şükela:  tümü | bugün soru sor
 • guney italyada bir endustri sehri, oyle ki floransadaki kanalizasyon kapaklarinin uzerinde "salerno" yazar. endustri kenti olmasinin yaninda yakininda pek cok turistik merkezi barindirir. (bkz: amalfi coast) (bkz: paestum)(bkz: capri) (bkz: pompeii)
 • 15-19 haziran 2008 tarihlerinde pps-24 "polymer processing soceity 24th annual conference"a ev sahipliği yapacak ve benim de kısmetse orda bulunacağım deniz kıyısındaki şirin italyan şehri.
 • italya'nın en güzel şehri değildir. illa bir şey olucaksa, italya'nın sade, sıradan, az stresli, huzurlu, tek düze ama sosyal bir hayat sürülüp, mutlu mesut yaşanılabilecek, çoluğa çocuğa karışılabilecek şehri olabilir mesela.

  - nüfusun büyük bir çoğunluğu ingilizce konuşamaz, konuşanların bir çoğu da utandıkları için konuşmamayı tercih eder.

  - merkezi çok küçüktür. her yere yürünerek gidilebilir.

  - napoli'ye yaklaşık olarak 60 km uzaklıktadır ve trenle veya otobüsle aşağı yukarı 1 saat içinde ulaşılabilir.

  - şehir merkezinde turistik olarak sadece büyük bir klise bulunmaktadır. uzun bir sahil şeridi vardır. yazın denize girilebilir.

  - pompeii, amalfi, ischia gibi nice turistik, gezilip görülebilecek yerlere kısa bir otobüs yolculuğu uzaklıktadır.

  - şehirde havaalanı vardır fakat pek işlek değildir, zaman zaman da kapanmaktadır. bildiğim kadarıyla sadece küçük uçaklar kalkmaktaydı.

  - gençlerin cuma, cumartesi geceleri toplandığı yer largo campo'dur. bu meydan, cuma, cumartesileri cıvıl cıvıl dolar taşar hayli, keyiflidir. ara sokaklarında rahatlıkla esrar bulabilir, hiç çekinmeden sokağın ortasında sarabilir, rahat rahat içebilirsiniz. 2009 yılı itibari ile 1 euro karşılığında 33cl peroni içebilirsiniz.

  - salerno, bir çok italyan şehrine göre hayli hayli ucuz sayılır.

  - hırsızlık, gasp, askıntı olma her neyse, suç oranları çok düşüktür. (komşusu napoli ile bu konuda gece ve gündüz kadar farklıdır)
 • bizim "şirin kasaba" ayarında bir güney italya şehri. amalfi bölgesinin eşsiz manzaraları içinde yer alır. küçük ve işlek bir de limanı vardır..
 • tipik bir sahil kasabası. ne bileyim, bir nevi erdek tandansına sahip şehircik. halkı pek hoş, fiyatlar italya geneline göre makul. akşam çoluk çocuk sahile akın ediyor yerli halk. pek bi yabancılık çekmiyorsunuz doğal olarak. arada da semt pazarları-panayırlar falan kuruluyor, tadından yenmiyor. 2-3 euro'ya kitap, ansiklopedi, dvd neyin almak mümkün oluyor.
 • o kadar sakin, dingin bi yer ki, gerçekten yaşamayı çok isterdim. napoli'ye de çok yakın. napoli'deki hafif türk şehirlerine benzeyen o keşmekeş yok. bütün şehir emekli öğretmen sanki.
 • güzel bir bahar beni bekliyor bu şehirde.
 • nerede diye soranlara napoli'nin aşağısında diye cevap verdiğim, italya'nın şirin mi şirin, sakin mi sakin şehri. anılarım, özlediğimdir.
 • an itibariyla bir kaldirim kafesinde kahvemi yudumladigim tertemiz, yesil, keyifli bir guney avrupa sehri.
 • kuşadası'nın yandan yemişi bir güney italya kenti. yerel nüfus pek ingilizce bilmiyor. restorantları güzel. yemek yiyin, için, yatın zıbarın. mis gibi doğası var.