şükela:  tümü | bugün
  • özgürlük anlayışı güneş gibi olandır. herkesi ve her şeyi, hiçbir açıdan ayırt etmeksizin özgürlük hakkına sahip olarak görür. bir ateistin sonuna kadar ateist olma hakkını da, bir müslüman/hristiyan/yahudinin istediği kadar dindar olma hakkını da eşit derecede savunur (birbirlerinin özgürlük alanına müdahale etme durumu başka. bu savunulamaz). bu platformda nedense herşey tek bir bakış açısının ağırlığıyla yorumlanıyor ama dindarlar az çekmedi bu ülkede. salt bir özgürlük savaşçısı kendi duygu ve düşüncelerinin bile esiri olmaktan kurtulmuştur. sadece kendi düşüncesinin doğruluğunu savunmaz aksine daima teyakkuz halinde ve şüphecidir asla öyle körlemesine hareket etmez.

    türklerin çoğu bu tanımlara hiç uymuyor. ateisti islamla, dincisi de ateistle savaşmayı şiar edinmiş. (kur'an'da pek çok yerde ''zorlama dinde yoktur'' diye açıkça belirtilmiş olmasına rağmen üstelik! dincinin yaptığı daha bile saçma; ama ikisi de saçmalık). herkes diğerlerini kendisi gibi olmaya zorluyor tabi bu davranış hep ters teptiği için bu kutuplar daha bile güçleniyor. yani birbirlerini besliyorlar bir şekilde.

    salt bir özgürlük anlayışı en açık ve sade olandır.

    (siyasal açıdan bu özgürlük demokrasidir. demokrasiye saygılı olmaktan başka çaremiz yok. ne demişler daha iyisi bulunana kadar şimdilik bu geçerli. yani demokrasi geçerli. ne yani kraliyet veya vesayetle mi yönetilseydik?)