şükela:  tümü | bugün
 • uğur mumcu tarafından kaleme alınmış 2 perdelik oyun.

  "oyunu niçin mi yazdım?
  döneklerin bilinç altındaki bir takım inançlara fener alayları düzenleyip, holding basınını bu curcuna içinde tanıtmak için...
  boşa zahmet ettiğimi hiç sanmıyorum! "
 • (bkz: sakincasiz)
 • ankara meydan sahnesi'nde bu sene gösterilmeye başlayan tiyatro oyunu. metni zaten güzel olan bu oyunu, yönetmeni tolga çiftçi mükemmel bir şekilde sahnelemiştir. devlet tiyatrolarında da sahşım adına ilgi çekecek oyunların* olmadığı bu dönemde ilaç gibi gelmiştir. şiddetle tavsiye edilir.
 • istanbul gösterimi ankara sanat tiyatrosu tarafından sahnelenmiştir.

  her şey çok güzel kurgulanmış , kendinizi bir anda hayatın ortasında buluyorsunuz. oyunun içerisinde ve sonunda anlatıcının seyirciyle iletişime girmesi , seyirciyi sorgulamaya yöneltmesi en etkileyici kısımlardan birisiydi. yer yer sizi düşüncelerinizle yalnız bırakan , yer yer anlatıcının ışık tutmasıyla aydınlanan bir sahneyi karşınızda buluyorsunuz. her lafın , yapılan her hareketin ve sahnenin hayata dair minik bir mesaj içerdiğini göreceksiniz.

  --- spoiler ---
  öyle ustaca kurgulamış bir kavga sahnesi var ki kendinizi kavganın ortasında buluyorsunuz. tartışma bölümünün gerçekçiliği yüzünden , kendimizi az daha sahnenin ortasında , kavgayı ayırmak üzere bulmak üzereydik.

  oyunun sonunda zülfü livaneli'nin şarkısı eşliğinde uğur mumcu'nun , hrant dink'in , ahmet taner kışlalı'nın
  metin göktepe'nin , çetin emeç'in , abdi ipekçi'nin ve onlar gibi hayatını kaybetmiş gazetecilerin mezar taşları gözümüzün önüne geliyor.
  --- spoiler ---

  gazetecilerin , bürokratların; herkesin , sıradan halkın bile medyaya dolayısıyla sadece hükümete hizmet ettiğini , sistem çarklarının nasıl kirli ve sahtekarlıklarla dolu olduğunu göreceksiniz.

  --- spoiler ---
  "insan battıkça yükselir , fizik kanunu böyledir."
  --- spoiler ---

  oyunun her yerinde bir türkiye gerçeği , sistem eleştirisi yatıyor. geçmişe dönük ve geleceğe yönelik medya-siyaset ikilisinin işbirliğini görebiliyoruz. oyunu izleyin ve acı gerçeğin yüzünüze çarpmasına izin verin.