• dünyayı sevgi kurtaracak lafının canlı örneği. afganistan'da yaptıkları film olur.
  • muhteşem insan, yılmaz bir eğitim neferi. kadın değişirse dünya değişir diye boşuna söylemiyorlar. ted sunumu
  • az bilinen büyük insanlardan. kendisi nobel ödülüne aday da gösterilmiştir. taliban rejiminin 90'larda kızların eğitim gördüğü okulları kapatmasına karşı, kendisinin kurduğu okullar gizlilik içerisinde faaliyet göstermiştir.
  • ülkesindeki kadın olduğundan okuyamadığı -tıp fakültesi- için babası amerika’ya gönderir sekana’yı.
    üniversite de okurken ülkesi afganistan ruslar tarafından işgal edilir. ailesini amerika’ya getirir.
    ve ülkesine gitmeye karar verip gittiğinde karşısında 7.500.000 mülteci vardır. yedi buçuk milyon afgan ülkesinde mülteci!

afganistan’daki kariyeri;
    1 yılda 25 okul açmış, 15 bin çocuğa eğitim vermiştir.

düşünün! düşünün ! 3.000 çocuğa yeraltında eğitim vermiş.

düsturu; mevlana’nın dediği gibi, aşk ve merhamet ile dünya bile fethedilebilir.
  • taliban rejimi dönemi gizlice sınıflarda eğitim veren, özel okullar hatta hastane ve radyo istasyonu kuran eğitim gönüllüsü doktor.
    yacoobi'nin okullarında hemşirelik, ebelik ve sağlık teknisyenliği gibi eğitimler de verilerek kamu hastanelerine personel yetiştiriliyor.
    eğitim sistemine yaptığı katkılar, kendisine dünya eğitim çalışmaları zirvesi'nde, yarım milyon dolarlık wise ( women in science and engineering) para ödülünü kazandırdı.

afgan eğitim enstitüsü kurucusu
hesabın var mı? giriş yap