şükela:  tümü | bugün
 • cumhuriyet üniversitesi fen-edebiyat fakültesi türk dili ve edebiyatı bölümü mezunudur. adana’da bir lisede edebiyat öğretmenliği yapmaktadır. şiirleri ardıçkuşu, yolcu, yitik düşler, varlık, itaki, kaçak yayın ve akatalpa‘da yayımlandı. aralık adlı dosyası 2010'da karahan yayınları-karayazı kitaplığı tarafından kitaplaştırıldı.

  şu sıralar edebi müdahale dergisine yaptığı katkıların yanında, kendi kişisel projesi olan kültür edebiyat dergisi başkalarının hayatı için çalışmalarını sürdürmektedir.

  salim nacar şiirinden bir kuple de yazalım, tam olsun:

  su geliştirir bir yerde ve çeşmeler vardır
  evler de vardır kelime oyunları vardır
  çocuklar vardır kadınlar vardır
  kadın olmak isteyen çiçek çeşitleri
  savrulmuştur balkonların eksik yanına
  sahip çıkmıştır müthiş bir acıya
  onu kimse tanımaz tanınmama gibi
  bir kaygısı yoktur üstelik
  çelişerek büyür göğsü öne düşerek gelişir
  geliştirir bir yandan büyütür ama tam adıyla
  o bir çiçek bile değildir
  gövdesine harfler kazınmış
  eski harflerle yalnızlık yazılmış
 • nuh'un gemisinin güvertesinde sigara içen yalnız bir kaptan, b planı dergisi genel yayın yönetmeni, arabesk ve yeşilçam'ın kıymetini bilenlerden, şair, yaralı, kız babası, hayatın içinde bir yabancılaşma efekti , aralık isimli bir eserin ve hala yayımlanmamış çok sıkı bir şiir kitabının sahibi, muharrir, az münevver, kelimelerin kağıt üzerindeki kasıtlı dansının azmettiricisi, adana'lı, öğretmen, suskun, kederli, tek başına. adana'lı herkesin bildiği şadırvan açık hava kahvesinde çay içerken görülebilir, bir tabure çekip yanına oturulabilir, allah'ın selamı üzerine olsun.
 • b planı dergisinin iki editöründen biri diğeri ise ismail kemal durhan...
  bu iki değerli insanı sıksık adana ramazanoğlu medresesinde görme ve bulma şansınız mevcut efenim
 • aşkar'da (27. sayı) "bir şehrin içerden görünüşü" adlı şiiri yayımlanan kimse. şiir dili çok iyi ama bu kadar uzun ve bu kadar kopuk yazmasına bilmem gerek var mıydı? mevsim salatası olmuş mevsimsiz bir salata.
 • o kadar gelgit, sürünceme derken bakmaklar'a tekrar döndü. tilki hesabı.
  kolektif değil salim nacar. ama şair, şiir nedir biliyor. yolunu biçmesi biraz
  yorgunluk istiyor belli ki. dağınık ve aslında biraz da canına göre yaşayan bir hali var.
 • adanalı mahalli şair. iki sayı yada üç sayı süren berbat dergiler çıkarır. kapatır, tekrar çıkarır. türkçesi zayıf, egosu yüksek, şiiri anlamsız tekerlemelerden ibarettir. bütün kötü mahalli şairler gibi istanbul'daki gerçek şairlere sallamaktan başkaca bir numarası yoktur. onlarla yatar, onlarla kalkar. zibilyon kadar 2-3 sayı süren dergi çıkarması bile neredeyse bunun içindir. ismet özel'in jargonunu kullanıp, kıskandığı herkese içinde "belediye, televizyon, gazete" geçen ezberlerle saldırır. oysa o çok önemsediği ismet özel'in uzun yıllar boyunca belediyede program yapmış olmasını, evinin çimento parasını çıkarmak için telif zarflarına uzanan ellerini görmez. oysa ismet özel zaten önemlidir. mahalli şairlerin hırslarını ve olmamışlıklarını tatmin etmek için meze olamayacak kadar önemlidir.
  henüz türk şiirinde bir önem arz edecek bırakın tek bir şiiri, tek bir mısrası olmamasına rağmen, altını doldurmakta acziyet çektiği "vasat ve sığ" gibi suçlamalarda bulunur gerçek şairlere. neden diye sorsan mavi ekran verir. adana da şalgam ticareti yapacağına şiire bulaşmanın kötü ve berbat bir sonucudur salim. oysa amatör de olsa, sığ ve ucuz dahi olsa şiir yazmak ve dergi çıkarmak konusunda ısrarı bir saygıyı hak edebilirdi. oysa o kötü niyetli mahalli şair olmayı seçti. kötülersem beni de loncaya kabul ederler mi dedi ne.

  ah salim, adana adliyesi senden daha ilginç.

  hakan arslanbenzer gibi kurucu şairlerle dalga geçmek onu değil seni komik yapar. mesele televizyon, ulusal dergi, gazete falan belli de bunun yolu çalışmak ve yetenekli olmaktan geçer. şiiri hırsına alet etmek sadece mide bulandırır.
 • çabası ve emeği takdir edilesi, yetenekleri ve şiir bilgisi çok kısıtlı olmasına rağmen hiç vazgeçmeden çalışan o güzel düz adamlardan. ümit özat gibi. insan da tuhaf bir "keşke iyi şiirler yazabilse duygusu" uyandırıyor. belki de bir gün yazacak...

  edit: ferdi tayfur kitabı yazmış. yeni duydum. ot dergi tarafından keşfedilmeyi bekliyor sanırım.

  edit 2: şiirde saçmalarsa, anlaşılmaz olacağım diye ne anlama geldiğini kendisinin de bilmediği, bozuk türkçe karalarsa, tüketilmeyeceğini ve yüksek sanat yaptığını zannetmesine cidden üzülüyorum. çok yanlış gelmiş bu arkadaş.
 • uzun bir aradan sonra -neredeyse 10 yıl- ikinci kitabı bütün olup bitenler hakkında’yı çıkardı. ortama tenezzül etseydi şimdiye 5. kitabı basılmıştı. ama o popülizme, sıradanlığa ve merkeze meyletmedi. ona şiir yazamıyor diyenler ya şiirden anlamıyordur ya da dayak yememiştir.

  kitabın musa günerigök tarafından yazılan arka kapak yazısı salim nacar’ın şiirinin hususiyetlerini aydınlatması bakımından önemlidir.

  "salim nacar’ın şiiri, türk şiirinin kudretini gösterir. nacar, ilk kitabından sonra giderek dile yoğunlaştı, şiirinin yapısını zengin ve şiir tarihine yaraşır bir düzleme çıkardı. onun şiiri, bir kente akşamüzeri doluşan uğultuya benzer: kuşlar, satıcılar, çocuklar, hastanelerde bekleyenler, ebeveynler, mekanik sesler ve ev içleri müzikleriyle doludur. yaşamdan çıkan, yaşamı taşımaya güç yetiren bir şiirdir. türk şiirinin nerelerden, hangi uğraklardan geçtiğini iyi biliyor salim nacar. şiirindeki canlılık, dilindeki tazelik ve nesnelere bakışı, şiir tarihini iyi bilen bir şairin varlığını gösteriyor. etik ve estetik, yadırgatma ve bozum, rafine anlatım ve yığılım iç içe duruyor. şiirinin yüzeyi olabildiğince geniş ve ferah. adana’dan yer yüzüne doğru gezintiye çıkan bir göz, müzik dolu ve bilgece."