şükela:  tümü | bugün
 • kuzey kıbrısın magosa kentindeki tarihi harabeler
 • 1998'den bu yana kazılarını ankara üniversitesi dtcf klasik arkeoloji anabilim dalı adına prof. dr. coskun özgünel'in yürüttügü ören yeri.
 • icinde büyük bir gymnasium, augustus doneminden kalma bir tiyatro, roma villasi, kampanopetra bazilikasi`, `aya epiphanios bazilikasi, su deposu, agora ve zeus tapinagi bulunan tarihi harabeler.
 • zeus tapınağı, hani vurgulu okursanız zeeuuss tapınağı (cem yılmaz gibi) sanıyorsunuz ki çıkacak karşınıza zeus heykelleri, yıldırımlar, beyazıdlar, işte zeusun becerdiği kadınların çıplak heykelleri (bunu bekliyorsanız zaten kötüdür durumunuz) falan giriyorsunuz içeri, bilgi haritasında böyle en uçta dev gibi bir tapınak falan da göstermişler kesin görmek lazım, yürüyorsunuz arada işte prince of persia dan tut tomb raidera bilimum play station oyununu kendiniz oynuyorsunuz gibi ,ki gözleriniz sağlamsa ve hayal gücünüz de tabi, mükemmel görsel efektler de oluyor, devasa kertenkeleler falan onların çocukları sanıyorsunuz diablo ii de necromencer ın diyarına gelmişsiniz, patlayan cesetler olmasa da, neyse taşlara basıyorsunuz kıpırdıyorlar hemen atlamanız lazım yoksa tam 1,42m lik uçurumdan aşağı düşersiniz (burada hayal gücü belleği önemli, kaldırmayabilir herkesinki), haritaya bakıyorsunuz devasa tapınak görünüyor hareket eden canlılar yaratıklar falan, kesin boss çıkacak karşınıza, bir de biz multiplayer girdik harabelere, yerlerde latince olduğunu düşündüğüm rune ler falan ki biz bulduklarımızdan combo yapamadık ama +3 speed veren rune buldum ben, arkadaşa da +1 speed, tabi ben daha önce vardım stamina da sağlam, hoppala sen bunca hayal gücünü kullan bir de bak 4 tane taş yıkılmış, öncesi neler yaşattı asıl mekan ne yaşattı, olmadı. ama görülesi yer, heykellerin kafalarını (ç)alanları takdir ediyorum, tiyatrosu bayağı güzel ben ortadaki konuşma yeri olarak tahmin ettiğim yere çıkıp salamis halkı ile bütünleştim de, ses sistemi güzel. yalnız giderken bir ara şunu da dedik;
  - abi tapınakta bir tane taş var, onda da zeus hareket çekiyor. (hayır recep ivedikten alıntı değil biz bunu daha önceden keşfetmiştik, belki siz bizden de önce)

  yine de kıbrısa gidince görmekte fayda var sonuçta milattan önce yani mö 17. yy falan dayanıyor şehrin tarihi ki magusa yapılmadan kurulmadan önce sanırım büyük depremden önce en görkemli şehirlerden biriymiş ve bu da onun kalıntılarıymış.
 • denize çok yakın bir yerde bulunan harabelerdir. girişi bir enteresandır, zira küçük bir kulübe ve 1974 öncesinden kalma bir direk karşılar sizi. son derece ıssız ve sakin bırakılmış... içerik çok dolu değil, ama görmeye değer. etrafında bodur ağaçlarla kaplı mesire yerleri bulunmakta ki bunlar da çer çöpteb geçilmiyor. kısacası unutulmuş bir tarihi şehir... giriş ücretleri yabancılar için 9tl, yerliler için 5tl, öğrenci için 3tl'dir. biz 5 tl ödedik, yerliden sayfılar demek ki...
 • mevcut halinin sadece tüm kalıntıların %3ü olduğu söylenir.ayrıca son zamanlarda yapılan araştırmalara göre antik kent efes harabelerinden büyük imiş. tabi hala daha çok büyük bir kısmı ortaya çıkarılmadı ve şu anda bildiğim kadarıyla kazı çalışmaları durmuş durumdadır. daha önce yazda 2 ay kazı çalışmaları sürmekteydi. ayni hızda devam edildiği taktirde kazı çalışmalarının 200 yıl daha gidebileceğini söylemişti rehberimiz.
 • salamis (yunanca: ????µ?? veya ????µ??? ??? ??????), kıbrıs adasında, kuzey kıbrıs türk cumhuriyeti'nin gazimağusa şehrinin 6 km kadar kuzeyinde yer alan bir antik kenttir. kent, trodos dağı'ndan doğan pedios (kanlıdere) nehrinin denize döküldüğü havzaya yakın bir yerde kurulmuştur.

  19. yüzyılın sonlarında, ağaçlarla ve toprak tabakasıyla örtülmüş bir halde keşfedilmiş ve 1952-1974 yılları arasında yapılan kazılarla kentin büyük bölümü ortaya çıkarılmıştır. 1974 yılında kesilen kazı çalışmalarına 1998 yılında ankara üniversitesi tarafından tekrar başlanmıştır.

  incil'de de adı geçen kent, havari barnabas ve havari paul (pavlus)'un vaazlerine tanık olmuştur.

  detaylar için; http://tr.wikipedia.org/wiki/salamis

  tarihi bilgiler ve fotoğraflar; http://kibris.com.tr/…is/magosa/salamis-antik-kenti
 • yeri ve konumu mükemmel olan tarihi bir yolculuktan sonra gidip serinleyebileceginiz tarihi turistik yer. fakat bakımsızlık ve işletmesinin yetersizliği bu etkinliği zulme çevirebilir.