şükela:  tümü | bugün soru sor
 • farz namazlardan sonra okuması gelenek haline gelmiş bir dua, salavat-ı şerife. bu orjinali:
  allahümme salli ala seyyidina muhammed. salaten tuncina biha min cemiil ahvali vel afat. ve takdılena biha cemiel hacat. ve tutahhiruna biha min cemiis seyyiat. ve terfe’una biha indeke aledderecat. ve tubelliğuna biha aksel gayat, min cemiil hayrati fil hayati ve ba’del memat, amin ya mucib ed da'vat. amin velhamdülillahi rabbil alemin.
  bu da tercümesi:
  allah'ım! efendimiz muhammed'e (sav) ve onun ehli beytine salat et. bu salavat o derece değerli olsun ki: onun hürmetine bizi bütün korku ve belalardan kurtarsın. bizim ihtiyaçlarımızı o salavat hürmetine yerine getirsin, bizi bütün günahlardan bu salavat hürmetine temizlersin, o salavat hürmetine bizi derecelerin en üstüne yüceltirsin, o salavat hürmetine hayatta ve öldükten sonra düşünülebilecek bütün hayırlar konusunda gayelerin en sonuna kadar ulaştırsın. amin, ey dualara icabet eden allah'ım. amin, hamd alemlerin rabbi olan allah'adır.
  (bkz: işim gücüm yok ukte dolduruyorum)
  (bkz: http://www.sorularlaislamiyet.com/…&keyword=tuncina)
 • asıl ismi salat-ı münciye'dir. tüncina, duanın içinde geçen ve kurtarmak fiilinin "bizi kurtarırsın" manasındaki çekimi olan bir kelimedir. salat-ı münciye ise "kurtaran salât", "kurtarıcı salât" gibi bir anlama gelir.
 • "...biha min cemiil ahvali vel afat" denirken tam "afat" kelimesinde eller avuç içleri yeri gösterecek şekilde (dua konumunun tam tersi) ters çevrilir. kelime biter bitmez yeniden eski konumuna getirilir.

  islam'da önemli dualardan biridir.
 • yok yok hastalık değil.

  --- spoiler ---

  şüphesiz allah ve melekleri peygamber’e salât ediyorlar. ey iman edenler! siz de ona salât edin, selâm edin.
  --- spoiler ---

  hani o cuma namazında duyduğunuz "innallahe ve meleaaiketühüüyüsallüüünealennebiyyy.." diye olan kısım.

  ondan.
 • bu duayı okurken genelde "afad" kısmında ellerini ters çevirirler, afet verme anlamında olduğu için.

  yemin ederim allah olsam bana bu hareketi yapanı müebbed cehenneme atarım amk saygısızlıktan. allah'a 70 iq muamelesi yapmak nedir ya ahsyaga. belki duayı anlamaz diyip eli ters çevirmek nedir?
 • neden sürekli bir ekleme ihtiyacı duyuluyor anlamıyorum.''ekleme hastalığı''tehlikeli bir hastalık. peygamber bile namaz kılarken bu duayı yapmazken müslümanlar neden yapsın.(ama din alimleri böyle diyor...) şimdi çıkar birisi dua etmek kötü mü der. dua et kardeşim duana bir şey diyen yok. fakat farzdan sonra bu duanın okunması gerek ne demek. böyle tehlikeli işlere girmeyin kardeşler.
 • rabbenadan sonra selam vermeden okunan duadır