şükela:  tümü | bugün
  • lazlar, gürcüler ex rumlar(hala rumca konuşuyorlar) ex ermenilerin doğu karadenizden sakaryaya göçü 1960 lardan sonra sakarya da ilk yerleşik olanlar türkler tabi ki rum ve ermeniler 1925 lere kadar varmış ama balkan savaşlarından sonra boşnak arnavut pomak türk lerin gelişi ve cumhuriyetin kuruluşu ile 60 lardaki doğu karadeniz göçlerine kadar sakarya bir balkan şehri gibiymiş yerleştirilen kafkas göçmenleri adige çerkes abhaz larda gerek fiziksel olarak gerek kültürel olarak balkan kökenlilerle uyuşumsuz değillermiş. doğu karadenizliler azınlıkken uyumlu çoğunlukken kendinden başkasına yaşam hakkı vermeme özelliği var sakarya halen tam bir doğu karadenizli olmadı baksanız zonguldak karabük sinop ta bir doğu karadeniz esintisi yoktur kusura bakmasınlar onlar için bir övünç kaynağı ama gittikleri yerde sorun arızalık peşi sıra geliyor saymasınlar olmak isteyende yok ben balkan şehri havasında yeşil sakarya istiyorum sakin sessiz maalesef çok bozulmuş durumda bir şehir eskiden de harika değildi elbet.
  • karadenize sahili var diye sayacaksak, istanbul takımlarını da sayalım dedirten mantık
  • aksi iddiaya höst ulan derim.

    sakaryaspor'un kurucularının en azından bir kısmı yakınen akrabam olur ki balkan göçmeniyiz. marmara ve doğusu oldukça yakın bir tarihe kadar balkan olarak kalmış ve ışıl ışıl parlamıştır.

    her ne kadar yobaz karadeniz göçmeni şehri ve balkan kültürünü ele geçirmiş ve yok etmiş olsa da kulübün tarihini değiştirmeleri imkansız. sakaryaspor karadeniz takımı sayılamaz.