şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: sanomi)
 • lizeta kalimeri'nin sokratis malamas ile seslendirdiği,piyano ve keman eşliğinde insanın derinliklerine işleyen güzel şarkı.
  özellikle ikinci kısımda lizeta ve sokratis "..ve onun kalbi ilk kez kağıt gibi yanacak" derken,sizde yanarsınız,hatırlarsınız..
 • sabahın sekiz buçuğunda, güne gözlerini o'nun yatağında, o'nun yastığının kokusunu içine çekerek açtı. güne daha güzel bir başlangıç olabilir miydi? olurdu elbet, yanında o olsaydı.

  bir önceki günün akşamında, saat tam yedi buçukta şehrin en merkezi istasyonunda onunla buluşmuştu. "tanıdık birilerine" görünmekten çekinerek, sahile doğru yürümeye başlamışlar; pubları, restoranları ve hala açık olan ışıltılı küçük butikleriyle, en cıvıltılı saatlerini geçirmekte olan ara sokaklardan birine dalmışlardı. karşılarına çıkan küçük ve mütevazi bir fransız restoranı, ilk görüşte akıllarını çelmişti.

  sokakla ve insanlarla iç içeydi oturdukları masa, sofralarında ise balık, kalamar ve beyaz şarap vardı. zaman ve mekan kavramını yitirmişti, şarabın sarhoşluğu değil, o'nun sarhoşluğuydu bu. o'nun ağzından, kendine özgü aksanıyla çıkan ingilizce kelimeler damarlarında dolaştıkça başı dönüyordu. çoğunlukla dinlemiyordu, yalnızca duyuyordu. çoğunlukla izliyordu, mimiklerini, ciddiyetini, şaşkınlığını, gülüşünü, yüzündeki çizgileri, o'na ait her şeyi ama her şeyi, o'nu bir ay sonra böyle yakından izleyemeyecek olmanın telaşıyla hafızasına kazımaya çabalıyordu.

  şarap bittiğinde, saat on buçuğa geliyordu. aklını okur gibi, "eve gitmiyoruz değil mi?" diye sordu. "gitmiyoruz." hep yaptığı gibi, plansız, anlık kararlarla hareket ediyordu, onunsa hiçbir itirazı yoktu. nereye gideceklerini dahi sormadı. yalnızca ayağa kalktı, yeniden yürümeye başladılar. sakin bir pub'da, siyah bira içerek bir saat daha geçirdiler beraber.

  o eve yürüyerek dönecekti, öteki ise, başını camına yaslayıp o geceye ait bütün detayları bir bir gözlerinin önüne getireceği trenle. ikisi de son trenin gece on ikide olduğunu sanırken, ellerinden geldiğince ağırdan alarak istasyona yürüdüler. son trenin çoktan yola çıktığını öğrendiklerinde çok geçti. artık gidebileceği tek yer, o mavi kapılı beyaz evdi.

  sabahın sekiz buçuğunda, güne gözlerini o'nun yatağında, o'nun yastığının kokusunu içine çekerek açtı. iş günü olmasından mütevellit, o çoktan hazırlanıp çıkmıştı. telefonunda ise, hala silmeye kıyamadığı o mesaj vardı. mesajdaki iki cümle, bir önceki gece beyninin derinliklerine iyice işleyen o sesle kulaklarında yankılandı, gülümsedi. bonkörce kullanmaya bayıldığı noktalama işaretlerine gözü takıldı, yeniden gülümsedi. yataktan kalkıp hazırlandı, çantasını aldı ve kapıyı yavaşça çekip çıktı.

  sabah serinliği yüzüne vurdu, daha da uyanabilmek için bir şarkı açmaya karar verdi. kapağından başlayıp kokusunu içine çekti, henüz tadına varmadan gülümsemesini geri kazanmıştı. lizeta kalimeri adlı efsunlu ses, salomi ismindeki nazik bir şarkıyı söylüyordu. aynı şarkı, kahramaniyemizin ellerinden tuttu, o'nun memleketine götürdü, deniz kokulu sokaklarında dolaştırırken aklından bütün dünya telaşını sildi, attı.

  istasyona varıp, kendini dün gece kaçırdığı trene attığında, pire limanı'na varmıştı hayalinde. yanında uzun zamandır eksik olan kız kardeşinin özlemiyle, onu da tutup kolundan o limana getirsin diye, mavi beyaz bir meleğin omzuna yükledi salomi'yi.

  "istikamet, sevgili melek..." diye fısıldadı. "istikametin, eftimia. tanırsın, bilirsin, o olduğunu ilk görüşte anlarsın."
 • bu şarkıyı bana tanıtan insanı hiç tanımıyorum. hiç görmedim. bilmiyorum. ama o beni kesinlikle çok iyi anlıyo.
 • bayağıdır dinlemediğim, 2 gün önce dinleyince yine saplantıya çevirdiğim, sözlerinin ingilizce çevirisi aşağıdaki şekilde olan şarkı. ya da düzeltiyorum, şarkı değil masal. gayet hüzünlüsünden.

  the silver of the moon
  got spread on the
  narrow pebble road
  and anna the wild
  got up as fotis started to
  devise a song

  to come up and dance
  and bewitch the men
  at the party
  and foti's heart
  she will burn first
  like paper

  ıf salome ever cried
  in the passion of forgiveness
  she will be redeemed
  but on her heavy crown
  ruby and blood
  will be mixed
 • sözleri sadece alışveriş listesi bile olsa, duygusallığından bir şey kaybetmeyecek kadar güzel bir melodiye sahip şarkı.
 • izafiyetten şüphe ettiren, zamanı olmayan şarkı.

  (bkz: hayatın fon müziği)
 • lizeta kalimeri ve sokratis malamas düetinden dinlediğiniz zaman
  (ki son bir haftadır bu hallerdeyim) sadece bu şarkıyı dinleyerek yunanca
  öğrenebildiğinizi görebilirsiniz.

  hem bu parçaya ağlamak için yunanca bilmek mi gerek?
 • iki gündür kesintisiz bu şarkıyı dinliyorum. lizeta kalimeri ve sokratis malamas'dan başka kimselerin daha iyi söyleyeceğine inanmadığım hüzün parçası. yağmur parçası. kar parçası. şarap kahve parçası..uzaklara dalma parçası..
 • yunanistan'ın iki büyük sesi ve şarkıcısının düeti. enfes.
  kağıt gibi yanmak var ucunda.

  "dans edip erkekleri büyülemek için çıkıyor kutlamada
  ve ilk fotis'in kalbi bir kağıt gibi yanacaktır
  eğer salomi affedilmenin tutkusundan ağlarsa kurtulacaktır
  ama yakuttan tacın ağırlığı kanla karışacak,daha da ağırlaşacak.
  ve ilk fotis'in kalbi bir kağıt gibi yanacaktır."