şükela:  tümü | bugün
 • salata sosu malzemelerini teker teker salataya eklemek yerine bir kasede çırpıp sos karışımını salataya öyle eklemek. bu detay sadece salatada değil zeytinyağlı bakla gibi yemeklerinizde de lezzeti bi üst noktaya taşır.
 • hangi salatayı yaptığınıza bağlı. ben size her salata için küçük tüyolar yazayım. bu hizmet de benden size kalsın. ölür gidersem bu yazardan öğrendiydim dersiniz, adımı anarsınız:

  - çoban salata: soğanları ince ince yarım ay doğradıktan sonra tuzla ovup domates ve zeytinyağı ile karıştırıp diğer malzemeleri ondan sonra doğrayın. salataya mutlaka küçük bir diş sarımsak koyun. ve asla ama asla marul koymayın ve maydanozu bol tutun. salatalık ile domates oranı aynı olsun. limon ve nar ekşisini bol tutmaya bakın.

  - patates salatası: sosunu önden hazırlayın. zeytinyağı, limon suyu, kırmızı toz biber, sumak, karabiber, çok az pul biber, tadı hissedilmeyecek kadar neredeyse bir çay kaşığı hardal ile bol ince doğranmış soğanı iyice harmanlayın. patatesleri doğradıktan sonra haşlayın. haşlanmış patates bu sosun içine koyun. sıcağıyla hölörölüpşöp diye çeksin sosu. üstüne opsiyonel olarak kırmızı lahana ve maydanoz koyabilirsiniz. ben pek marul sevmeyenlerdenim.

  - coleslaw: içine yoğurt ya da mayonez koymayın. kavurduğunuz çeşitli kuruyemişleri sıcağıyla yağa dökün ve lezzetleri geçsin. kırmızı ve beyaz lahanaları doğradıktan sonra ılımış zeytinyağını ve limon suyunu dökün. on on beş dakika bekletin ve içine ekşi elma, çok az miktarda armut, kırmızı pancar, bir miktar karabiber ilave edin.

  - sezar salata: bence temelde ekmekten başlamak lazım. ekmeğe zeytinyağı, sarımsak, kırmızı toz biber, pul biber, karabiber, limon kabuğu ve tuz koyun. tavada da yapabilirsiniz fırına da atabilirsiniz. sosu bir kenarda hazırlayın. ançuez sevmeyenler paket sardalya ya da ton balığı koyabilir. limonu ve ev yapımı mayonezi bol tutun. marulları elle parçalayın ve sosla başka bir kapta karıştırın. sosu komple marullara koyarsanız acayip sulanıyor ve ekmekler içinde yıvış yıvış oluyor.

  - piyaz: fasulyeleri haşlarken domates, maydanoz sapı, limon kabuğu, tarçın, yenibahar ve bol karabiber ile haşlayın. böylece temelden lezzetli bir fasulyeniz olur. opsiyonel olarak biber, yumurta vs. koyun ama domates koymayın. piyaza yakışmıyor. zeytinyağı, limon ve tahin mutlaka olsun.

  - şu an uydurduğum bir salata tarifi: aklıma gelen ilk malzemeleri yazıyorum. kırmızı kapya biber, ceviz, zeytinyağı, limon, pul biber, mısır, domates, limon yerine çok az turşu suyu.
 • kaliteli zeytinyağı.
 • kimse sumak yazmamış. salatanın süsüdür , inanılmaz yakışır.
 • kırmızı lahanayı sirke ile ovmak.
 • kesinlikle reyhandır. reyhan yazmayanlar henüz reyhanlı salata yememiştir.
 • işbu açılmış başlık ile çantamda nar ekşisi gezdirmemin nedenine parmak basılmıştır. her gittiğim yere götürürüm .

  zeytinyağı ne kadar salataya yakışırsa, salatanın taşındığı o nokta da bir tık yukarı çıkar benim nezdimde. hafif acımsı zeytinyağıdır benim kast ettiğim.

  soğan evet. soğansız salata da benim için rüşdünü ispat etmemiştir.

  zetinyağı ve taze-sulu bir limon, benim diyen en iddialı ve en artistik isimli salad dressing alternatiflerine boyun eğdirir. ama dikkat! zeytinyağı ve limon, salataya "masada" katılmalıdır ve anlık tüketilmelidir o salata taze taze. salatayı mutfakta yağ-limona karıp servis vaktini az da geçirirsen, güzelim kütür-çıtır salatalık o taze sebzeler ölür, yılışır, kütürdemez ağzına götürüp çiğnediğinde.

  salata nefis birşey arkadaş. başrolü kıvırcığa ver sana salata olsun. başrolü kara lahanaya ver, başka model salata olsun. domates-hıyarı koy santrafora, bir değişik salata olsun. kafana göre salata da sana uyar.

  her yemeğin yanına yüksek uyum ile gidecek bir salata mutlaka vardır. sumaklı soğan bile bir tür salatadır ve yediğin kebaba sınıf atlatır.

  semizotu, zeytinyağı ve sarımsaklı yoğurt ile nasıl da egzotik bir salataya dönüşür ama ?akdeniz ve ege çağıl çağıl çağlar o sofrada!

  börülce salatası da başlı başına bir fenomendir anam. onu üst noktaya yaşıyacak şey börülcedir. ortaya çıkan salata da yanında götürdüğün yağlı köfteleri üst noktaya çıkarır.

  epey acıkmıştım bir ara, ekmek var, zeytinyağı , soğan ve kekik . çay demli, ekmek taze, limon sulu. bandıra bandıra yedim. bir somun ekmek bitti.

  sofra donanmış , rakı bardakta dolup dolup boşalmış, yenmiş içilmiştir. yemek bitmiş, şişenin dibinde iki dublelik rakı, salata kâsesinin dibinde de salatanın sosuna-yağına-ekşisine iyice doymuş sonları kalmıştır. hah işte o son kalan kase dibi salata, şişede kalmış iki duble rakına da meze olmaya evrilir. böylece , o rakı içimini bir üst noktaya çıkaran şey, yemekten artan salata olmuştur.

  canım çekti , karnım acıktı , alacağın olsun, açacağın başlığı yiyeyim kardeşim!
 • ceviz kırıkları
  kızarmış hellim
 • kapari.
  4-5 lokmada bir ağıza geldi mi... vuhuuuu.
  ton balıklı salata ise mevzu,mutlaka siyah zeytin.ton balığına taç giydirir.
 • marketlerden alınmış nar ekşisi sosu değil, hakiki el emeği nar ekşisi eklemektir.