şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 1822 yilinda, sakiz adasinda meydana gelmis ve yaklasik 100 bin kisinin yasadigi sakiz adasinin nufusunu 2000 kisiye düşürmüs bir katliamdir ne yazik ki..

  hikaye aslinda sisam adasindan sakiz adasina gelen bazi rumlarin, gelecekte eoka'nin yapacagi tarzda bir "türkleri yok edelim, camilerine işeyelim, cengiz topel e işkence yapalim" dusturu neticesinde baslamistir..

  42 bin kisi asilmistir osmanlilar tarafindan, 50 bin kisi sürülmüştür, mahpus edilmistir. evler yakilmis, tarlalara tuz serpilmistir. elden cikan yunan topraginin acisini sakız adasinda, provakasyona gelmeyip orayi burayi yakmayan halktan cikarmistir..

  konu hakkinda bir de tablo vardir.. eugène delacroix imzali.. japon bir arkadas gecenlerde 4.2 milyon dolar vererek almistir bu tabloyu..

  http://upload.wikimedia.org/…e_massacre_de_scio.jpg

  ermenilerden özür dilendiği bu günlerde, esas sakiz sakinlerinden özür dilemeli ama işte soykırım tam olunca, geçmişin hakkını arayan kimse kalmıyor geride..
  ben ölen binlerce insan için özür diliyorum. bu insan haklarına über saygılı aydınlarımızın sakız'a gidip de özür dilemelerini falan da istiyorum mesela ama hadise şova yonelik olunca sakız pek süper gelmiyor insanlara sanırım.
 • zaten sakizlilarin yunan isyan'ina karismasi icin de hic bir neden yoktur o zamanlar.. hali hazirda zaten sakiz ticareti yapmaktalar, gayet zengin bir sekilde yasamaktaydilar. çeşmeden evlerinin ışıkları gorunurken, her türlü ticareti özgürce yaparken ve iç yönetimlerinde özgürken, hatta adaya osmanli yüz yillarca dogru düzgün bir kadi bir vergi memuru bile göndermemisken böyle bir isyan'a girişmesi sacmaliktir düpedüz..

  ama işte sisamli rum gemiciler, birden "siz yunan degil misiniz? siz isa'nin cocuklari degil mizin ah vre?? bu ne dingilliktir be pedimu??" diye girince ve yine bu sisamli gemiciler camileri yakip, adadaki türklerin kaleye kacmasina neden olunca, ve halktan da "ne yaporsunuz onnar bizim kardeslerimiz??" tepkisini almamasi, osmanlinin gidip sakiz adasindaki halkin agzina sicmasina neden olmustur..

  dedigim gibi neredeyse tamamen sucsuz 42 bin kişi asilmis, 50 bin kişi sürülmüş, ancak ve ancak adanin zenginleri sayilabilecek 2000 kişi hayatta kalabilmiştir..

  sakiz adasi katliamini victor hugo ve lord byron da kaleme almistir baya baya..
 • sözdedir muhtemelen?
 • gariptir, bu katliam neticesinde hic bir zaman sakiz halkinda türk nefreti uyanmamistir.. hatta hikaye hakkinda, sakizli ninelerle konusuldugunda "türkler degildi, rumlardi bunun nedeni!" gibi bir laf bile duyulabilir..
  hatta bakin sakizdaki bir klisede şu yazi yazar

  "sakız adası'nda katliamdan evvel 118 bin kişi vardı. katliamdan sonra adanın güney kısmında sakız üretimi için 1800 kişi canlı bırakıldı. hesaplara göre adada 23 bin kişi öldürüldü. 47 bin kişi kahire ve izmir'in esir pazarlarına sürüldü. kalanlar da çevre adalara giderek kurtulmuşlardı. nea moni manastırı'nda katliam paskalya bayramı arifesi, büyük perşembe ve büyük cuma günleri arifesinde manastırda kurtulmak maksadıyla bulunan ve sığınan 600 keşiş ve 3500 kadın ve çocuğun hepsi osmanlı türkleri tarafından katledilmiştir. bu katliamdan geriye kalan bazı kemikler burada bulunmaktadır."

  yani türklere degil nefret, osmanli'ya.. ya da ben çok iyi niyetliyim..

  yazinin alintilandigi yer hakkinda soyle buyuralim:

  http://www.internethaber.com/…_detail.php?id=102307

  katliam hakkindaki britannica girdisi de surada var:

  http://www.britannica.com/…77/the-massacre-at-chios

  bu da wikipedia:

  http://en.wikipedia.org/wiki/massacre_of_chios
 • yunan ayaklanması sırasında pek sık karşılaşılan bir durumdur sakız'da yaşanan.
  osmanlı tebaası olarak yaşayan rumlar ikiye ayrılmış durumdadır:

  1) osmanlı'dan ayrılmak isteyen isyancı rumlar
  2) osmanlı ile birlikte yaşamaktan mutlu olan rumlar

  ikinci gruptaki rumlar, osmanlı yönetiminde ekonomik olarak oldukça iyi şartlarda yaşayan, özellikle deniz ticaretini elinde bulunduran rumlardır.
  ki sakız adası ahalisi için durum tam olarak böyledir. bazı adalarda ayaklanmalar başladığında, sakız halkı buna kayıtsız kalmış ve ayaklanmaya katılmamıştır.
  ancak kısa bir süre sonra, sisam adasının asi rumları bu durumdan rahatsız olmuş, sakız adasını basıp osmanlı'ya ait ne varsa yok etmişlerdir.
  bu saldırı sırasında sakız adasında yaşayan mülüman ve türklerin büyük bir bölümü katledilmiştir.
  sakız halkı, bu olayda tam olarak arada kalmıştır. ancak çaresizlik içinde tercihini rumluktan yana, yani sisam adasından gelen rumlar tarafında durmak suretiyle göstermişlerdir.
  bunun üzerine osmanlı, sakız üzerine bir donanma salmış ve taş üstünde taş, omuz üstünde baş bırakmamıştır.
  kayalıkların zirvelerindeki manastırlara sığınan kadınların, osmanlı askerlerinin yaklaşması üzerine çocuklarıyla birlikte kayalıklardan atladıkları rivayet edilir.
  sakız adası'nda öldürülen sivil halkın yanı sıra, bir çok çocuk da esir olarak alınmış ve adadan uzaklaştırılmıştır.
  hatta bu çocuklarda biri daha sonra osmanlı'ya sadrazam olacak, ailesi de osmanlı'nın önde gelen ailelerinden biri haline gelecektir.*

  sakız'daki olayların hemen sonrasında, rum asileri limandaki osmanlı gemilerine saldırmış ve osmanlı komutanı** da dahil olmak üzere bir çok askeri öldürmüşlerdir.
  hatta bu baskınla birlikte kahraman olarak sayılan bir rum asi vardır, sonra yunanistan'da önemli görevler almıştır ama şimdi bakamadım ismine.
  sonuç olarak bu işten rum asiler kazançlı çıkmıştır. kendi halklarının da arada kaynayıp yanmasını göze alarak sakız adasındaki osmanlı sempatisini yok etmeyi başarmışlardır.

  çok benzer bir durum bugün kaş açıklarında bulunan meis (yun: megisti) adası için de söz konusudur.
  istanbul-mısır deniz yolu üzerinde bulunan bu küçük adanın halkı da deniz ticaretinden büyük pay almakta ve refah içinde yaşamaktadır.
  osmanlı'ya karşı ayaklanmaya da hiç niyetleri yoktur. ancak başka bir adadan gelen rum asiler (rodos ya da girit, emin değilim)
  buradaki az sayıda bulunan osmanlı türkünü katletmiş, meis halkını zor durumda bırakmışlardır.

  akdeniz duygusallığıyla bakıldığında, osmanlı'nın tavrı ve tepkisi gayt anlaşılır ve bize özgüdür.
  ancak tarihi açıdan bakıldığında, bir devlet olarak osmanlı'nın daha aklı başında ve sakin bir tepki gösterip bu adaların halklarını kendi tarafında tutabileceği de bir gerçektir.
  özet olarak sakız ve benzeri bir çok yerde osmanlı devleti insani bir tepki göstermiştir. ama bu akılcı bir devlet politikası değildir maalesef. zaten tarih de bunun sonuçlarını doğurmuştur.

  * (bkz: ibrahim ethem paşa)
  ** burada öldürülen osmanlı komutanı, nasuh mahruki'nin büyük dedesiydi yanılmıyorsam.
 • özdedir veya sözdedir o başka konu da, biz niye şimdi osmanlı'nın yaptığı yanlışları ortaya çıkarıp üstümüze alıyoruz, özür diliyoruz onu anlamadım. my name is earl'de ki gibi karma olayı falan mı?

  bırakın geçmişi hali hazırda yapılan katliamlar varken biz niye geçmişi eşeliyelim. ülkeler arası ilişkiler arkadaşlar arası ilişkilere benzemez..
 • devlet tepkisidir. aynı adada rumlar tarafından katledilen türkleri hiç anmayıp bu katliamın sonucu meydana gelen olayı aktarmak ise ancak türk solu denen gerizekalılara mahsustur.
 • mısırlıoğlunun sözlük versiyonlarının toplu mastürbasyon yapmasıdır.