şükela:  tümü | bugün
 • 'eğer dünya hakkında azıcık bir şey anlamak* istiyorsak, hınçtan ve nefretten arınmamız gerekiyor' un baş ilgilisi*. (bkz: saldırı), (bkz: şiddet).
 • insanin engellenmesine bagli olarak, isteklerinin belli bir sonuca ulasmasinin olanaksiz oldugu durumlarda ortaya cıkmaktadir. cok derin bir tatminsizlik ve degersizlik duygusu yaratir. uykusuz kalmak direk nobet seklinde saldirganliga neden olur .

  ahlaki degerlerin on plana cıktıgı , egitimli , engellemelerin ve dus kirikliklarinin azaldigi ortamlarda saldirganlik buyuk oranda gerilemeye yuz tutmaktadir.
 • bbg yarismasini kazanmanin yolu.

  (bkz: begenmedigi fikire saldiran insanlar)
 • saldırganlık insan temel içgüdülerinden biridir ve insanda dozu oldukça yüksektir. bunun bir nedeni insanların hominid ailesinden geliyor ve dolasıyla genelde saldırgan canlılar olarak kabul edilen primat ailesine akraba olmalarıdır. diğer bir nedense sosyal canlılar olmamızdır. sosyal ortamlarda bireyin cinsellik ve beslenme gibi temel ihtiyaçlar için savaşırken rakiplerinden bir şekilde üstün olduğunu göstermesi gerekir, doğada bu genelde direkt kapışmalarla vs. şeklinde oluyor. tabii biz insanlar için artık böyle sayılmaz; (yine üstün olduğunu göstermesi gerekiyor tabii ama hepimizin bildiği başka şekillerde) insan artık doğadan kopmuş bir hayat sürüyor, hayatı düzenleyen kuralları, kültürü , eğitimi vs.'si var. yinede bunlar güzelce kodlanmış olarak dna'mızda duran saldırganlık genini değiştirmiyor, sadece onu baskı altında tutmamıza yardımcı oluyor, ama bir yere kadar. özellikle eğitim bu saldırganlığın bastırılmasında önemli, zaten bu yüzden eğitim eğitim diye çığırıp duruyoruz, sadece millet bilgilensin diye değil,bilgilenmesinin ve aldığı eğitimin bonus etkisi olarak çevremizdeki gereksiz saldırganlığın hayatımızı zorlaştırıcı etkisinin ortadan kalkacak olması da bunda önemli bir etken. yinede temel bir içgüdü olduğundan, belli bir noktadan sonra yapılabilecek fazla birşey yok.
 • zannımca sadece içgüdüsel bir şey değildir.davranışlar sadece içgüdü ile açıklanabileseydi saldırganlığa da özel bir tanım uydurulabilirdi.saldırganlığı içgüdülerle açıklayanlar,bu davranışın insanın yaratılışından,hayvanlarda olduğu gibi içlerinde bulunan saldırganlık eğiliminden kaynaklandığını ileri sürdükleri için,kişiler arası ilişkilerde sorun olan bu davranışı olağan görürler ve saldırganlığın azaltılabileceğine dair pek umut taşımazlar fakat günümüzde gerek ilaçlı olsun gerek psikolojik olsun çeşitli tedavi metodları ile azaltılabildiği,önlenebildiği için saldırganlığın kişinin sinir sisteminin ve endokrin merkezinin işleyişinden ya da toplum içindeki sosyal durumundan kaynaklandığı çıkarımı da yapılabilir.
 • freud'un destrüdo güdüsü nedeniyle doğuştan geldiğine inandığı davranış türü.
 • geri planda büyük yıkılmışlıklara tepki olabilir.
 • bağcı dövme dürtüsü.
 • mülayim olmanın tersidir bir de. bir de ordan düşünmek gerek.
  (bkz: pasifist)
 • bastıra bastıra hayal dünyamda yaşattığım güzel olgu. zaman zaman elimin sert cisimlere gidip sapan gibi fırlama ve fırlatma arzumu körükleyen süper güç. içimde patlıyor çoğu zaman o ayrı.