şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bahsettiğim şey yazık sakat galiba ifadesidir. bazı insanlar karşısındaki kişinin davranışları hoşuna gitmeyince bu yola başvuruyor; yazık sakat galiba..
  bakın dostlar, benim annem engelli ya da kaba tabirle sakat. beyin ameliyatı sonrası denge problemi başladı ve bundan ötürü artık yürüyemiyor. birçok tedavi yöntemini denedik ama olmadı. bu yüzden psikolojisi yerle bir oldu ve hayata gerçekten olumsuz bakmaya başladı.

  bu dünyada annem gibi yüz binlerce insan var. neler yaşadıklarını, yakınlarının neler hissettiklerini bilemezsiniz. buna rağmen kalkıp "yazık sakat galiba ya da zihinsel engelli" gibi ifadeleri hakaret etme maksadıyla kullandığınız zaman bazen etkilenebilir bu insanlar. ben şahsi olarak kimseyi kınamıyorum ama sadece kullandığınız sözcüklerin nerelere gittiğini ve ne anlama geldiğini bilmenizi istiyorum.
 • sakat kelimesinin zamanla anlam genişlemesine uğrayarak bir hakaret sözcüğü haline gelmesidir.
  yoksa, türkiye sakatlar derneği halen bu kelimeyi isminde barındırmaktadır.
 • bu kelimeleri hakaret olarak kullanan aptallar yüzünden kavramların gerçek isimleri yerine zorlama zorlama ifadeler kullanılmaya başlandı.

  abicim gözleri görmeyen adama kör denir. kulağı duymayana sağır denir. zekası zayıf olana geri zekalı denir. evet, zekası üstün olana "üstün zekalı" dendiği gibi, zekası düşük olana da geri zekalı demekte hiçbir yanlışlık yoktur. bu kelimeler gayet güzel bir şekilde durumu karşılamaktadır. terminolojik olarak kelime kendi içinde herhangi bir hakaret veya aşağılama barındırmamaktadır. ama hakaret ve aşağılama amaçlı kullanıldığı için ve bu yüzden bu durumda olan insanlar rencide olduğu için yerlerine zorlama zorlama ifadeler kullanılmaktadır. "görme engelli", "zihinsel engelli" gibi.

  adam kendine "altı nokta körler derneği" diye isim koymuş. gözleri görmeyen adam, kendi derneğine "körler derneği" diyor, ama biz "kör müsün önüne baksana pezevenk" diye hakaret eden adam yüzünden ifadeyi "görme engelli" diye zorluyoruz.

  bulabilirseniz 50 sene öncesinin gazete haberlerine falan bakın, zihinsel engelliler ile ilgili haberlerde kendilerinden "geri zekalı" olarak bahsedilir. terminolojik olarak düşününce bunda hiçbir yanlışlık yok. üstün zekalılardan bahsederken üstün zekalı diyorsak tam tersini de kullanabilmeliyiz. kelime kendi içinde bir hakaret veya aşağılama barındırmıyor. ama söylediği lafı anlamayan arkadaşına "lan gerizekalı o iş öyle mi olur" diyen adam yüzünden onu da "zihinsel engelli" diye zorlamışız.
 • sakatlık. sakatlanma genellikler sporcularda ve hayvanlarda geçici marazlar için kullanılan bir ifade. fazla düşünüp aklınızı sakatlamayın e mi?