şükela:  tümü | bugün soru sor
 • william shakespeare'in antony and cleopatra adlı eserinde birinci perdenin beşinci sahnesinde geçen ingilizce söz öbeği. kleopatra tarafından, nedimeleri iras ve mardian'ın da bulunduğu ortamda baş nedimesi charmian'a hitaben söylenmiştir. zaman içinde ingilizceye bu deyimi kazandıran kısa tiradın tamamı şöyledir:

  my salad days,
  when i was green in judgment: cold in blood,
  to say as i said then! but, come, away;
  get me ink and paper:
  he shall have every day a several greeting,
  or i'll unpeople egypt.

  türkçe meali:

  salata barımız self servistir.
  soğuk tabaklar büfenin yanındadır.
  kağıt peçeteler masanızdadır.
  her gün taze ürünler.
  mısırlı salata kalmadı.
 • ayriyeten minor threatin kaydettiği son şarkılardan biri ve son ep'sinin adıdır. 1985 tarihli..
 • mac demarco'nun 1 nisan 2014 tarihinde yayınlanacak üçüncü albümü. işe gidip gelirken bolca dinleme fırsatı bulduğum bu albüm, şahsen 2012'nin en tatlı albümü olan "2"den de güzel bir albüm gibi duruyor. let her go, goodbye weekend, salad days, blue boy, go easy, johnny's odyssey adlı şarkılar albümün en tatlı şarkıları. kesinlikle insanı yormayan, mac demarco'nun kendiyle alakalı şeyleri içtenlikle anlattığı ve o içtenliğe insanın kendini kaptırdığı, arada güzel gitar tınılarının olduğu bir albüm olmuş salad days.
 • mac demarco'nun cizgisini bozmadan cikarttigi ucuncu albumu. daha onceki albumleri icin;

  (bkz: 2)
  (bkz: rock'n roll nightclub)

  bir sans verin dinleyin derim. zaten dinlemesi cok kolay ve sarkilarin tatli bir tinisi var. 91 dogumlu olan mac demarco'dan ben ileride daha fazlasini bekliyorum acikcasi. roportajlarini filan da dinlerseniz kendisi cok rahat, kafa bir insan gibi duruyor. kendisiyle icmek, muhabbet etmek, takilmak isterdim. bir gun turkiye'ye gelmesi umidiyle...
 • baya güzel olmuş olan mac demarco albümü. bu adam bir ara gorillazda da düet yapsın damon albarnla da kim neyi söylüyor şaşıralım.
 • mac demarco'nun "müziğe hoşgeldim" albümü 2'dan sonra diskografisini bambaşka bir yöne çekmiş albüm. bu entry'i yazarken albüm çalmaya devam ediyor; ve chamber of reflection, passing out pieces, jonny's odyssey gibi parçalarda bana tame impala'yı andıran bir sound duyabiliyorsunuz. şu ana kadar favorim goodbye weekend ve inanılmaz akılda kalıcı nakaratı, ancak zamanla daha da değer kazanacağını düşündüğümü belirteyim.

  indie'nin alternatif'e, alternatif'in ana akıma hızla yaklaştığı şu dönemlerde kafayı rahatlatan nadir kayıtlardan olmuş salad days.

  albümün bitişi de ayrı güzel:
  "hi guys, this is mac. thank you for joining me. see you again soon, bye."
 • bu güzel albümün kapağı bana elliott smith'in either/or'unu hatırlattı, onu da ilk gördüğümde hip hop albümü sanmıştım.
 • tasasız günler gibi bir anlamı vardır. monty python'un sam peckinpah'ın aşırı şiddet içeren filmleri ile dalga geçtiği bir skeçinin adıdır aynı zamanda. 2 küsür dakika, aşağıda izleyebilirsiniz. parodi düzeyinde kullanılan kandan bile rahatsız olanlar izlemesin.
  http://youtu.be/zmcrreuvbeo
 • spandau ballet'in gold şarkısında da bu ifade geçer. tecrübesiz gençlik günleri için kullanılır bu ifade.

  https://en.wikipedia.org/wiki/salad_days