şükela:  tümü | bugün
 • osmanlı ordusu ile habsburg ordusu arasında 9 ağustos 1691 tarihinde meydana gelen ve osmanlı-kutsal ittifak savaşları'nın parçası olan bir muharebedir.

  fazıl mustafa paşa komutasındaki osmanlı ordusu tisza ırmağının tuna ile karıştığı yerde avusturya ordusu ile karşılaştı. avusturya ordusu ateş gücü yüksek piyade ve sahra toplarına sahipken osmanlı ordusu sayı bakımından üstündü. bu arada kırım hanı'nın ordusu da osmanlı ordusunun yanında savaşmak için ilerliyordu.

  fazıl mustafa paşa üst düzey komutanlarının da sözünü dinleyerek kırım tatar ordusunu ve yardımcı kuvvetleri beklemeden saldırıya geçti.

  çok yoğun çarpışmalar sonucu avusturya ordusunda ilk dağılmalar başladı. osmanlı kuvvetleri tuna'da ele geçirdikleri 800 kayık dolusu düşman erzağını yakmıştı. avusturya ordusu son büyük taarruza geçmeye kalktı ve 30 bin askerle osmanlı ana hattına saldırdı.

  bu çatışma denge halinde devam ederken köprülü fazıl mustafa paşa'nın alnına bir kurşunun isabet edip paşa'nın şehit olması osmanlı hatlarının çözülmesine yol açtı. osmanlı ordusunun bocaladığını gören habsburg kuvvetleri tam taarruza geçtiler. kırım hanı savaş yerine geldiğinde dağılmış osmanlı ordusuyla karşılaştı.

  kaynak
 • arkadaş sözlük iyice bok oldu. vikiden kopyala yapıştır yapınca sözlük yazarı mı olunuyor. bırakın ozaman ben çaylak kalayım.