şükela:  tümü | bugün
  • salih memecan isimli karikötüristin beyni hakkında bizlere ışık tutan bir başka çalışması.

bu adamın beyni meme yapmış. öyle ki beyin kıvrımları zamanla yok olup düz, pürüzsüz mememsi bir yapıya dönüşmüş. temel insani yetileri kaybetmiş. atatürk ve laik düzen karşıtı bir adam oluvermiş.

açıkçası sözlükteki karikatürlerine denk gelmesem yıllardır bu adamın varlığından bile haberim olmazdı. çok sonralarda duydum ki limon ve zeytin gibi çocukluğumda çok sevdiğim bir şeyler de karalamış. çocukluğuma mı üzüleyim yoksa bu adama mı üzüleyim bilemiyorum.

bu adamı piyasaya çıkartanı da, severek okuyanı da, işi vereni de kınıyorum.
  • ileride bir gün okullarda ders olarak okutulacaktır.
  • toplumsal ayrışmayı körükleyen karikatür. insanların çizdikleri ya da düşünceleri yüzünden hapis cezası almasına karşı biriyim ancak sanırım bu karikatürün türk ceza kanunu'nda karşılığı var.

--- spoiler ---

“ halkı; sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge farklılığı gözeterek kin ve düşmanlığa açıkça tahrik eden bir kimse bir yıldan üç yıla kadar hapis ve.................kadar ağır para cezasıyla cezalandırılır. bu tahrik umumun emniyeti için tehlikeli olabilecek bir şekilde yapıldığı takdirde faile verilecek ceza üçte birden yarıya kadar arttırılır.
    yukarıdaki fıkrada yazılı suçu 311. maddenin ikinci fıkrasında sayılan vasıtalarla işleyenlere verilecek cezalar bir misli arttırılır (türk ceza kanunu md. 312/2-3).

--- spoiler ---

burada ergenekon davası karşıtları alenen allah düşmanı, din düşmanı olarak gösterilmiş. düşüncede özgür olalım, ifadede özgür olalım ama bu biraz art niyetli gibi geldi bana. gerçekten yazık.

kaynak: http://www.ilkerduman.av.tr/…İrbİrİne düşürmek suçu
  • açık metni şudur;

"kardeş sen allah allah allah diye hücum ediyorsun ama biz allahsızız, unuttun mu?"

bunun adı da mizah.

buyrun cenaze namazına.
  • sonundaki "arz ederim, sayın başbakanım" ifadesi unutulmuş karikatür.
  • türk bayrağını bile çizemeyen bir adamın abuk subuk bir karikatürüdür. atatürk'e değinmiyorum bile.

(bkz: salih memecan'ın türk bayrağı bile çizememesi)
  • "allah allah allah" diye bağıran adamı, insanları diri diri yakan bir topluluğun içine çizeceğine, yanlış bir resmin içine çizmiştir.
  • sözlükteşlerimin çok yanlış yorumladıklarını üzüntüyle müşahede ettiğim karikatürdür.

çizer burada 2 temmuz'da sivas'ta galeyana gelen güruha ve benzerlerine gönderme yapmaktadır (yersen).

edit: el sürçmesi sonucu tarih yanlış yazılmış.
    xuleldar'a uyarısı için teşekkürler...
  • adam haklı değildir.