• orhan velinin gemlige dogru siirinde gemlike girerken denizi gorunce sasirmamamizi isterken kullandigi misra.
  • dizelerle ifade edilebilecek, uzerine oykuler insa edilebilecek kocaman bir duyguyu yogunlastirilmis bir sekilde tek dizede anlatan zamansiz olan her seyin buyulu korkusu diyen guzel sarki.
  • bülent ortaçgil abimizin sevilme nedenlerinden birisi.
  • icinde 3 kucuk cumlelik kocaman bir hayat barindiran nadir sarkilardan..

sirasiyla..

bastan asagi anilarin yorgunlugu
    zamansiz olan her seyin buyulu korkusu
    o artık bir kuş sesi, deniz mavisi..
  • kekik kokusu..çiy damlası..hanımeli..ekmek doygunluğu..çay sıcağı............
    herzaman bizimle olan ama unuttuğumuz, hissetmediğimiz ayrıntılarla bezeli sade sözleri ve mırıl mırıl etkileyici yorumuyla, leziz bir bülent ortaçgil şarkısı...
  • şaşırmayacağım.

sakın şaşırma diye diye, etrafta ne görürsek, "onda" "onu" göreceğiz artık. "sakın"ın "ı"sı uzadıkça da ısrar artıyor. "şaşırma ulan işte" diyerekten. yolda görmek, sesini duymak bir yana, sabah sessizliği, kekik kokusu ve dahi eski fotoğraflar bile "o", karınca bile. lakin bilmek lazım gelir, "bu dünya bizim için biraz yeni".
  • parçanın sözlerine baktığınızda içtenliğin sıcak dalgasını hissederiz. melodinin temposu yavaş ama söz artı melodi insanı romantik bir havaya sürüklüyor. ortaçgil abimizin müzikalitesini bu parçada bir kez daha görüyoruz.
  • bülent ortaçgil'in en sevdiğim şarkılarından biridir, ki sözleri bir şekilde silinmiş gitmiş, sözlüğe yeniden kazandırmak gerekmiş:

o bir ayrık otu, o bir karınca
    bir ateş böceği, ışıklar kararınca
    aynı zincirin başka bir halkası
    sakın şaşırma

o bir hanımeli kökü, çiğ damlası
    akşam esintisindeki kekik kokusu
    zamansız olan her şeyin büyülü korkusu
    sakın şaşırma

o sabah sessizliği, gece ayazı
    baharda deniz su, kışın kar beyazı
    eski fotoğraflar, bir kaç küçük anı
    sakın şaşırma

o artık bir kuş sesi ,deniz mavisi
    çay sıcaklığı, ekmek doygunluğu
    baştan aşağı anıların yorgunluğu
    sakın şaşırma

sakın şaşırma, konuklar misafirler
    sofralar zengin, ama kalkıp gitmekteler
    yemekler yenmiş artık kahve içmekteler
    sakın şaşırma
  • her bir dizesinde ama en çok da şu dizelerinde ölümün, yitip gidenin -olabilecek en güzel şekilde- tasvir edildiği bülent ortaçgil şarkısı.

* * *
    o artık bir kuş sesi
    deniz mavisi
    çay sıcaklığı, ekmek doygunluğu
    baştan aşağı anıların yorgunluğu
    sakın şaşırma
    * * *

her dinlediğimde çay sıcaklığı ve ekmek doygunluğu için "nasıl güzel tasvirler bunlar böyle!" diye geçiririm içimden. hakikaten, bu şarkıyı anladıktan sonra fark ettim ki çayı en çok da sıcaklığı için seviyorum! ve gerçekten ekmek doygunluğu diye bir şey var. bunları betimleyen biri olmasaymış, bir şeyler eksik kalırmış benim hayatımda.

bana daima güzel kızım kawamura'yı hatırlatacak bu şarkı. o öldü ama onu her kuş sesinde, içtiğim her çayın sıcaklığında, yediğim ekmeğin doygunluğunda hissedeceğim. her sabah sessizliğinde, akşam esintisindeki kekik kokusunda, her çiy damlasında duyumsayabileceğim.

kawamura.
    canım kızım, güzel kızım.
    adı murakami'den gelen kızım.
    seni çok özlüyorum.
    (bkz: #90909511)

(bkz: zamansız olan her şeyin büyülü korkusu)
hesabın var mı? giriş yap