• insana durup dururken gıcıkçasına umursamaz, sallamaz, cıvık bir görüntü veriyor. hayır bir de sadece öyle görünmek meselesi değil… ben sakız çiğnerken o cıvık umursamazlığa ruhen de direk giriyorum mesela. ciddiyetimi kaybediyorum. bi böyle "noljak bilader yeaa" hali hasıl oluyor. kendi kendime evrenin sonsuzluğunu filan düşünmeye başlasam misal, "ayol nasıl yani sonu yok, duvar vardır duvar. peki duvarın arkasında ne var? öyle duvar işte, duvar devam ediyo" çizgisinde ilerliyorum. bi boşvermişlik, bi ciddiye alamama, nebleyim. en nihayetinde insan ağzından kavun aromalı filan bir balon patlatırken hayatı bu kadar ciddiye alabiliyor heralde. yanlış mıyım? (futbol yorumcusu tonlaması yapıyorum burada.)

ha, bir de bu mekanizmanın herkes için böyle olduğunu düşünüyorum. ağzında sakızla hayatın anlamını, yarınki sunumunu, neden terk edildiğini filan kara kara düşünen yoktur gibi geliyor. öyle değilse bende bişey var, kayışı fena koparmışım, dönülmez bir noktadayım.
  • yıllar süren gözlem ve deneyler sonucunda keşfettiğim şu ki: insan sakız çiğnerken ağlayamıyor.*
  • lise 2 biyoloji bilgilerimizi tazelemek gerekirse, sakız çiğneyince midemiz kanıyor birşey yiyoruz sanıyor, durmadan yorulmadan mide asidi salgılıyor, mide asidi bize yemek yesene len diye dayatıyor, biz de acıkıyoruz, yemek yiyoruz. aynı şekilde yemeklerden sonra mide asidi yediklerimizi sindirmemize yardımcı oluyor, burdan çıkan sonuç sakız çiğemek diyet yapanlar için kötüdür, yemekten sonra iyidir, ve benim biyoloji bilgilerime pek güvenmemek gerekir.
  • turkiye'de bir donemler yapilmasi hatta yapiliyormus gibi yapilmasi tehlikeli hale gelmis eylem.

muhafazakar toplulugun katildigi bir mitingde kuran okunuyorken sakiz cignedigi iddia edilen muhabire ayakkabiyla yapilan saldirinin ardindan, resmi torende ataturk heykelinin onunde sakiz cignedigi iddiasiyla belediye baskaninin tutuklanmasina kadar yasanmis orneklerle doludur bu memleket.

tarihe gecsin diye yaziyorum bunu. simdi icinde oldugumuz icin belki garip gelmiyor bize. cikan tartismalara taraf olma egiliminde cogulum ama olaya bir adim geriden bakildiginda nasil da garip gozukuyor.

yarin obur gun sakizin siyasal bir simge olmayacaginin hicbir garantisi yok. ama henuz herhangi bir taraf "sakiz cigneyene karsi dusmanlik" tekelini eline gecirebilmis degil.

ey okur! bundan birkac yil sonra olur da bu entrye denk gelirsen ve sen bunu okurken "sakiz cignemek" coktan siyasal bir eylem olmussa haberin olsun:

cok boktan bir yanilgi icindesin. biz sakiz cignemenin gayet alelade bir eylem oldugu donemden geliyoruz. bizim zamanimizda kaybolmayan sakiz istiyorum anca reklamlarda kullanilan bir slogandi. haberin ola!
  • tek başıma olduğum anlarda umarsızca yaptığım şey, bir nevi özgürlükle bağdaştırıyorum *
    müzik dinlemek, sözlük okumak, ekrana karşı sakız patlatmak yapılan yan aktiviteler olarak sıralanabilir. evet kesinlikle yalnız olunmalıdır.
  • stres kovucu bir özelliği vardır. özellikle yeni uyandığım zamanlar üzerimdeki siniri anında dağıtıyor.
  • su an ofis yerlesim planina gore uzak caprazimdaki salak kadinin uzerine ucmama ramak birakmis eylemdir. kardesim, sakiz cignemenin bir adabi olur. burasi acik ofis. şakır şakır agzin yirtilacak sekilde cigneyip ustune caaaat diye patlatirsan ben de senin agzina patlatirim bir tane. zaten kritik bir suru rakam, sozlesme vs uzerinde calisiyorum, konsantrasyonumun agzina sicti kari yaaa. . ilkinde nazikce soyledim: "güllücüm, sakizin sesi taaaa buralara geliyor, rica etsem sessiz cigneyebilir misin?" diye. "tamam" deyip sakirdamaya devam etti kari yaaaa. yarim saat sonra "ama güllü yeter artik, bayilcaz senin sakiz patlatmandan ve şakırdamandan" diye honkurdetti beni.

burdan yetkililere sesleniyorum. is kanunu falan duzenlensin. ofiste sakiz cignemek yasaklansin ;)
  • saatte 11 kalori yaktırır.

kilo vermek istediğinizi ve hiç durmadan çiğnediğinizi düşünürsek;

24*11= 264

günde 2000 kalori aldığınızı düşününce gayet iyi bir sonuç

ayrıca bir yılda;

264*365= 96360 kalori

günlük ortalama 2000 kalori aldığınızı düşünürsek;

48 gün hiçbir şey yememiş gibi olacaksınız.

ek bilgi olarak a.b.d.'de yılda 46 milyar sakız çiğneniyormuş.
  • ortaokulda tenefüste ağzıma atıp, derste çıkarmayı unuttuğum sakız yüzünden din bilgisi hocasından okkalı bir tokat yemiştim. ama ne tokat. yiyen bilir, o cinsten. meğerse sakız çiğnemenin dinde de yeri yokmuş. en azından din dersinde. o gündür bugündür dinsizim. bir süre derslere devam ettim sadece.
  • bu işi yaparken sinirlenen, benden başka adam var mı ? merak ettiğim olaydır. belirli bir süre çiğnedikten sonra sinirleniyorum. dişlerimi sıkıyorum sinirden. çenemde ağrılar başlıyor.
hesabın var mı? giriş yap