• saksofon gibi sanatsal bir çalgıyı kısaltıp bu anlamda kullanan başka millet yoktur sanirim. sonra ülkede niye sanat gelişmiyor.
  • sakso çalıyorsun abey?
  • dünyanın en iyi şeyi
  • başka hiçbir ülkede oral seks saksafon enstrümanı ile bağdaştırılıp benzer bir kelime kullanılmıyorken, ülkemizin engin müzik bilgisi ile kadının erkeğe yaptığı oral sekse seçtiği için beni şaşırtan kelime.

saksafon enstrümanının çalınma şekli oral sekse benzemektedir ancak bu kelimeyi bizimkilerin bulmasını hala aklım almıyor.
  • iş dünyasında patrona en yakın kişiye, yaptığı muameleler sonucu verilen isimdir.
    bu kişi patrona en yakın kişidir. kimsenin onun yanaştığı mesafeden daha fazla yanamasına müsade etmez.şirket aile fotolarından tutunda sıradan bir iskele yürüyüşünde bile pozisyonundan ödün vermeyen 40-50 cm lik mesafesinden taviz vermeyen her an sakso yapmaya hazır kişi ve onun ıslak lakabıdır. arada sırada etrafına bakaraktan "beyler bu işi yapalım" , "haydi beyler biz yapmazsak kimse yapmaz" diyerekten sahibi olduğunu sandığı takımına motivasyon replikleri dizebilmektedir. ancak takım kuş olmuş uçmuştur. saksocu saksosu ile başbaşa kalmıştır. dudakları baş parmak ve işaret parmakları ile tutmak ve kenar bölümleri silmek manasında bir hareket gösterirseniz ki bu ağzının kenarların sil manasına gelecektir. saksocu nun en sevmediği harekettir. şeytana ters haç çıkartmakla eş anlamlıdır.
    bazı durumlarda sakso nun verdiği işlerin tamamına da saksoculuk dendiği olmuştur.
    mesela: kırlo bayrakları yerlerine kloyalım, 2.el tabelalarını düzeltelim, gibi.
    (bkz: saksoculuk)
  • ne zamandan beri oral seks anlamına geldiğini merak ettiğim kelime. ben 90’ların sonunda duyduğumu hatırlıyorum ama zaten yaşım daha öncesine yetmez.

acaba 70’lerde 80’lerde veya daha eskilerde bu kelime var mıydı? tarihi ne kadar geriye gidiyor? yaşı yeten suserlerin desteklerini bekliyoruz.

bir de bu kelimeyle ilgili şöyle bir teorim var. doksanlarda monica lewinski skandalı patladığı zaman bu kadının bill clinton’a oral seks yaptığı her yerde konuşuluyordu. bill clinton da ayrıca saksafon çalmasıyla meşhurdur.

acaba bu kelime monica lewinski olayından sonra clinton’un saksafoncu olması sebebiyle mi türedi argoda? eğer bu kelime 80’lerde veya daha eskiden da varsa bu teori çöker tabii. ama bana şimdilik mantıklı geliyor.
  • bill clinton saksafon çalardı, monica lewinsky ile olan skandalını da herkes bilir.

bence bizim insanımız bu iki durum arasında bir bağlantı kurup o malum işe bu ismi vermiş olabilir.

bu da benim türk etimolojisine bir katkım olsun
  • erkeğe yapılan oral seksin argo kullanımı.
  • "suck" kelimesinden geldiği iddia edilmiş ama bill clinton'ın oval ofis skandalından sonra saksafon ve oral seksin özdeşleşmesiyle "saksafon çekmek" şeklinde ortaya çıkmış daha sonra da dilden dile bu şekilde kısaltılmış olan kelimedir.
hesabın var mı? giriş yap