• gün geçtikçe değişik yüksek lisans tezleri ortaya çıkmaya devam ediyor. dokuz eylül üniversitesi güzel sanat enstitüsü’nde yazılan “postmodern perspektifte müzik videoları ve nez’in ‘sakın ha’ videosunun analizi” yüksek lisans tezi de bunlardan biri.
    tez linki: https://tez.yok.gov.tr/…bujwhixnamzv-uzl5ufnk5b4npl
    tezden bir yorum: “kollar oryantal olmasına rağmen bacaklarına bakınca club görüyorsunuz.”

not: insan gerçekten hayret ediyor.
  • dalga geçmeye gelmiştim.
    fakat tezi indirip üzerinde hızlı okuma gerçekleştirdim.
    tezin sahibi gayet sağlam bilimsel dayanaklarla nez'in çoklu kültürler arasında sıkışıp kalmışlığını fakat buradan kendisine uluslararası şöhret malzemesi çıkarmaya çalışırken, çağa ayak uydurarak istemsizce yozlaşmasını, popüler kültüre sunulmuş geçici bir meta olmaktan kendini kurtaramadığını anlatıyor.
    bence boş vaktinizde okunmaya değer bir çalışma.
    bu arada mutlaka kaynakça kısmına göz gezdirin, bu tür konularda araştırmacı kişiler için orada çok nitelikli eserler var.
    tabii kaynakça kısmındaki bir çalışma resmen bize göz kırpıyor:
    "bir ifade formu olarak müzik videosu ve kubat'ın halkalı şeker videosunun analizi"
  • "o kadar değerli bir göt ki alüminyum folyoya sarmışlar" yorumu yapılmadığı için üzüldüğüm tezdir.
  • sayfa 23'de "s.kin morarana kadar seni s.kmek istiyorum" ifadelerini içeren tekst.

edit: sayfa 22 değil 23 imiş. uyaranlara teşekkürler.
  • kanımca petek dinçöz'ün foolish casanova klibi ile karşılaştırmalı bir analiz yapsa daha da sağlam bir akademik temele otururdu. güzel düşünülmüş ancak biraz daha genişletilmesi gereken bir çalışma olmuştur.
  • tezi bilmem ama koca bir jenerasyona meze olmuştur, işini görmüştür, amme hizmeti vermiştir bu klip.
  • başlığı okuyunca naşide göktürk'ün sakın ha şarkısının klibi sandım. yaşlanmışız azizim.

ayrıca böyle tezlerin yazıldığını görüyorum ya; hâlâ bitmeyen tezime de yazıklar olsun.
  • güzel sanatlar fakültesinin müzik bölümü yüksek lisansı için yazıldığını düşünürsek çok da saçma değil bence.

her bölümden bir mühendislik fakültesi tezi kıvamında konu beklememek lazım bence
  • 15 yıllık tezdir.
hesabın var mı? giriş yap