şükela:  tümü | bugün
 • ibrahim karaca'nın bir şiiri:

  -sevgili olcay uzun'a-

  nasıl anlatırım seni ve kime
  herkes bilir yosunun yosun
  yağmurun yağmur
  buğdayın buğday olduğunu

  seni kime anlatırım ve nasıl
  bilir herkes denizin deniz
  bulutun bulut
  başağın başak olduğunu

  kime, nasıl anlatırım seni
  herkes bilir mavinin mavi
  beyazın beyaz
  sarının sarı olduğunu

  yosun denizde saklıdır,
  deniz mavide,
  mavi yüzünde

  yağmur bulutta,
  bulut beyazda,
  beyaz yüzünde

  buğday başakta,
  başak sarıda,
  sarı yüzünde saklıdır

  seni nasıl anlatırım

  (istanbul, nisan 1991)
 • ismira'nın myspace sayfası ndan dinleyebileceğiniz 05:02'lik harika bir enstrümantal parçasıdır kendisi aynı zamanda.
 • "ilhan şeşen'le türkü turan'ın zor sahnesi" başlığıyla ilk haberi 1 nisan2016'da fotoğraflar eşliğinde ulusal bir gazete yaptı. devamında ilhan şeşen, filmdeki sevişme sahneleriyle ilgili mâlum gevezeliklerini etti. günlerce "sevişme sahnesini izlemek için tıklayınız" detayıyla gazetelere el altından görüntüler servis edildi. güzel yurdumuzun içler acısı hâldeki basın organlarının dangalak magazin müdürleri de mal bulmuş mağribî gibi ellerine geçen malzemeyi gazetelerinden çarşaf çarşaf neşrettiler.

  bu haberler googla'da "en çok aranan haberler" arasına girdi. bu gelişme karşısında, güzel yurdumuzun güyâ "aydın" yüzü olan bu gazeteciler, hadiseye verdikleri katkıyı unutuverip "aydın" moduna geçiverdiler ve yine suçu "halk bunu istiyor!"a atıatıverdiler.

  18-25 nisan haftası googla'da "sevişme sahnesi" detayıyla aranan haberin hangi filme ait olduğunu bilen insan sayısı yok denecek kadar azdı. nitekim 22 nisan'da vizyona giren "saklı"yı, geçen hafta 23 kişi, toplamda ise sadece 483 kişi seyretti. film yapımcısının elinde pek güzel patladı, oh oldu!

  ahlakçı bir babanın kızının arkadaşıyla yasak ilişkisini anlatan filmi "halk" neden iplemedi acaba?
  sevişme sahnesi detayı ile yapılan haberlerin filmin gişesini nefis bir şekilde baltalamış olabilir mi?

  haberi servis edenler, kendileri olaya müdâhil değilmiş gibi internet kullanıcılarını sapkınlıkla suçluyorlar, hiç utanmadan, yüksünmeden!
 • selim evci'nin filmlerini seviyorum.

  konu olarak fazla avrupai gelebilir ama bence derdini iyi anlatabilmiş bir film. mesela üniversite öğrencisi duru'nun babasından da yaşlı bir müzisyenle birlikte oluşu aile içi sevgisizlikle ilgili. aslında baba kızlarını seviyor ama bu daha çok onların bedenlerine bile hakimiyet kurmuş birinin yüzeyde kalan sevgisi. derine inemiyor. kızlarını anlayamıyor. yönetmen kuşak çatışmasını iyi anlatmış.

  kızlarını bekaret kontrolünden geçiren babanın bir dostu olması da ayrıca önemli bir çelişki. ailede herkes bu durumu bilmesine rağmen sessiz kalmayı seçiyorlar. ailenin tek konuştuğu şey yiyeceklerin organik olup olmadığı, hangi besinin vücuda daha iyi gelip gelmeyeceği. kızların suskunluğu bu yüzden. her şey saklı kalıyor bu iletişim kuramayan ailede.
 • mundar edilmiş iyi bir filmdir; keşke aynı fragmanda olduğu gibi sevişme sahnelerinden ziyade kadınların baskıcı toplumlarda çektiği acılar , gizlice yaşanan aşk serüvenlerinin psikolojik altyapısı ve gerçekçiliği, vs üzerinden yürünseydi ... oyuncuların hepsi on numara oyuncular yoksa... türkü turan felan, efsane kadın...
 • selim evci'nin yazıp yönettiği, başrollerinde ilhan şeşen, settar tanrıöğen, türkü turan ve pelin akil'in yer aldığı ve montreal film festivali'nde yarışacak olan film.

  iki ailenin birbirleriyle kesişen hayatlarını konu alan film, ismiyle olduğu kadar oyuncu kadrosu ve fragmanıyla da benim ilgimi çekmiş bulunmakta.

  fragmanı buradan izlenebilir
 • saklı

  sesinde yitip gitmenin
  kiraz tadı ağzımda,
  haziran kalsak temmuz olmasak.
  dokunsam yüzüne,
  tenine,
  yangın olsak yanmaya dursak.

  sus-pus yağmurlu bir akşamı
  ses-söz geceye bağlamanın
  o en deli en çılgın
  o en uslu en durgun
  o en uzak en yakın
  imgesinde
  vurulsak.

  işte;
  o en bi akşamı
  o en bi geceye
  o en bi geceyi
  o en bi sabaha
  o en bi güzel sabahı
  içimize alsak
  saklasak.

  öyle yangın
  ve
  öyle vurgun
  ve
  öyle saklı
  ve
  saklı
  ve
  saklı
 • bir kedi adı.
 • pelin akil'e doğru düzgün bir rol verilmemiş, settar t. için yazılmış gibi duran film. yönetmen, istanbul'da her gün 1500 civarı "zar diktirme ameliyatı" yapılıyor olmasından yola çıktım demişti ama orada kalmış, geliştirememiş, anlatamamış... türkü turan ve ilhan şeşen ilişkisinin altı doldurulmuyor, noldu, neden, şimdi niye böyle sorularıyla kalakalıyorsunuz. sanki arada yaş farkı olan bütün ilişkiler boştur mesajı vermiş bile diyebiliyorsunuz! ayrıca afişi çok kötü olmuş kanaatimce. kız tecavüze uğruyor, ya da istemediği bir şeyin içinde gibi bir yüz ifadesi var. halbuki filmin bununla alakası yok?!?
 • soner arıca'nın 2016'nın ilk dakikalarında çıkan single'ı. şahane klibi şuradan izlenebilir