*

şükela:  tümü | bugün
  • gün geçtikçe değişik yüksek lisans tezleri ortaya çıkmaya devam ediyor. dokuz eylül üniversitesi güzel sanat enstitüsü’nde yazılan “postmodern perspektifte müzik videoları ve nez’in ‘sakın ha’ videosunun analizi” yüksek lisans tezi de bunlardan biri.
    tez linki: https://tez.yok.gov.tr/…bujwhixnamzv-uzl5ufnk5b4npl
    tezden bir yorum: “kollar oryantal olmasına rağmen bacaklarına bakınca club görüyorsunuz.”

not: insan gerçekten hayret ediyor.
  • güzel sanatlar fakültesinin müzik bölümü yüksek lisansı için yazıldığını düşünürsek çok da saçma değil bence.

her bölümden bir mühendislik fakültesi tezi kıvamında konu beklememek lazım bence
  • unutulmuştu. tekrar gündeme getirmeye çalışıyorlar. bunlar hep fetö nün işi...
  • gündeme tekrar tekrar getirilmesi manidardır.

(bkz: abazan lobisi)
  • yaşı yetmeyenler anlamayabilir ancak tezin yazıldığı, sosyal medyanın ve youtube’un olmadığı o dönemlerde nez’in yarattığı etki bildiğin fırtına gibiydi. hani aleyna tilki ile filan kıyaslanamaz o derece. o yüzden tez konusu olması son derece normal.

hayır herşeyi geçtim aç bir tezi oku gerçekten ne anlatıyor. ben biraz göz gezdirdim. cidden o dönemin popüler kültürü üzerine akademik güzel açıklamalar var. zaten akademik inceleme dediğin şeyin alanı çok geniş. aklına gelebilecek en saçma şey üzerine bile tez yazılabilir. maksat zaten nez gibi veya başka kimselerin neden popüler kültür üzerinde bu denli etki yarattığını anlamaya çalışmak.

neyse kalkıp 14 sene önce o dönemin trendi üzerine yapılmış bir çalışmayı aklınca alaya almadan önce dönemin kültürünü anlamaya veya çalışmaya bir göz gezdirmeyi deneyin. alay edeyim derken alay konusu olmayın.
  • içeriğini okumadan eleştiri getirilmemeli diye düşünüyorum. özetinde gayet iyi açıklamışlar.
  • yazarına doktora tezi için serdar ortaç'ın "aşk bu kızıl ötesi, yaralı müzesi, hareket edemem" sözlerini içeren şarkıyı analiz edip bizlere ışık tutmasını dilediğim tez.
  • beğendiğim tez. ayrıca aynı kişinin doktora tezi için tıklayınız.