• sıla'nın son sikertmesi. kafayı taktı bu zilli, bizi ecelimizle öldürmeyecek.
  • sila'nin yine yeni raki'ya calistigi sarki. ulen ofisin ortasinda burnuma anason kokusu geldi resmen. eve gideyim, birkac meze hazirlayayim da iki duble iceyim bari. hic durma koy saki, icicez... hep senin yuzunden sila.
  • büyük ihtimalle bir ilkbahar sabahı isimli şarkıyla beraber sıla gençoğlu'nun yeni albümünde yer alacak şarkısı. fevkalade.

sözleri daha önce yazılmış ancak ufak hatalar var. net hali şöyle;

tutamam ya nasıl gizledim
    ele sustum içime söyledim
    gizli aşk bu hiç kimse duymasın
    sapamam ya yolu özledim
    hayal neymiş, rüya bir yana
    seçemem ya seni özledim

ah be! hiç haberin yok
    eş dost biz gama düşücez
    sen durma koy saki,
    içicez.

kaçamam da nasıl giderim
    bende hal yok bahane bul
    hayat mani lakin ölüm de var
    akşamım bir dur sabahı gör*
    sana mı kaldı bu vaktin seyri
    sabrım, kalk hele yarını gör**

ah be hiç haberin yok
    eş dost biz gama düşücez
    sen durma koy saki,
    içicez.
    hiç durma koy saki,
    içicez!

*konser versiyonunda "sabahım dur hele akşamı gör" şeklinde söylenmiş.
    **konser versiyonunda "sabrım, kal hele hayrını gör" şeklinde söylenmiş.
  • sıla'nın klasik olacak son şarkısı. introsunu kim yaptıysa çok başarılı olmuş . gama düşücez mi ? biz onu ''dama düşücez '' diye anlamıştık, illegal damarlarımız kabarmıştı. yokuş aşağı giderken vitesi boşa alasımız, şişeleri duvarlara atasımız, sağa sola musallat olasımız gelmişti. ah bu sürçmeler.
  • arapça "sulama" anlamına gelen "saky" kelimesinde gelmektedir. meyhane yani şarap içilen yerlerde içki sunumunu yapan kişidir, bunlar meyhaneciler (bkz: barba) tarafından seçilen çoğunlukla 18-25 yaş arasında genç ve güzel erkekler olmakta ve genellikle rum, ermeni ve kıpti asıllılar olmaktaydı. sakinin güzel yüzlü, güzel huylu, ince ve uzun olması, dudaklarının kırmızı ancak ağzının kaşık girebilecek kadar küçük olması, dişlerinin temiz ve ağlam, kirpiklerinin uzunca ve kıvrık, parmaklarının ince ve uzun olması makbülmüş. saki ayrıca terbiyeli, duyduklarını işitmez, gördüklerini bilmez, sezdiklerinin farkına varmaz olmalıymış. adet üzerine de içki sunduktan sonra öpücük verirlermiş.

sakilerin dışında bir de "ateş oğlanları" vardır ki bunlar da nargileleri yakmakta ve meyhaneleri dolaşıp köçeklik yapmakta yani dans etmekte ve sakiler gibi müşterilerin birtakım diğer cinsel ihtiyaçlarını karşılamaktalardı.

sakiler zaman zaman "ahu dilber" denen müslüman olmayan kadınlardan da olabilmekteydi fakat bunlar az sayıdaydı ve öğrendiğimiz üzere çoğu güzel ve genç oğlanlardı. birçok şair tarafından onlara şiirler de yazılmıştır yani bu, toplum tarafından kabul görmüş, yadırganmamış hatta görüldüğü gibi üstüne sanat bile yapılmıştır. homofobinin de osmanlıdan çok sonra, modern toplum kurallarının açığa çıkmasından sonra oluştuğunu buradan anlamaktayız.

bir de "oğlancılık da yunan'da çok yaygınmış" diyerek 2000 yıl ötesi yabancı ülkelerine bok atacağımıza kendi yakın tarihimizi öğrenmeli belki ondan sonra konuşmalıyız.
  • nur yoldas sarkisi, 81 yilindan, sultani yegah saheserinden..
    benim acimdan onemi, dilime takilan, sozlerini ogrenmeye calistigim ilk sarki olmasi. cok da anlamasam da. hatta liman kelimesinin anlamini bu sarki ile ogrenmistim..
    hayat bir gemi
    dunya bir liman
    o limanda
    inen de olur binen de olur
    inan ki
    ...
    diye gider..
  • tesadüfen denk geldiğim, an itibariyle aşık oluğum sıla gençoğlu şarkısı. sözler, beste çok güzel. sıla bizi yine dağıtacaksın yani , müziğine sağlık.
    edit:daha önce eşref vakti söylemiş, ben ilk kez sıladan dinledim , eşref vaktindende dinledim ; sıla yorumu tercihimdir.buyrunuz :sıla-saki
  • sıla'nın yeni silahı.

kaç haftadır aralıksız içiyorum sayamadım. saki ,saki olalı bu kadar doldurmamıştır bardakları..

"ah be.! hiç haberin yok ,eş dost biz gama düşücez ,sen durma koy saki içicez.." offf ulan of.!

(bkz: http://www.youtube.com/watch?v=y7fe4-j--li)
  • yakın zamanda klip gelirse, sıla gençoğlu ve arkadaşlarını tekrar rakı masasında görürüz diye tahmin ediyorum. güzel şarkı olmuş gerçekten, içelim sıla'cım.
  • eşref vakti grubunun son albümü beyaz sayfa 'nın çıkış şarkısı. klipleri de bugün itibariyle yayınlanmış. şarkının sözlerinin sıla 'ya ait olduğu her halinden belli. beste ve düzenleme fatih ahıskalı 'dan. şarkı da klibi de güzel olmuş. sözleri anladığım kadarıyla yazmaya çalıştım:

--- spoiler ---

tutamam yar nasıl gizledim
    ele sustum içime söyledim
    gizli aşk bu hiç kimse duymasın
    sapamam ya yolu özledim
    hayal neymiş, rüya bir yara
    seçemem yar seni özledim

ah be ! hiç haberin yok.
    eş dost biz gama düşücez.
    sen durma koy saki içine

kaçamam yar nasıl giderim
    bende hal yok bahane bul