şükela:  tümü | bugün
 • "bu sefer gerekçe “işçileri anarşi ve terör için istismar eden solcular ve sendikacılar” değil...

  kırk yıl sonra sendikal haklara yönelik benzer bir kararla karşılaşıyoruz. bu sefer gerekçe “anarşi” değil. virüs!

  aile çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığı işçilerin sendikalaşmasının, patronla toplu sözleşme pazarlığı yapmasının ve grev hakkını gündeme getirmesinin virüsü yayacağını düşündüğünden olsa gerek, tedbir olarak yeni bir genelge yayınladı ve tüm bu sendikal hakları askıya aldı.
  . . .

  sendikal örgütlenme, toplu sözleşme ve grev hakkı virüs bahanesiyle askıya alınmış durumda.

  anlaşılan patronlara 100 milyar liralık virüs teşviki yetmedi.

  bu ortamda işçilerle, sendikalarıyla, toplu sözleşmeleriyle uğraşmayalım! örgütlenmesinler, talepte bulunmasınlar, bunun için herhangi bir şey yapmasınlar! böyle düşündükleri çok açık.

  virüs bir taraftan, patronlar bir taraftan, bakanlık diğer taraftan... altta kalan işçinin canı çıksın.

  80 milyon yurttaşın sağlığını ilgilendiren olağanüstü bir dönemden geçiyoruz ama işyerlerinin çalışıp çalışmayacağına patronlar karar veriyor. ücretsiz izin ya da yıllık izin kullandırmaktan işyerindeki sağlık ve güvenlik önlemlerine kadar her şey onların inisiyatifine bırakılmış durumda. işçiler bu koşullarda her gün kelle koltukta işbaşı yapacak ama sendikal örgütlenme yapamayacak, patronla pazarlık hakkı olmayacak, grev tümden yasaklanacak.

  nasıl bir sınıf kinidir bu… nasıl bir işçi düşmanlığı?"

  alpaslan savaş
  https://haber.sol.org.tr/…aaliyet-durduruldu-283581
 • kapitalizmin meşruluğunun sorgulandığı salgın döneminde gerçekleşmiştir.

  ülkede işçi sınıfı sendikalarda örgütlüymüş gibi tedbirler almaya çalışmanız çok komik. sizce bu neyi durdurabilir?

  mesele gideni ve gelmekte olanı anlayabilmekte.
 • akp ve patronlar virüs bahanesiyle şimdi de sendikal hakları askıya aldı.

  virüs salgını gerekçesiyle patronlara 100 milyar tl’lik paket açıklayan, buna karşılık milyonlarca emekçiyi virüs riskine karşı korumasız bırakan hükümet şimdi de sendikal faaliyetleri askıya alarak işçilerin sesini kısma yoluna gitti.

  aile, çalışma ve sosyal hizmetler bakanlığı tarafından yayımlanan genelgeyle, işçilerin örgütlenme, toplu iş sözleşmesi ve grev hakları fiilen askıya alındı.

  salgın nedeniyle toplu iş sözleşmesi prosedürlerinin aksamaya başlamasının işçiler ve sendikalar açısından hak düşürücü sürelerin geçmesine neden olabileceği gerekçesiyle yayınlandığı iddia edilen genelge, gerçekte bazı temel sendikal hakların askıya alınması anlamına geliyor.

  salgının baş göstermesiyle, bazı toplu iş sözleşmesi toplantılarının patronlar ve/veya sendikalar tarafından iptal edildiği biliniyordu. söz konusu iptaller hak düşürücü sürelerin dolmasına neden olabileceği için işçi konfederasyon ve sendikaları bakanlık’a bir çözüm üretmesi için başvurmuşlardı.

  ancak yayımlanan genelge ile patronların istediği oldu. yeni bir karara kadar, sendikal örgütlenmeler durduruldu, toplu iş sözleşme (tis) prosedürlerinin devam edip etmeyeceği sendikaların inisiyatifine bırakılmak yerine tümüyle askıya alınmış oldu. bu nedenle, halen sözleşme süreci devam eden ancak grev kararı alınmamış işyerlerinde grev hakkı da ortadan kaldırıldı.

  sormamız gerekiyor: işçiler her gün işbaşı yapıyorsa, sendikal örgütlenme neden yapamıyorlar?

  virüs salgını süresince ohal ilan edip etmeyeceği tartışılan hükümet, kısacası emekçiye sıkıyönetim ilan etmiş oldu.

  tekrar ediyoruz:

  yaşamsal olmayan bütün sektörlerde işçiler ücretli izine çıkarılmalıdır. zorunlu sektörlerde işçilerin sağlığını güvence altına alan her tür tedbir alınmalıdır. işten çıkarma, ücretsiz izin, ücret dondurması ya da maaş kesintisi gibi uygulamalar yasaklanmalıdır.

  türkiye komünist partisi emek merkezi
  https://haber.sol.org.tr/…aklari-askiya-aldi-283533
 • avrupa'da olursa "sendikasız çalışamam kusura bakma" deyip herkes evine evde kalmaya gider. patronlar da başbelası işçiler olmadan rahatça üretimlerine devam ederler. artık evden sülaleyi mi toplar, suriyelilere mi yalvarır bilemem.