şükela:  tümü | bugün
  • sakroiliak eklemler omurganızın alt ucu olan kuyruksokumu kemiğinizi leğen kemiğinizle birleştiren, sağda ve solda birer tane olan eklemlerdir. bu eklemler nispeten sabit ve sağlam eklemler olmasına karşın ani ve sert öne eğilme, dönme hareketleriyle veya ağır cisim kaldırmakla hasarlanabilir. bu durumda kalçanızda, belinize ve uylukbölgenize hatta dizinize kadar yayılan şiddetli ağrılar ortaya çıkabilir.
  • klasik semptomları yatakta dönerken zorlanmak, ayakkabılarını/çoraplarını zor giymek, arabaya girip/çıkarken ayaklarda ağrı sayılabilirmi$.

http://romatizmaturk.com/…task=view&id=73&itemid=32
    http://zehirlenme.blogspot.com/…k-eklem-agrisi.html
    http://www.sportsinjuryclinic.net/…s/sacroiliac.htm
  • ankilozan spondilitli hastaların hemen hepsinde bu sakroiliak eklemin bilaretal tutulumuna bağlı sakroileit gözlemlenir. sakroileitte önce eklem yüzleri netliğini kaybeder, daha sonra eklem yüzlerinde skleroz ve eklem aralığında daralma gelişir. sonunda eklem aralığı tamamen kapanır.
  • kalçanızdan dizinize kadar yayılan bir ağrıya sahipseniz, arada uykudan uyandıracak şekilde şiddetli oluyorsa hasar ya da iltihap var mı diye baktırmanız gereken eklemlerdir.

temmuz ayından beri zaman zaman ağrı çekiyordum. yanlış yattım, ters hareket yaptım diye diye aylarca doktora falan gitmedim de ağrılar coştukça coştu. doktorun söylediğine göre 20-30 yaş arasındaki genç kadınlarda görülme olasılığı daha fazlaymış, genel olarak yanlış hareket yaptıktan ya da ağır bir şey kaldırdıktan sonra ortaya çıkıyormuş. yatağa yatmak, bir yere oturmak, uzun süre yürümek tam bir işkence.

tanı konulduktan 10 gün sonra, doktorumun ısrarla " topuklu ayakkabı giyme " demesine rağmen, seke seke de olsa giydim. kuzenim evlendi, bekarlığa veda yaptık, düğün dernek yaptık. hepsinde topuklu ayakkabı vardı ayağımda. şimdi hiç olmadığı kadar ağrıyor, yürürken aksıyorum, araba falan da kullanamıyorum.

özetle; ben ettim siz etmeyin. iltihap geçene kadar bacağı/kalçayı koruyup kollayın, pamuklara sarıp sarmalayın. sonra benim gibi yürürken bacağı sırtınıza alırsınız.
  • fıtık ile karıştırılan bir ağrıya sahip, araştırma yapmak istediğinizde karşınıza "si joint" olarak da çıkacaktır. eğer beliniz ağrıyorsa ilk düşünceniz fıtık mıyım acaba dan ziyade gidip bu eklemde bir sorun olup olmadığına baktırmak olsun, zira fıtık uzun vadede etkisini gösteriyor yane hayatınızın önceki yıllarında yaptığınız bir yüklenme gelecek yıllara kendini gösterebilirken bu eklemi sakatlamak ertesi sabaha ağrı ile uyanıp haftalarca ağrı çekmenize sebebiyet verebilir.

bir gece braşımın içerisinde mevcut olduğundan kalça esnetmesi yapmak için yoğun, derin bir antrenman uyguladım ardından ertesi sabah çorabımı giyerken bile zorlanıyordum doktora gittiğimde yapılan muane sonucu sakroiliak eklemin incindiği ve zamanla iyileşeceği sonucuna vardık iyileşmeyi hızlandırmak için yapılması gereken statik esneme egzersizleri mevcut bunlara google da si joing strech yazarak ulaşabilirsiniz.

özetle bu tanı konduğunda yapmanız gereken 3 şey var.
    1-) core stabilizasyonunuzu arttıracak egzersizler yapmalısınız (omurgayı gereğinden fazla ekstansyon yaptırmamalısınız yane bükmemelisiniz)
    2-) si joing strech diye aratıp gereken esneme egzersizlerini yapmalısınız.
    3-) zorlayıp üstüne gitmeyerek çok yavaştan ilerlemelisiniz.

spor bağımlısıysanız bu çok kötü bir ağrı, umarım en kısa zamanda sağlığınıza kavuşursunuz.