1. tarifi adından belli, mükemmel tada sahip, ekmek banılası pratik yemek..
  2. unlu yumurta'nın kardeşidir..

malzemelerimiz yumurta, sızma zeytinyağı, tuz, un, salça'dan oluşur.. deneyimleriniz ile çok farklı tatlara ulaşabilirsiniz ve hepsi de güzeldir.. ama bakır sahanda pişirilip salçası hafif yakılarak yapılanı bir başka güzel olur.. salça ancak bakır sahanda istenildiği gibi hafif yakılabilir.. doğrusunu söylemek gerekirse yapılması en zor yumurta yemeğidir.. ama genelde iyi kötü tutturursunuz ve başarısız da olsa tadını pek yitirmez..

3/4 çay bardağı zeytinyağı güzelce kızdırılır ve içine yarim çorba kaşığı kadar un konarak karıştırılır.. un biraz kızardıktan sonra bir tatlı kaşığı salça eklenir.. salça da karıştırılır ama salça öyle kolay kolay karışmaz.. kaşıkla güzelce yedirmeniz gerekir yağa.. bu işlem de tamamdır dediyseniz 2 3 yumurta kırarsınız artık görünüşe göre.. aklarını sürekli eliptik yavaş hareketlerle karıştırırsınız.. ne çok karışmalıdır ne de az.. arası işte.. aklar pişince alırsınız ocaktan.. eğer ocaktan almazsanız altı şimdiden kayısı olmuş olan sarılar komple kayısı olur ve yemek başarısızlıkla sonuçlanır.. sarımızın altı hafif kayısı olursa iyi gider bu yemek için, büsbütün çiğ kalması şart değildir.. ve sıcak sıcak afiyetle yersiniz..

ege de bu tarifi bilenlere hiç rastlamadım.. ancak şu an 90 yaşında olan babannemden ta çoçukken öğrendiğim budur.. yıllardır yaparız yeriz.. hatta "yumurta yiyeyim" dediğimde en çok bunu yaparım.. aklıma da ilk önce bu gelir.. her yöremizde başka şekilde biliniyor da olabilir bir çok yemeğimiz gibi.. ama bu tarif yıllar yılı yapa yapa doğrusu budur dediğim tariftir.. ununu fazla kaçırmayın yağını da az koymayın derim.. son günlerde doğal besinlere kimlerin nasıl savaş açtıklarının farkındayım ve hayretle izliyorum gelişmeleri.. yok yağ yemeyin, et yemeyin gibi ulusumuzun beslenme alışkanlıklarını değiştirip çürütmesinden de çekiniyorum doğrusu..

yumurta yemekleri genelde kurtarma yemekleri olsa da besin yönünden oldukça zengindirler ve uzun süre tok tutarlar.. tek kötü yanı da hararet yapmasıdır.. yemeğin ardından taze demli çay içilirse bu sorun da giderilmiş olur..
  3. benim bildiğim formunda (ponthus sağolsun) tavada yağ kızdırılır, sonra iki (çok açsanız üç) yumurta kırılır, iki (ya da üç) çorba kaşığı salça katılır, bunlar tabana yapışmadan hemen çırpılmaya başlanır, bu sırada tuz ilave edilir, birkaç dakika sonra harç kıvamına geldiğinde ateşten alınır ve hiç çatal-kaşık filan kullanmadan ekmek bana bana yenir.
    bu haliyle maalesef dahil olduğumu düşündüğüm başkası beslemeyince açlıktan ölen erkek modelinin yapabileceği en güzel birkaç yemekten biridir. zira yapması kolaydır, az malzeme ister, çabucak hazır olur ve gayet lezzetlidir.
  4. sadece ilk seferinde tam kıvamını tutturduğum ondan sonra bir daha o kıvamı yakalayamadığım, ama yine de malzemeleri untumadıkça tadından pek bir şey kaybetmeyen tembel yemeği. her açlık durumunda alışkanlık haline getirince kilo yapar o ayrı. (bkz: kendimden biliyorum)
  5. temel öğrenci yemeklerinin başında gelen mükemmel karın doyuran icat...eğer yağı kızdırdıktan sonra salçayla birlikte kimyon, karabiber, kırmızı biber gibi baharat çeşitleri katılırsa sizi çeşitli zevkle garkeder ve damaksal haz çılgınlığının doruk noktasını yaşayabilirsiniz..
  6. evde salça ve yumurtadan başka birşey kalmamasından mütevellit biraz önce yaptığım yemektir.

güzel bişeymiş lan bu.
  7. imkanlar sucuklu yumurtaya elvermediğinde en nefis seçenektir. endüstriyel salça değil de annenin gönderdiği ev salçası kullanılırsa tadından yenmez, yenmezse arkadan ağlar.
  8. içine biraz rendelenmiş kaşar epeleyince iyice kral oluyor bu. ayrıca domatesliye de tur bindirir.

ya yoklukta yokluk yemeği diye yaptım, hayatımın lezzetini buldum resmen.
  9. anıl isimli arkadaşımın geçen gün bana kahvaltı niyetine yaptığı yemek. ayrıca yapılan denemeler sonucunda anlaşılmıştır ki domates salçası ile yapıldığı takdirde şahane olan ekmek bandırgacı. balıkesirliler çok iyi yapar bunu. güre domates salçası ile yapılması tavsiye edilir.

salçalı yumurta hakkında bilgi verin