• ilk kez çocukken yapmıştım.

çimenlerin üzerine yatıp gökyüzüne baktığınızı düşünün. çimenlere sıkı sıkı tutunun.

bir süre sonra yer çekimi algınız değişiyor. sanki evrenin tavanına sıkı sıkı tutunmuş, elinizi bıraksanız gökyüzüne, bulutların içine düşecekmişsiz gibi bir his oluşuyor.

film hakkında yazılacaklar önceki entrylerde yazılmış. film hakkında yazmayacağım.

siz filmi izleyin, söylediğimi de aklınızda tutun. sonra bir gün fırsat bulursanız gökyüzüne söylediğim şekilde bakın.
  • mükemmel bir anime. uzun bir süre izleme listemde bulunmasına rağmen bir türlü bakamamıştım. sonunda çalan şarkı da animeye cuk oturmuş. kısacası olmuş diyoruz efenim.

--- spoiler ---

burada ciddi spoilerlar var. izlemediyseniz okumamanız tavsiye edilir.

filmdeki asıl tepetaklak olanlar agian halkı. deney sonrasında oluşan felaketten sonra tepetaklak olanlar yeraltına çekiliyor. kendilerini bu felaketten sorumlu hisseden bilimadaları da yeraltına onlara yardımcı olmaya gidiyorlar. filmdeki ana karakterlerimizden olan patema'da bu bilimadamlarının soyundan.

bu bilim adamları tepetaklaklar yapay bir gökyüzü yaratıyorlar. hatta başkahramanlarımız age ve patema gökteki yıldız gibi yapılara düştükleri yer de bu yapay alan oluyor. filme bakarken farkettiyseniz gün doğumuna doğru patema yere basamadığından bahsediyor. bu yapının aynı zamanda güneş gibi ısı yaymasından kaynaklı.

benim aklıma takılan tek soru aradan bunca zaman geçtikten sonra, bilim adamlarının çocukları neden yeryüzüne geri dönmüyorlar. bu kısım açıkta kalmış. bunun haricinde animemiz on numara.

--- spoiler ---

izleyin izlettirin. pişman olmayacaksınız.
  • çok güzel bir bilim kurgu anime filmi, türkçe adı tepetaklak patema olarak geçiyor, ingilizce patema inverted adıyla vizyona girmiş.

--- spoiler ---

yeni enerji kaynakları üretebilmek için yerçekimi üzerinde çeşitli deneyler yapılan bir gelecekte, dünyanın yerçekimi bozulur ve pek çok insan "göğe düşerek" ortadan kaybolur ve yaşamını yitirir. yeryüzündeki pek çok alanın yerçekimi tersine dönmüştür fakat küçük bir alan, tel örgülerle çevrilmiş ve despot bir yönetim sistemiyle yönetilen bir ülke olarak eski, normal yerçekimini korumuştur. dünya üzerindeki normal yerçekiminin devam ettiği alanda çocuklar çok disiplinli bir şekilde eğitilmekte, okullarda yerçekimi bozulduğunda göğe düşenlerin büyük günahkarlar olduğu, gökyüzüne bakmanın günah olduğu, tel örgülerin dışına çıkmanın katiyen yasak olduğu, kesinlikle yönetim tarafından koyulan kurallara uyulması gerektiği anlatılmaktadır.

yerçekimi bozulduktan sonra, ters yerçekimi bölgelerinde de bir grup insan hayatta kalabilmiş ve yer altı tünellerinde yaşamlarına tıpkı normal bir yerçekimi varmış gibi devam etmişlerdir. bu toplulukta çocuklara normal bir hayat sürmeleri için dışarıdaki dünya ve yukarıda yaşayan insanlar hakkında herhangi bir bilgi verilmemekte, ancak yetişkin olduklarında bu bilgiler çocuklarla paylaşılmaktadır. yukarıdaki çocukların da yerin altında yaşayan insanlarla ilgili bir bilgisi yoktur. bir gün yer altı tünellerinin yerin üstündeki yerçekimine dönüştüğü sınıra kadar ilerleyen patema, çantasını düşürür ve çantası tel örgülere takılır. bu sırada age adındaki yer üstü uygarlığında yaşayan bir çocuk da tel örgülerin yanında, günah olduğu halde gökyüzündeki yıldızları izlemektedir. patema, çantasını alabilmek için normal yerçekimi sınırlarına girdiği anda yukarıdaki dünyanın yerçekimine kapılacak ve age'nin yardımlarıyla sürekli olarak gökyüzüne düşme tehlikesini hissederek yaşayacaktır. bu arada patema'nın varlığını öğrenen yönetim ve güvenlik güçleri, ters yerçekimini yaşayan insanların günahkarlar değil de sıradan insanlar olduğunun halk tarafından öğrenilmemesi ve halk arasındaki disiplinin bozulmaması için oldukça sıradan ve sevimli bir kız çocuğu olan patema'nın ortadan kaldırılmasını istemektedir.
    --- spoiler ---

kısacası, hem çok başarılı bir distopya, hem tadından yenmez bir post-apokaliptik bir dünya yaratması ve çizimlerinin de, hikayesinin de çok ilgi çekici olması nedeniyle bayağı güzel bir film olmuş.
  • hikaye atmosferine kapılıp gittiğiniz zaman sizi bambaşka diyarlara götüren ve baya ilginç hikayesiyle 2013 haziran'da yayınlanmış bir anime filmi. eğer sadece anime filmlerini izlemekten hoşlanıyorsanız listenizin en başlarında olması gereken güzel bir film. az önce bir arkadaşımın sayesinde, bir arkadaş grubu olarak filmi net üzerinden yayınladı bizde oturduk teamspeak'te birlikte böyle izledik filmi. ortalama bir animenin üzerinde bulunan bir anime olmasıyla birlikte hikayenin içersinde tabii ki bazı kusurlar bulmak mümkün. arada sırada hikayenin bazı yerlerinde hikaye insana zorlama bile gelebilir. demek istediğim 100 dakika içersinde hikaye kendisini izleyiciye daha güzel bir şekilde anlatabilirdi ama elinden geldiğince bunu yine yapmaya çalışmış ve yine de bunu başarmış da diyebiliriz.

kısacası hikayesi harika, animasyonu desen zaten insanın gözlerini okşuyor ve sakasama denilen felsefi terim bu film sayesinde gayet izleyiciler arasında tartışmaya gayet müsait bir hale geliyor. kısacası sc-fi ve post-apocalypse tarzı türünün hayranlarıysanız bu filmi mutlaka izlemenizi tavsiye ederim.
  • harikulade bir yaratıcılıkta anime. tavsiye edilesi bir film. bir başyapıt. ekşi'de bu kadar az yazılmasına da şaşırdım. böyle bir film nasıl keşfedilmez bilemedim.

--- spoiler ---

son sahnede bi tutarsızlık mı var bilemedim. birden yerçekimleri nasıl tersine işlemeye başladı bilemedim.
    bi de anlamadığım bi nokta daha var, patema ile age karşı dünyaya gittiklerinde orada yaşayan kimse yok muydu?

--- spoiler ---
  • sonundaki mailin deşifre edilmiş hali için:

--- spoiler ---

from: ?aıa
    sent: tue???y,??ly 29,v???x ?:30pm
    to: ma????ng list fre?ds
    cc: ?? com?unity
    subject: we are alive.
    attachments: ı?mage582 ımage6?5 ım??e661

this e-mail is an appeal to all recipients.

we are alive
    we were spared the effects of the anti-gravity experiment.

we have yet to fully grasp the extent of the destruction
    but we are absolutely certain that one particular undamaged area remains;
    namely, the area on the exact opposite side of the earth's mantle.
    this is the reverse side of the earth's axis.

after settling that area, we pushed forward with research into the repair of gravity inversion.
    now it seems a successful breakthough may by just out of reach.
    we have placed our hopes in the networks still online in each area, and are
    transmitting this e-mail all over the earth.

to all recipients: please print as many copies of this e-mail as possible.
    then please distribute those copies to as many people, as you can, so that
    they may know the truth.

we are resolved to wait in here, for generations if necessary.

latitude 33.3526' n, longitude 130.2401' e

please convey this to all peopple on earth. we are alive.
    --- spoiler ---
  • izleyen herkesin birden fazla seyredilebilirliği olan filmler sınıfına rahatlıkla girebilecek film..
    kelimenin her anlamı ile baş döndürücü bir film, bittikten sonra bile neyin neyin ters olduğunu anlamaya çalışmak bir yana, aigan halkının yaşadığı düzeni sorgulamak izleyenin algısını ters düz ediyor.
  • özetle

gelelim spoilera,

--- spoiler ---

iki farklı yer çekimi yönü var ve geçmişte yapılan deneyler artık ayarları nasıl bir bozmuşsa bu insanların yer çekimi yönü ne ise sahip oldukları eşyaların da o yönde. fakat bu noktada insan "ulan dünyayı ikiye mi böldüler? şekli şemali nasıl ki o an?! bu ne ya?? eşyalar?!" gibi düşüncelere dalıyor. yine de konsept çok hoş olduğu için dur ilerde anlarız deyip merakla izlemeye devam ediyorsunuz. sonra olay daha da karışıyor ama olsun.

ikilinin atmosferden uzay boşluğuna doğru düşerken gün boyu yıldızlar diye izledikleri şeylerin gökyüzü şehrine dönüştüğü sahne muhteşemdi. hoş sonra sabah olunca artan sıcaklık sahte gökyüzü olduğunu gösterdi fakat bu bahsettiğim sahnenin güzelliğinden bir şey götürmedi.

daha sonra olayların gelişmesiyle yeraltında tavanın/tabanın** yıkılması, asıl yeryüzüne çıkılması, patema'nın muhtemelen ilk defa açık alanda-hem de bu sefer gerçek gökyüzünde-, çimlerin üstünde koşması falan da hoş bir sahneydi. bir de bu sırada asıl tepetaklak olan tarafı da anlamış olduk ki bu geçmişte yaşananları da uzun uzun düşünmek için sebep yarattı.

--- spoiler ---

kısacası acayip güzeldi, artan soru işaretleriyle izleyip en sonunda durumu gösterişli sahnelerle açıklayan yapımlara bayılırım zaten ama 3 yıldır neden haberim yok benim bu animeden diye hayıflanarak izledim. çok beklemeden siz de izleyin.
  • izlerken direk başka boyuta giriyor insan; insanlar tepetaklak duruyor, uçuyor, yerçekimi ters işliyor.. mesela bildiğimiz gökyüzü tepetaklak duran insanlar için uçurum aslında.
    bi de son sahnede porto' nun, patema ve age' nin sarılışını kıskanması üzerine söyledikleri çok komikti.
  • görsel olarak çok farklı bakış açısı kazandırabilecek bir anime filmi.

çok spoilere girmeden özetlersek: yerçekiminin tamamen tersine işlediği bir dünya, insanların farklı olanı dışlama içgüdüsü, her şeye rağmen bu iki dünyayı birleştirmeye çalışanların öyküsü.

upside down adlı filmdeki bol romantizm eklenerek ziyan edilmiş bilim kurgunun asıl tadı bu anime filminde çıkıyor.
hesabın var mı? giriş yap