• kalçanızdan dizinize kadar yayılan bir ağrıya sahipseniz, arada uykudan uyandıracak şekilde şiddetli oluyorsa hasar ya da iltihap var mı diye baktırmanız gereken eklemlerdir.

temmuz ayından beri zaman zaman ağrı çekiyordum. yanlış yattım, ters hareket yaptım diye diye aylarca doktora falan gitmedim de ağrılar coştukça coştu. doktorun söylediğine göre 20-30 yaş arasındaki genç kadınlarda görülme olasılığı daha fazlaymış, genel olarak yanlış hareket yaptıktan ya da ağır bir şey kaldırdıktan sonra ortaya çıkıyormuş. yatağa yatmak, bir yere oturmak, uzun süre yürümek tam bir işkence.

tanı konulduktan 10 gün sonra, doktorumun ısrarla " topuklu ayakkabı giyme " demesine rağmen, seke seke de olsa giydim. kuzenim evlendi, bekarlığa veda yaptık, düğün dernek yaptık. hepsinde topuklu ayakkabı vardı ayağımda. şimdi hiç olmadığı kadar ağrıyor, yürürken aksıyorum, araba falan da kullanamıyorum.

özetle; ben ettim siz etmeyin. iltihap geçene kadar bacağı/kalçayı koruyup kollayın, pamuklara sarıp sarmalayın. sonra benim gibi yürürken bacağı sırtınıza alırsınız.
  • ankilozan spondilitli hastaların hemen hepsinde bu sakroiliak eklemin bilaretal tutulumuna bağlı sakroileit gözlemlenir. sakroileitte önce eklem yüzleri netliğini kaybeder, daha sonra eklem yüzlerinde skleroz ve eklem aralığında daralma gelişir. sonunda eklem aralığı tamamen kapanır.
  • klasik semptomları yatakta dönerken zorlanmak, ayakkabılarını/çoraplarını zor giymek, arabaya girip/çıkarken ayaklarda ağrı sayılabilirmi$.

http://romatizmaturk.com/…task=view&id=73&itemid=32
    http://zehirlenme.blogspot.com/…k-eklem-agrisi.html
    http://www.sportsinjuryclinic.net/…s/sacroiliac.htm
  • sakroiliak eklemler omurganızın alt ucu olan kuyruksokumu kemiğinizi leğen kemiğinizle birleştiren, sağda ve solda birer tane olan eklemlerdir. bu eklemler nispeten sabit ve sağlam eklemler olmasına karşın ani ve sert öne eğilme, dönme hareketleriyle veya ağır cisim kaldırmakla hasarlanabilir. bu durumda kalçanızda, belinize ve uylukbölgenize hatta dizinize kadar yayılan şiddetli ağrılar ortaya çıkabilir.
  • bu eklemde bir sorununuz varsa geçmişler olsun. yerli yersiz ağrıya sebebiyet verir, hayat kalitenizin içine eder. batma ve yanma arası bir acısı vardır. kalçaya da dize de vurur. yoga yapmanız tavsiye edilir.*
  • hamilelikte oluşan sakroiliak eklem disfonksiyonu nedeniyle yıllardır kalça eklemimden arada kendini epey hatırlatan ağrılar çekerim. manuel terapi can simidi oldu bana ve çok iyi geldi ama fizik tedavi doktoru da demişti "bu ağrı seninle gidecek, tamamen geçmez"

neyse, geçen ay bacağımın üstüne düşüp burktuğum zamandan bu yana ufak ufak başlamıştı ağrılarım, dün epey ağrıdı ve bugün yine fizik tedavi doktoruna gittim. kalçamın sağ tarafındaki eklem az çalışıyor. yine manuel terapi yolları göründü bana. bu kez nöral terapi de önerdi.
    ama öncesinde "yürüyüşe harcayacağın vaktin yarısını da aletli pilatese ayır ki bel kasların, kalça kasların güçlensin" dedi. sanırım kilo vermem de bel kaslarımı biraz zayıflatmış olabilir. yürüyüş bacak için iyi de beli çalıştırmak için aletli pilates daha iyiymiş.
  • bel fıtığım var sanıyordum oysa (bkz: sakroiliak eklem disfonksiyonu) um varmış.
    doktorumun anlattığına göre belimde oluşan küçük bezecikler ağrı yapıyormuş. bunlarda normalde kemiklerimin arasında olması gereken sıvılarken hareketsizlikten dışına akarak buralarda sinirlere dönüşen yağ hücremsi gibi şeyler oluyormuş. böyle bir şeyler. sonuç olarak çok sıkıntılı bir durum. sürekli bir ağrı durumu var. desteksiz oturduğunuzda veya bir yük kaldırdığınızda daha da çok artıyor ağrı.
    tek tedavisi hareket etmekmiş. doktorum yoga ve platesi önerdi.
    sanıyorum bir operasyonu yok. varsa da önermedi. çözen eden varsa mesajlarsa süper olur.
hesabın var mı? giriş yap