şükela:  tümü | bugün soru sor
 • oncelikle 1880'de prefabrike olarak yapilmistir. ilk ekleme 1889'da padisah'in davetlisi olan alman kaiser'ini misafir etmek uzere sarkis balyantarafindan yapilmistir. daha sonra da 1898'de raimondo d'aronco tarafindan ikinci ekleme insa edilmistir.

  ozellikle rus tehdidi ile neredeyse kusatilmis olan sehrin ve imparatorlugun savunmasi yerine eldeki paranin ikinci abdulhamid tarafindan car cur edilmesinin en aci orneklerinden biriymis bu kosk.
 • yıldız parkında bulunan, ismini fransızcada dağ evi anlamına gelen chalet kelimesinden almış olan köşk.
 • 450 m^2 lik ana salonundaki 406 m^2 lik yekpare halı görülmeye değerdir.
 • seramik sobalarini şahane bulduğum köşk.
 • yıldız parkının içinde, şimdi müze olarak kullanılan, dev köşk. büyük salonunda 406m2 lik tek parça hereke halısı vardır, vaktiyle halıyı sokmak için köşkün bir duvarı yıkılmış, daha sonra duvar tekrar örülmüştür. 1912'ye kadar elektrik olmadığı için dev avizelerde mumlar yanarmış, sonra elektrik gelince köşkün birçok yerinde restorasyon yapılmış, bazı odalar özgünlüğünü kaybetmiştir. bir zamanlar atatürk'ün de kafa dinlemek için takıldığı bir yermiş.
 • (bkz: $ale kö$kü)
 • copy paste ile:
  -----------
  yıldız şale (şale:fransızca “dağ evi” anlamına gelen “chalet” sözcüğünden)
  iii. selim’in, annesi mihrişah valide sultan için “yıldız” adıyla yaptırdığı bir köşkten dolayı bu ad ile anılmaya başlanmıştır.

  sultan iii. mahmud (1808-1839), sultan abdülmecid (1839-1861) ve sultan abdülaziz (1861-1876) dönemlerinde eklenen köşk ve kasırlarla gelişen buradaki yapılar topluluğu;
  yüksek duvarlarla çevrili bir bahçe içinde ve farklı tarihlerde yapılan birbirine bitişik üç ana yapıdan oluşan köşkün birinci bölümünün 1880’de, sarkis balyan’ın yaptığı ikinci bölümünün 1889’da merasim köşkü adıyla tanınan ve d’aranco’nun yaptığı üçüncü bölümünse 1898 yıllarında tamamlandığı bilinmektedir. son iki bölüm, alman imparatoru ii. wilhelm’in istanbul’a gelişlerinde konaklaması için yapılmıştır ve bu özelliğiyle şale, yıldız sarayı yapılar grubu içinde bir “devlet konukevi” niteliği taşımaktadır.

  köşk, bodrumuyla birlikte üç katlı, ahşap ve kâgir olarak yapılmıştır. osmanlı konut geleneğine uygun olarak harem ve selamlık gibi de kullanılabilecek bölümlerden oluşan, dış dünyaya yedi kapıyla ve ahşap pancurlu pencerelerle açılan şale’nin katları arasındaki bağlantıyı biri mermer, ikisi ahşap zarif merdivenler sağlamaktadır.

  koridorlar üzerinde düzenlenmiş, altmış oda ve dört salonuyla bir köşk boyutlarını aşan yapının görkemli mekânlarını barok, rokoko ve islâm etkilerini yansıtan kalem işleri, geometrik bezemeler ve manzaralı panolar süslemektedir.

  zemini duvardan duvara yaklaşık 406 m2’lik tek parça hereke halısıyla kaplı, tavanı altın yaldız panolarla süslenmiş, duvarlarında büyük boy aynalar bulunan görkemli tören salonu, sedef kakma kapılı süslemelerinde belirgin biçimde doğu etkileri görülen sedefli salon, tavanlarındaki manzara resimleriyle ünlü sarı salon, çeşitli avrupa ülkelerinden gelen değerli döşeme eşyası, birbirinden zarif çini sobaları, vazoları, görkemli ve oymalı yatak takımlarıyla çok sayıda salon ve oda, imparatorluğun son yıllarının ince beğenisine tanıklık etmektedir.

  şale köşkü, cumhuriyet döneminde, kısa bir süre için lüks bir kumarhane olarak işletilmiş, daha sonraysa eski işlevini sürdürmüştür.
  --------
  http://www.yapi.com.tr/…aber_detay.asp?newsid=41421

  edit: $ubat 2006'da yeniden açıldı. giri$ tam 4 öğrenci 1 ytl. halk günü cumartesi-pazar. tam 2 öğrenci 1 ytl.

  (bkz: malta kö$kü)
 • büyüleyici bir kokuya sahip güzel köşk. öyle bir kokusu var ki, tarif edilemez güzellikte, "eski" kokuyor sanki. yaprakları sararmış dedenizden kalma kitaplar gibi, veya köklü eserler bulunduran kocaman bir kütüphane gibi. o kadar çok severim ki bu kokuyu, yıldız şale'yi gezdiğimde içinde bulunan yatak odalarının herhangi birinde bir gece kalabilmek, o kokuyu içime çekerek huzurla uyuyabilmek, günün ilk ışıklarını sahiplerinin çoktan göçüp gittiği o eski şatafatlı perdelerin yırtılmış dantel kenarları arasından seyredebilmek için tüm servetimi verebilceceğimi düşündüm.
 • istanbulun en güzel yerlerinden biri.
 • foto ve kamera çekimlerinin yasak olduğu, "ben bu güzelliği çekmezsem anlatamam ki" dedirten, galoş giyilerek gezilen nadide köşk.
  ecnebide olsa, bırak galoşu prezervatifin içine sokar, öyle gezdirir.