şükela:  tümü | bugün
  • ogut vermekle hemen hemen esdeger anlama sahip bir deyimdir...
  • önermek veya tavsiye etmek anlamına sahip bir bir deyimdir.
  • friedrich nietzsche'nin yazilarinda cogunlukla yaptigi sey.

ornek: "kardeslerim, komsu sevgisini salik vermem size ben, ben size en uzaktakileri sevmeyi salik veririm."
  • kulağa ukalaca bir ifade gibi gelse de, aslında öyle değildir. ben bu konuyu biliyorum yalayıp yuttum, sana da şöyle yapmanı tavsiye ederim, şöyle yaparsan senin için daha olumlu olur anlamına gelir.
  • yanlış teleffuzu için (bkz: sağlık vermek)
  • kullanan kişi öncelikle lügat bilgim çok iyidir, sonralıkla da bu konuya çok hakimim sana da bunları yapmanı söylüyorum ama öneri hani sonuçta emir de değil ama emire de yakın yani sen bilirsin gibi bir şey der.

cümle içinde kullanımı,
    ilkay'ı dinlemenizi salık veriyorum.
  • 1. tavsiye etmek
    "dün akşam bana bu kahveyi salık verdikleri zaman bütün gece sevincimden gözüme uyku girmedi." - y. k. karaosmanoğlu
    2. haber vermek (tdk)

tarif etme anlamı da var.

"bana ünlü büyük ramazanoğlunun konağını salık ver. onun konağını çıkaramadım. beyliği çok büyümüş maşallah."
  • "gereği düşünüldü. camiye gitmediğiniz* sabittir. yazdıklarınız ve düşündüklerinizin sizin sayılmamasına, dolayısıyla el avucunuzdan alınmasına; hayır uçmasın, sansüren bir itikat sahibine devredilmesine; sınav ve ehliyet belgelerinizin müsaderesine; ahlak polisini eylediğiniz için 1500 dinar cezaya; ona iş yokluğunda iş bulduğunuz için de 50 dinar ödülle taltifinize; paranızı nasıl harcayacağınızın kuvvetle salık verilmesine, toplum adına ve ar bokuna, ayrıca gelenek uyarına karar verildi; aha ve naha size!"