şükela:  tümü | bugün
 • aileler; evde çocuklarınız üzerinde deneyebileceğiniz basit bir zihin teorisi testidir. şahsen, çocuklar üzerinde test yapabilmenin ebeveyn olmanın tek artısı olduğunu düşünüyorum, sonuna kadar destekçisiyim. testi türkçeleştirirsek düriye ve güğümleri formatında olmasını öneriyorum.

  odada bir sepet, bir kutu ve bir misket vardır.

  sally misketi sepete koyar ve ortadan kaybolur. sonra anne'den misketi sepetten alıp kutuya koymasını rica edersiniz. sonra anne'e sorarsınız, sally odaya girince misketi nerede arayacak? diye. anne, sally'nin ayrı bir zihne ve ondan farklı bilgilere sahip olduğunu idrak ediyorsa sepette, edemiyorsa kutuda diyecektir. keza farklı zihinler mevcut değildir ve misket de kutudadır.

  bunu ayırt edebilme yeteneği kulağa ne kadar basit gelse de 4 yaşına kadar çocukların ve maymunların bunu ayırt edemediği ortaya konmuştur. işaret dilinde 1000 kelime konuşabilen ve 2000 kelimeyi anlayabilen goril koko'nun hiçbir soru sormaması da aynı sorundan mütevellittir. aynı zamanda otistik çocuklarda da bu durum söz konusudur.

  şimdi kalkınma zamanı vatandaşlar. hepimiz çocuklarımız üstünde deneyelim. bana halen 4 yaş biraz fazla geliyor. test wimmer & perner tarafından 1983'de yapılmış. şimdiki çocuklarda değişen bir şey var bakalım?*
 • bütün malzemelere sahip olduğum ancak sally olmadığı için yapamadığım test.

  (bkz: fazla sallysi olan var mı?)
 • sözlükte böyle bir başlık yok diye bir an üzüldüm ama neyse ki birileri açmış zamanında. zamane çocukları için bu testin yaş limiti biraz fazla diye düşünüyorum. fakat sonuçlar gerçekten şaşırtıcı, küçük çocuklar değiştirmiş olduğu bölgeyi seçebiliyorlar tuhaf bir şekilde. fakat bunda yeri değiştirilecek cismin mevcut konumuna koyulurken çocuğun bunu izlemiş olup olmamasının da etkisi hayli büyük.

  ama yine de çocuk doğru olanı yaptığında çocuğum çok zeki hissine kapılmayınız ya da yanlışı yaptığında koşa koşa doktora gitmeyiniz. tek ebeveyn sizmişsiniz gibi davranmayınız. **`:sebep: instagram ebeveynleri`
 • yaş aralığı acilen düşürülmesi gereken gelişim testi.
  4 yaşındaki çocuk telefondan uygulama satın alıp oyun oynuyor. siz gidip buna kutu ve misket derseniz, yaşına uygun argo kelimelerle sizi yanından uzaklaştıracaktır.
  zamanında algı/inanç gibi düşünsel öğelerin çocuklar tarafından ayırt edebilme ihtimalini inceleyen testin geçerliliğini koruduğuna dair şüpheler mevcut benliğimde. daha modern testlerin bu tip testlerin yerini almıyor oluşu sayesinde halen hayatımızda bazı durumları irdelemek için mevcutlar.