geçenler için bu paranın ab fonundan geri ödeneceği söylenmekte ancak 1200 tl yatıran insanlardan "700 tl yatırdım" diye yazılı belge almaktadır??

sınav ise 7 ayrı branşta yazılı ve 5 branşta ayrıca sözlü olarak yapılmakta. uluslararası geçer bilgilerin yanında soruları hazırlayan kişilerin yanlış bildiği, kullandığı /uydurduğu bir de üstüne ezberletmeye çalıştığı terminolojiyi de tahmin etmeniz gerekmektedir.

kobi danışmanlığının ne işe yarayacağının bir meçhul olması konusuna şu an hiç girmeyeyim.
  • 6 ayda bir iş ve meslek danışmanlığı (seviye 6) belgesinin verilmesi için yetkilendirilmiş kurum/kuruluştur. iş garantisi olmasa da umut pazarlayarak işsizlerden ciddi paralar kazanmıştır. o belgeyi alan işsiz insanlardan 2013 yılından sonra devlet tarafından kimsenin ataması yapılmamasına rağmen, kurum belge vermeye halen devam etmektedir. (bkz: sausem) (bkz: anaper)