şükela:  tümü | bugün
 • üçüncü göze sahip, healers olarak anılan vampir klanı. diğer cainiteler tarafından nefret edilmesine ve diabolist ve katil olarak görülmesine rağmen en iyi ve insancıl klanlardan biridir. antediluvanı saulot tremere tarafından diablerie edilmiş ve daha sonra zaten baalilerle olan dövüşlerinden dolayı zayıflamış olan klan tremere tarafından avlanarak yokedilmiştir. sadece yedi kadar salubri mevcuttur, zira bir salubri golconda'ya ulaştıktan sonra bir takipçi bularak onu embrace eder, ardından kendi kanını çocuğuna vererek kendini yokeder. salubri vampir varoluşunu işkence olarak gördüğü için, çoğunlukla 120-150 yıldan fazla yaşamaz. klanın disiplinleri klana özgü olan obeah, auspex ve fortitude'dir. bir salubrinin kan alacağı kişinin karşı koymaması gereklidir. eğer kan alınan kişi karşı koyuyorsa her alınan bir blood point için bir derece health kaybeder. bu fiziksel bir yara olmasa da kan ile tedavi edilmek zorundadır. bu yüzden salubrinin kan aldığı insanın tammamen huzzur içinde olması ve karşı koymaması gerekmektedir. ayrıca salubri tüm hayatı boyunca golconda'ya ulaşmak için çalışmak zorundadır, yoldan ayrılmak kötü sonuçlar doğurur (willpower geri kazanamamak gibi).
 • book of nodta anlatıldığı üzere saulot*un sireı cainin ilk çocuğu olan enoch**idir. hikayeye göre enoch, kendisinin ve çocuklarının vitae* için yaptıklarından tiksinmiş, ve bir daha asla insan oğlundan* kan içmemek üzere yemiş etmiş; bunun sonucu olarak ta hayvanlardan içtiği kan onun açlığını doyurmak yerine zamanla daha da dayanılmaz hale getirmiş ve o da avlanmak için çöle gitmekte bulmuştur çözümü. bir vahada saulot'u gören enoch açlığına yenik düşüp onun kanını son damlasına kadar içtiğinde, onu öldürdüğüne üzülmüş ve hissettiği yanlızlığın da etkisiyle eski hayatı gibi olmayacak ya olsa da onu embrace edip bir hayat sunmaya karar verir, ve ikisi uzun bir süre mutlu olarak yeni hayatlarına devam ederler.

  en yüce ruh bile içindeği canavara* dayanamaz, ve saulot ta zamanla buna yenik düşer. saulot'un değer yargıları zamanla dağılmaya, değişmeye başlar ve saulot değişir**. enoch buna dayanamaz ve tüm cainite*leri sonsuza kadar terk edip nod'un topraklarına* kaçar.

  yalnız kalan saulot, bir zamanlar enoch'un yaptığı hatayı yapar, ve kendine çocuklar yaratır. ama kendi çocuklarının yaptıklarını görünce, içindeki canavar yok olmaya başlar, ve çocuklarının yaptığından utanır, üzülür. ilk çocuğu olan shaitan, bir zamanlar kendisi ve enoch gibi bir filozof iken, şimdi yozlaşmış ve acımasızlaşmıştı. saulot ve yandaşları üzerlerindeki lanetin, mükemmeliyet yolunda sadece bir engel olduğunu düşünüyordu ama shaitan buna itiraz etti. o, cain'in yaptığı birşeyin cezasını çekmek ve bu lanetle gelen gücü kullanmamayı redetti. eğer onlara böyle büyük bir güç verilmişse, bu güç en üst mertebeye kadar geliştirilmeli, ve onlara bu laneti koyandan intikam almak için kullanılmalıydı. shaitan pek çok cainite'ı fikirleri ile baştan çıkarttı ve kala at shergat topraklarında yeryüzündeki cehenneme* çevirecekleri kendi şehirlerini kurdular.

  saulot'ta bir zamanlar enoch'un yaptığı gibi çocuklarını terk etti ve doğu'ya gitti. bu uzun yolcuğulu sırasında filozoflar ve aydınlanmış kişiler ile tanıştı ve onlardan öğrendikleri sayesinde obeah disiplininde ustalaştı. second citye geri dödüğü zaman, saulot onun yıkılışına tanık oldu ve yayılmakta olan kötülük onu korkuttu. saulot, baştan çıkartılmış olan çocuklarını aradı, ve onları kurtarmaya çalıştı. ama kurtarılamayacak olanlar, yok olmaya mahkumdu.

  second city yokolduktan sonra saulot ve çocukları shaitan'ın şehrine giden insanları takip ettiler. ve orda çocuklarının ne kadar kötüleşip aşşağılık varlıklar haline geldiğini gördü. saulot burayı yeni evi yaptı, ve cainitlerin ruhlarını iyileştirmeye adadı kendini. ve bir süre sonra daha iyi bir dünyaya uyanma umudu ile sonsuz bir uykuya* yattı.

  salubri'nin ait olduğu üç felsefe vardır; the philosophy of ascension, the philosophy of golconda ve the philosophy of purification. bunlar salubri'nin sıkı kurallarla izlediği yollar* değil onların felsefeleri, düşünce biçimleridir. ayrıca salubri diğer tüm vampir clanları arasında humanitysi en yüksek olan ve içlerinde insan kalmaya en çok önem gösterenlerdir.

  salubri clanındakilerin amaçları da izledikleri felsefelere göre değişir.

  ascensioniteler*, ruhlarını ve bedenlerini mükkemmel hale getirip, zamanı geldiğinde kendilerini öldürerek golcondaya ulaşmayı amaçlarlar.

  golcondaniteler* iki gruba ayrılır;
  ilki olan redeemerlar redeemer,technocracy`i gururlandıracak yöntemler izleyerek insanları golcondaya giden yolda zorlarlar.
  ikincisi olan preacherlar* ise bireyin golconldayı kendi isteği ile kabul etmesi gerektiğini yoksa herşeyin boşuna olduğunu savunurlar.
  bu iki grubun anlaştığı tek nokta, tüm varlıkların daha üst bir bilinç seviyesine erebilmek için golcondaya ulaşmaları gerektiği gerçeğidir.

  purifierler*,dünyayı ba'ali* ve tremere* ile başlayarak tüm kötülükten temizlemek ve masumların golcondaya olan yolunu açmayı amaçlarlar.

  bir grup ise bu yolları izlemekten, insanoğlu ve kendi türlerine yardım etmekten yorulup, saulot gibi, dünyanın daha iyi bir yer olduğu zaman uyanmak üzere uykuya yattılar.