şükela:  tümü | bugün
  • aptal masumdur. salak, suçludur.
  • karsilastirmamizin ogelerinden ikinci elemani* alir, p harfinin kuyrugunu yukari kaldirir, sertsessizimiz t'yi de yumusatir d yapar isek, oldukca kalinlasacak bir cizgidir.
  • aptal zaman zaman bazen biraz hepimiz gibi ve gecici ama salak sanki kronikimsi.
  • psikoloji kitaplarını (bkz: lise) inceleyecek olursanız göreceksiniz ki "aptal" en düşük seviyede zekaya sahip, yani en gerizekalı insanın sıfatıdır.

salak kelimesinin sözlük anlamını maalesef bilmiyorum. ama zannımca zekasını en azından belli yerlerde (mesela günlük hayatta, mesela yemek yaparken, mesela kızlarla çıkarken) düzgün kullanmayan, bu yolda çaba sarfetmeyen ya da böyle bir alışkanlığa sahip olmamış kişiler için kullanılan bir tanımdır.

şu halden dolayıdır ki bence salaklıkla aptallık arasındaki çizgi düşünülenden çok daha kalındır (bkz: kendimden biliyorum). ama belirtildiği gibi, aptallık doğuştandır, değiştirilemez, salaklıksa değiştirilebilir. bir insana aptal demek onu ciddi manada küçümsemektir bence, o yüzden kimseye aptal demiyorum, ama beni gülben ergen ve seren serengilin yaptıklarının salaklık olduğuna da biraz zor ikna edersiniz.

yukarıdaki sebeplerden dolayı aptal insanlara karşı masumane hislerim salaklara karşı olanlardan daha fazladır. salaklarla dalga geçebilirim ama aptallarla geçmem. salaklara içinde bulundukları "aptalca" durumun farkında olup bu halden kurtulmaları için yardım edebilirim (bkz: biri bana yardım etsin) (bkz: gerçekten), ama maalesef aptallara yardım etmek için (benim bildiğim) birşey yok elimde.
  • aralarında farkı bir örnek ile anlatmak gerekirse.

aptaldan bir iş istersen anlamaz sana melül melül bakar yapamaz.

salaktanbir iş istersen yanlış anlar ve yanlış yapar.

bu nedenle bana göre salak aptaldan daha tehlikelidir.