şükela:  tümü | bugün soru sor
  • nasıl bir sınav olduğuna da bağlıdır. lys mi, ygs mi, ales mi, kpss mi , yoksa başka bir sınav mı ? bazı sınavlar nispeten daha fazla 'zeka' (ya da yetenek, beceri vs) ölçme odaklıyken bazıları ise daha ziyade donanım, birikim vs ölçme ocaklıdır.
  • "%80'i yorum olan biyoloji" den sonrasını okumadığım tespit. ösym tarzı kurumların sınavında başarılı olmanın olayı(küçük şans faktörü dışında) nasıl çalışılacağını bilmektir. çok zeki bir insan ne kadar zeki olursa olsun meb müfredatını bilmeden başarılı olamaz, formüller, soru tipleri, hızlı okuma teknikleri insanlara vahiy olarak inmiyor. kavrama kabiliyetin yüksekse daha iyi bir sonuç alabilirsin ayrıca ezberin iyiyse de öyle. dolayısıyla bence yanlış olan bir önerme. ösym'nin sınav anlayışını tartışacaksak eğer onun yaptığı sınavda zeki çıkacağına doğru düzgün bir sınavda gerizekalı çık daha iyi derim.
  • zekayı ezber sanan salakların varlığını göstermiştir.

zeka bilgiyi kullanma yeteneğidir. sınav dediğin şey; tek tek dersler için geçerlidir. senin o lise bilmem ne cart curt sınavların aleste dahil çorbadır.

zeka çeşitli alt kategorilere göre işlenir. ancak iletişim becerisi yoksa bireyin 'sorunlu'dur.
    senin o bahsettiğin zeki olmak değil; boktan bir sınav sisteminde iyi bir yarış atı olmaktır.

ayrıca dünyanın icatlar tarihi, kendini sınavlardan dolayı zeki sanan ahmak sürüsünün dalga geçtiği buluşların tarihidir.
  • ülkenin en büyük üniversitelerinden birinde (isim olarak ilk 5'e oynar) elektrik elektronik mühendisliği gibi girmesi de okuması da takdir edersiniz ki zor olan bir bölümde okuyan biriyim ve size verebileceğim cevap "hayır!"
    ben hayatım boyunca hiçbir zaman zeki olduğumu iddia etmedim ama bulunduğum toplulukta gerçekten "birtakım" konularda kendimi aşırı zeki hissediyorum. örneğin sosyal ilişkiler veya pratik zeka gerektiren ufak ayrıntılar.
    ha aptal hissettiğim konular da var onlara da örnek; aşırı uzun formüller, bilmem kaçıncı derece integral almalar vesaire.
    hangisinde daha iyi olmayı tercih ederim diye sorarsanız ben kendi halimden memnunum.
    eyyorlamam bu kadar.
  • cevabı hayır olan soru. zeki olmuyorlar. ama bu salakça sınavda başarısız olanların aptal olduğu gerçeğini değiştirmiyor. başarı sınırım ne mi? mesela şu türkçe'den en azından bi 15-20 net çıkarman lazım. matematikte en az 10 tane çıkan ilkokul seviyesinde soruyu yapabilmen lazım. sosyal ve fen'den emin değilim. soru çeşidine göre değişir ama şu bakkal matematiğinden hallice soruları çözün be kardeşim. onu da yapamadıysan konuştuğun dille ilgili sadece yukarda yazanı şıklarda bulmaya dayalı olan soruları çözün.
  • olmuyor ama lisansüstü eğitim alabilmek ve dolayısıyla bilim adamı olabilmek için salakça bir sınavı kazanmak gerekiyor. doğal olarak bilim adamı olunamıyor sonra da.
  • cevabı evet olan soru.

salakça bir sınavı kazanan zekidir. çünkü o sınavı kazanmasının devamında nelere ulaşacağını bilmeyen, önemsemeyen veya öngöremeyen salaklardan oluşan bol nüfuslu bir kitle vardır. işte bu bol nüfuslu kitlenin büyük kısmı o sınavı kazanamayanlardan oluşur.

şimdi niye zeki olduğunu belki anlamışsınızdır.
  • kafamı karıştıran başlık. babajım ne diyosun ne anlatıyosun, allahını seversen seviyon mu sövüyon mu, biri lütfen mesaj atsın ne demek istiyor arkadaş, cidden çok samimiyim şuan.
    edit: evet arkadaşlar şimdi anladım, malum başlığı açan arkadaştan daha az olduğu için zekam. tek bir zeka çünkü. evet yanlış duymadınız sadece tek bir zekanız vardır. o da yoksa yarrağı yediniz sayın seyirciler, hayat bu kadar basit ve bu kadar sıkıcı, bu kadar tek tip.
    edit2: sinirleniyorum amına koyim, gidiyor mat2 ezberliyor doktor oluyor arkadaş, sonra efenim biz zekiyiz, çekemeyen anten taksın falan filan. bak bak gerizekalıya bak bizdeki biyolojiye yorum demiş, salak yemin ederim gerizekalı bu çocuk ya. ps: lysde derece yaptım, isteneni vermiş bir öğrenci olarak düşüncelerim bunlardır.
  • bu sınavda yüksek alanlar üniversitede olsun, veya yurtdışında master, doktora falan yapınca çuvallıyorlar falan zannediliyor sanırım.

hayır öyle değil, bu sınavlar neyi ne kadar ölçüyor bilmiyorum, ama ingilterede, amerikada doktora yapanlarla biraz konuşursanız, genelde bu küçümsediğimiz sınavlarda çok başarılı olmuş insanlar.

haaa bu insanlar, türkiyedeki en zengin insanlar mıdır? hayır..genelde bu sınavda yüksek puan alanlar üçkağıtçılık , hırsızlık , alavere , dalavere , politika konularında başarılı olmayan insanlar. alavere, üçkağıtçılık bilmezler demiyorum da zekaları bu tip pis işlere çok yatkın olmuyor.
  • "bu sınavın niteliğine bakar. bizdeki sınav anlayışı 7/24 af edersin öküz gibi çalışıp-test manyağı olunca kazanılan bir sınav anlayışı olduğundan zekadan çok kişinin kendini disipline etmesini ölçüyor.
    zekanızı ölçeceğiniz alan, üniversitedir. bölümdeki başarılarınız, tavrınız. üniversitede salt sınav olmuyor bunun sunumu var projesi var gerek yaratıcılık gerek pratik düşünme gerekse görmeyeni görebilme deyin, zekanın etkisini bizim gibi bir eğitim sistemine sahip ülkelerde en belirgin ve rahat üniversitede gösterdiğine kalıbımı basarım.
    öte yandan zeka çoklu bir şey, hiç belli de olmuyor o işlere, curie dediğimiz kadın 23-24 yaşında üniversiteye anca girebilmiş bir kadın. ( ki bugün yaşasa ne olurdu diye düşünüyorum ama boş bir uğraş halam amcam meselesi bu, neyse ) çoğu zeki kişiler disipline olma konusunda sonradan dize gelen kişiler. yani sınavla anlaşılamayacağı gibi genelleme konusunda da çok emin olamıyor insan, fakat tecrübelerimden söyleyebilirim ki, ben odtü'de okurken dereceyle mühendisliğe girmiş adamlar şimdi yüksek koridorlarda göbek kaşıyan zerre üretmeyen boş beleş tipler oldu çıktılar, "iş hayatı", okurken gözlemlediğimde öss sonucuna göre fena halde iyi derece yapmış kimselerin kendini geliştirmeye zerre ihtiyaç duymadığı hatta alışkanlık olsa gerek lise hayatları gibi üniversite hayatlarını sürdürdükleri ve yüksek derecelerle mezun olsalar da hayatlarının bir devlet memuru kardeşimizden mantık olarak bir farkı olmadığı sadece standartın yükseldiğini söyleyebilirim. zeki tipler vardı ki, hem iyi dereceler çıkarmış hem entelektüel birikime sahip kendine özgü tavrı, fakat cidden az idiler. öte yandan bir kısmı ortalama puan çıkaranlar, bak onlardan fena tipler çıkmadı, bir tanesi ile şu an iş arkadaşıyım, başarılı bir bilim insanı, araştırmalarının devamını dilerim.
    ben zekanın kişiye iyi yahut kötü , başarılı yahut başarısızın ötesinde, "nevi şahsına münhasır" bir hayat getirmesini beklerim. bu ışığı söndüren nice beyin geldi geçti be...sınavlara takılmayın ama hafife de almayın, sistem böyle işliyor."