şükela:  tümü | bugün soru sor
 • mahalle arasında geçerli sözel bir ağırlık çeşidi.
  (bkz: lafı mı olur)
 • bozcaadada bir isletme: sevimli bir rum evine konuslanmis bir pansiyon ve iskeleye yakinlarda bir restoran. pansiyon iki katli olup son derece temiz ve konforlu. restoran ise muhtemelen adanin en iyilerinden. menude enfes rum yemekleri var, butun ahtapot izgara ve sakizli muhallebi kayda deger.
 • bozcaada'da istanbul'un kesmekesinden kacan genc bir ciftin islettigi restoran. lezzetli yemekleri bir yana, sahibesinin guler yuzu ve hos sohbeti icin bile gitmeye degecek bir mekan.
 • aynı tellibağ gibi carignan-karasakız karışımı ve sevilen üretimi ucuz ve muhtemelen güzel bir şarap, zira sevilen yaparsa iyidir. diasa'larda 5-6 lira arası.
 • eski ve asıl adı "vardims" olan mardin'in kızıltepe ilçesine bağlı mezranın resmi adı.

  (bkz: kızıltepe/#24682037)
 • bozcaadada postanenin arkasındaki yerinde 12 yıl hizmet verdikten sonra, bu sene daha içerilerde daha sakin ve ferah bir yere taşınan; bana göre bozcaada'nın en iyi restoranı. yengeç bacağı, ahtapotlu pilav ve sakızlı muhallebi gidildiğinde kesinlikle denenmesi gereken lezzetler.
 • bozcaada'ya, bütün güzellikleri bir yana, sırf burada bir akşam yemeği yiyebilmek için bile gidilir. yemeklere adanın tüm ruhu sinmiş. sadece 4 ay açık olan bu restaurant, rastgelenlerin aklına unutamayacakları bir çentik atıyor. kuzey ege serinliğinde, omzunda şal, elinde kadehi, uzaklara dalmış bir güzel gibi.
 • fiyat kalite oranı bakımından uzun süre ve haklı olarak efsanevi sıfatını sürdürmüş "dimitrakopulo" şarabının günümüz velihatını, hem de alkole bindirilen bu acımasız zam döneminde keşfettim diye sevinirken gün itibariyle 6.90 dan 9.90 a fırlayan fiyatıyla kalbimi anime çizgi filmlerindeki gibi ortadan zigzag biçimide yaran şarap markası.
  gerçi bu fiyata bile iyidir. dia ya uğrayıp deneyiniz derim.
 • sinor çiftinin, mükemmel yemekleri ile insanları mutlu etmeye devam ettikleri restaurant. bozcaada'ya giderken burada yemek yiyecek olmak bile, yüz kaslarınızın gevşemesine neden oluyor. mürekkebinde ızgara kalamar, ahtapot ızgara, dereotlu enginar, ege salatası akıllara nakşoluyor. üniversite öğrencisi servis yapan pıtırcıklara ise imrenmemek mümkün değil. dilleri döndükçe yaptıkları, yemek ve şarap tavsiyelerinden, bunları olabildiğince yedikleri içtikleri belli. ama salkım'da yaz sezonunda yenen yemeklerden sonra, döndükleri okul, yurt veya evdeki yemekleri nasıl bir tat kaosu, damak yabancılaşması yaratıyordur ki.
 • bozcaadada yemek için mekan ararken rastladığımız, güzel ortamı ve menüsüyle dikkatimizi çeken mekan. personeli çok sıcak kanlı ve (kendi deyimleriyle) "uzmanlık alanları" misafirlerini ağırlamak. (onura selamlar -ismini yanlış hatırlıyorsam kusuruma bakma-) damla sakızlı muhallebisi ve keci peyniri eritmesi kesinlikle pas geçilmemeli!