• eften püften birkaç askerlik anımın en başta geleninin kahramanı komutan. bosna'daki askerliğim döneminde 4. kolordu komutanıydı. bosna'daki birliğimiz 28. mekanize piyade tugayı'na bağlıydı, o da 4. kolordu'ya. eh, talih bu ya, ben bosna'dayken birliği denetlemek için geleceği öğrenildi. askerliğini yapmış arkadaşların aşina olduğu o zevkli hazırlık safhasına girildi. aynı yer, aynı duvar, aynı masa, aynı bahçe 2-3 hafta boyunca "acaba daha da temiz olabilir mi, bundan fazla parlaması mümkün müdür?" beklentisiyle tekrar tekrar temizlendi. neyse, komutanın ziyaret günü geldi çattı. subaylar haliyle çok gergin, bizi de her türlü rehavetten uzak tutmaya, disiplinsizlik göstermememizi sağlamaya çalışıyorlar. son dakika yer paspasları ile karargahın zeminini zımparalıyoruz biz de. ben de aklımca düşünüyorum, “komutana nasıl tekmil vereceğim, heyecan yapıp saçmalamasak bari" diye. derken komutanlarım beni şahane bir göreve uygun buldular. subay yemekhanesinde korgeneralimizin masasında çavuş rütbemle erbaş ve eri temsilen bulunma şerefine nail olacaktım. her neyse; son dakika uyarıları yapıldı, komutan yemiyorsa sen de yeme, seninle konuştuğunda ellerini indir, sakin ve net bir tonda cevap ver gibi. öğlen oldu, masaya yerleştik, komutan geldi, yemekhane “dikaaaayyt” ile hep beraber ayağa kalktı, nefes bile almayan subayların arasından geçen komutan masamıza geldi, oturdu. yanında boncuk boncuk ter döken tabur komutanımız ve masadaki muhtelif rütbeden subay, astsubay ve uzmanlar. komutan yemeğe başladı, ardından biz. sırayla konuştu herkesle, bana da bir iki soru sordu babacan bir tavırla ve güleryüzle. sakince yanıtladım. biraz sonra komutanın önüne bir zeytinyağlı geldi fakat yemedi, dolayısıyla masaya da servis edilmedi. evet masamıza servis yapılıyordu, askerde böyle bir şey yaşamak kimin aklına gelir. neyse; tatlılar geldi, yiğit çavuşunuz davrandı, lapur lupur indiriyor. derken komutan; “çavuş, gelmedi mi sana zeytinyağlı?” diye sordu. -“hayır komutanım!” komutan başını çevirdi; ”hemen verin gençlere, neden eksik veriyorsunuz yemeği!” diye yavaşça uyardı. tatlısının ortasına gelmiş çavuşunuz önüne gelen zeytinyağlıyı “komutanım, ben tatlıdan sonra zeytinyağlı yiyemem, midem kaldırmaz” diyerek nazikçe geri çevirdi. tabii böyle bir şey olmadı, olamadı. korgenerali nazikçe geri çevireni mamak’ta kuyu kebabı yapabilecekleri akıllara geldi. tatlıdan çıkardığım çatal ile 12 saniyede bir tabak zeytinyağlı yutuldu. ve sonra tatlıya kalınan yerden devam edilerek disiplinli bir türk askerinin nasıl olması gerektiği herkese tekrar gösterildi.
  • görünen o ki akp'nin demokrat tavrı her tarafı ışıl ışıl yapmış. saldıray berk hakkında bir bok bilmeyip atıp tutanlardan belli oluyor. "suçlu olmadığını ispat edene kadar herkes darbecidir." mantığını ne güzel kavramışsınız.

bence de dayanın yiğitler klavyelere, en çok entry gireni başbakanın uçağına alıyorlarmış.
  • beşbuçuk aylık askerliğim süresince bölük içindeki uzman çavuşlar selamımı almaktan imtina ederken, saldıray berk paşamız helikopterden inip kurmaylarıyla karargaha girerken selamımı almıştır. bu sebepten bende ki kredisi sonsuzdur. bu kadar ince düşünebilen bir adama, buradaki bazı kalın düşünenlerin yaftayı yapıştırması bana gülünç geliyor.
  • türk silahlı kuvvetleri ile mücadele, pkk ile müzakere eden işbirlikçi bir zihniyet tarafından "terör örgütü üyesi" olmakla suçlanıyor.

(bkz: fetokulli)
  • kendisinin tsk'nın üst düzey komutanları içerisinde nato ve abd'ye en uzak, kemalizme en yakın isim olması türkiye de şu an ergenekon hengamesi altında yürüyen derin hesaplaşmanın esas niteliğini ve taraflarını açıkça ortaya koymaktadır.
  • huzur içinde uyusun adı güzel kendi güzel türk subayı. son atatürkçü generallerdendi.

--- spoiler ---

e. orgeneral saldıray berk yaşamını yitirdi. atatürkçü ve vatanperverliğiyle tanınan saldıray paşa, görevde olduğu dönemde fetö kumpaslarına karşı dik duruşu ve mücadelesiyle biliniyordu.2 gün sonra doğumgünü olan berk, 75 yaşındaydı.ergenekon davasında f-16’ları uçurttuergenekon davasında tutuksuz yargılandı. mahkeme günü mahkemeye gelmedi ve erzurum adliyesinin üstünden iki adet f-16 uçurttu.“genelkurmay başkanı olmasını engelledik”ilerleyen yıllarda, saldıray berk ve dönemin erzincan başsavcısı ilhan cihaner hakkında ergenekon üyesi olduğu gerekçesi ile soruşturma başlatan iliç savcısı bayram bozkurt, saldıray berk'in genelkurmay başkanı olmasını engellemek için soruşturmaya dâhil edildiğini ifade etti. bozkurt, 15 temmuz darbe girişimi sonrası fetullahçı yapılanmaya üye olma suçundan tutuklandı.

--- spoiler ---

https://twitter.com/…?t=dbuh155bvfc4sa8gmpce1a&s=19
  • fetö'cülere "sıkıysa gelin alın" diyerek teslim olmamış, dönemin genelkurmay başkanlarının gösteremediği cesareti göstermiş, ergenekon balyoz süreçlerinden sonra vatan partisi'ne üye olmuş adı gibi büyük komutandır..

mekanı cennet olsun.
  • savcı görünümlü gladio tetikçilerine hoşt demiş, ifade almak için garnizon kapısında bekleyenleri altına mıçırtmış efsane türk generali.

bir türk subayı olduğunu, silah arkadaşlığını, iki tane bekçi tarafından kodese tıkılmadan hatırlayaman böyyük ilker başbuğ paşalar falan, teğmenlerden başlayarak amirallerine kadar tutulanın içeri tıkılışını, girilmedik garnizon bırakılmayışını kuzu kuzu izlerken, 3. ordu berk paşa komutasında 7 düvele tek başına direnmişti...

bir göz atın çok eğlenceli:

http://www.risalehaber.com/…ticle_print.php?id=7583

http://www.samanyoluhaber.com/…-ne-b---foto/389722/

paşa ancak natoist-fetoist tetikçi savcıların tayyibani rejimle didişmeye başlaması üzerine dostlar alışverişte görsün neviinden bir ifade vermiş, nezarette-hapiste tek gece geçirmemiştir.

http://www.milliyet.com.tr/…012/1554222/default.htm

eh adam 3. ordu komutanı, rus doktrini'ne son derece hakim, ana dili gibi rusça bilen bir türk generaliydi. görünen o ki, rus kaynakları ile haşır neşir olurken sağolsun bu coni boyların anladığı dile de fazlasıyla hakim olmuş.

güya girilecek "in" arayan ibişlere kendisini yeniden hatırlatmak istedim...
  • uçavardı.

türk ordusundan bir saldıray geçti.

kendisinin ve kardeşlerinin isimleri de bizzat atatürk tarafından "yeni dört denizaltı gemimiz için bildirdiğimiz isimler şunlardır: saldıray, batıray, atılay, yıldıray. bunların manalarını izaha bile hacet olmadığı kanaatındayım. manaları; türkçe olan bu kelimelerin kendisindedir." vasıtasıyla verilmiştir. babası yüzbaşı ahmet berk de çocuklarına bu isimleri koymuştur.

yaptıklarıyla şükranla anılacak, yokluğuyla çok aranılacaktır.

türk milletinin başı sağ olsun. yarın öğle namazından sonra ahmet hamdi akseki camii.

"
  • askerlik mesleğine gönülden bağlı 3. ordu komutanı. asker arasında olmayı sever, sıklıkla kışlasında yürüyüşe çıkar. kışla içerisinde daima eğitim elbisesi üzerindedir. saygı talep etmemesine rağmen saygı görür. askerini çok sever, mehmetçik diye hitap eder. bulunduğu rütbeye rağmen her zaman verilen selamı alır. saygı nöbetçilerine günaydınını eksik etmez. bir keresinde konutunun etrafında nöbet tutan askerlere yemek yolladığını duymuştum. kısacası mesleğine sevgi ve saygı duyar ve emrindekilere de aynısını aşılamaya çalışır.
hesabın var mı? giriş yap