şükela:  tümü | bugün
 • pkk'nın avrupa'daki etkin isimlerinden biriydi.

  "sakine cansız, suriyeli fehman hüseyin'in eylem politikalarını eleştiren bir konuşma yaptı.... zübeyr yılmaz, örgütün mali durumunu konuşacağını söyleyerek sakine cansız'ı derneğe çağırdı. burada cansız'ı, “bahoz'a bir daha laf edersen dilini koparırım senin” diye tehdit" etti. (2008).

  bugün de ajanslara şu bilgi düştü: "kimliği belirsiz kişi ya da kişiler, gare du nord’da bulunan kürdistan enformasyon bürosu’na girerek saldırıda bulundu. içerde bulunan sakine cansız, ile fidan doğan ile leyla söylemez 3 kişi öldürüldü"
 • zamanlaması manidar. gerçekten.
  her neyse, iti ite kırdırmak lazım. leşleri de bir zahmet avrupalılara kalsın.

  güzel bir haber oldu sabah sabah.

  darısı af vesaire ile salıverilecek tüm pkk'lıların başına.
 • söylenenlere göre örgüt içi hesaplaşmaya kurban gitmiş.
 • 1984 yılında apo ile beraber izrael'e helikopterle giden kişiymiş. ama sorun şu ki, 1984 yılında kendisi diyarbakır cezaevindeydi ve 1991 yılına kadar da orada kalacaktı.

  not: biraz araştırın be kardeşim. kendisini savunduğum falanda yok, maksat bilgi kirliliği yaratılmasın.
 • hakkında her gün yeni bilgiler çıkmaktadır.

  ----------------------
  hürriyet eren keskin röportajından;

  sakine cansız'ı nereden tanıyorsunuz?
  bir yasa değişikliği oldu ve 1991'de cezaevinden çıktılar. sakine cansız, diyarbakır cezaevi gerçeğini yaşamış, çok ağır işkenceler yaşamış olmasına rağmen ifade vermemiş, cesur kimliğiyle de tanınan bir kadın. 91'de ilk bizim büromuza geldi ve ilişkimiz başladı. yurt dışına her gittiğimde onun olduğu yerlerde görüşüyorduk. uzun uzun sohbetler yapardık. hatta aynı evde kaldığımız da oldu. sakine'yi ben hep gerçek bir feminist, kadın hakları savucusu olarak tanıdım. aslında silahlı bir örgüt mensubu ama anti-militarist. çok ilginç. herkesle tartışabilen, görüşlerini çok açık söyleyen biriydi.

  zaman zaman öcalan'la da ters düştüğü biliniyor.
  görüşlerini sakınmayan, gizleyip susan biri değildi. sakine cansız sadece pkk içinde değil, bütün kürt çevreleri içinde sevilen ve sayılan bir insan. sakine aslında son derece barışçıl, anaç, her sorunu anlamaya çalışan , geniş bakan, kadın erkek ilişkilerine de geniş bakan, tutucu olmayan bir kadındı. sakine gerçekten özgürlükçü ilişkileri savunan, iktidar kavramını sorgulayan bir insandı.

  http://www.hurriyet.com.tr/gundem/22355885.asp
  --------------------

  gerçek bir feminist, kadın hakları savucusu, son derece barışçıl, anaç, her sorunu anlamaya çalışan, geniş bakan, kadın erkek ilişkilerine de geniş bakan, tutucu olmayan gerçekten özgürlükçü ilişkileri savunan, iktidar kavramını sorgulayan bir insanmış en güzel yeri de şurası; silahlı bir örgüt mensubu ama anti-militarist.

  pkk'nın feminist kadın hakları savucusu anlayışını zaten sayın sabahat tuncel'den biliyoruz. malum zeynep kınacı için "zilan yoldaş özgürlük hareketi açısından önemli bir isimdir. zilan yoldaş sadece sisteme karşı kendi bedeninde bomba patlatmamış, aynı zamanda erkek egemen sisteme karşı kadın mücadelesine önemli bir çıkış yapmıştır." feminizm anlayışı böyle olunca antimilitarist terörist çokta abes gelmiyor.
 • "sakinenin suçu neydi"
 • daha dune kadar wikipediada basligi bile yokken, bu haftanin onemli gelismesi olarak ana sayfaya konmus ve akabinde hakkinda alevi oldugundan tutta diyarbakirda gordugu iskencelere kadar sira sira yazilar dosenmistir. sasirdik mi..
 • kabaca 40000 cenaze ve milyarlarca dolar milli servete mal olan pkk isimli terör örgütünün kurucularından biri.
  bu aralar harbi cansız..öldü ya barış güvercini artık.

  (bkz: he amına koyim he)
 • yoldaşları fidan doğan ve leyla söylemez ile birlikte qamışlo'da ypg'nin düzenlediği askeri bir törenle anılmışlardır.

  http://www.youtube.com/watch?v=erx2xenqrc8&sns=tw