• silide gizlice kitabında adı sıkça geçen dönemindeki gelişmeler ve ondan sonra şili'de olanlardan bahsedilen devrik şili lideri.
  • la habanada bir cadde adidir ayni zamanda
  • süleyman demirel'in gidişini beğenmediği şili lideri.
    (bkz: bunların gidişi allende gidişi)
  • "bu vatanı vatan yapan ilkeleri savunmanın bedelini, hayatımla ödüyorum. halkım sakin olmalı, provokasyon ve katliama yol açacak intikam duygularına kapılmadan, daha iyi bir yaşam kurma hakkını savunmalı." demiş, içinde bulunduğumuz günlerde bu asil duruşu ile gülümseten adam.
  • faşist cuntaya direnişinin üzerinden 34 yıl geçmiştir..“dizlerinizin üzerinde yaşamaktansa ayaklarınızın üzerinde ölmek yeğdir" şiarını dünya halklarına bir kez daha öğretmiştir allende 11 eylül 1973 sabahı..

"duyulur ardında bıraktığı hayallerin gürültüsü
    sinsi bir deprem gibi camları titretmesinden

masasına gelip gittiği açıkça anlaşılır
    daktilosu çalışmasa da şeridinin eskimesinden

durduğu yerde patlaması mürekkep hokkalarının
    ömrünce biriktirdiği sosyalist öfkesinden

ne kadar yok etse ölüm vuruşu göklerde yankılanan
    kocaman bir yürek kalır şili'nin allende'sinden" *
  • tarihin bilinen en kanli 11 eylul unun bas aktoru olmus bir kahramandir.

mevzu, salt eylullerin 11 inci gunlerinde dokulmus kanlar degil, kaderi, kendi vatandaslarinin tercihlerine birakilamayacak kadar onemsenen* ulkelerin insanlarinin ve onlarin cocuklarinin, kader kontrol etmekle kafayi bozmus ahmaklar ve onlarin cocuklari tarafindan dokulmekle bitmeyen kanlaridir.

allende nin eylul u, az cok bilinen butun eylullerin kanindan, kizilindan ve karasindan sorumludur.
  • katledilmeden önce ki son konuşmasının tamamı şöyledir:

bu size son seslenişim. hava kuvvetleri, portales ve corporacion radyolarının kulelerini bombaladı.

sözlerimde acının değil, ihanete uğramışlığın izi var. umarım bu sözlerim şili askeri olarak ettikleri yemine ihanet edenler, kendisini donanma komutanı tayin eden amiral merino, ve daha dün, hükümete sadakatini beyan ederek emniyet genel müdürlüğüne getirilen kalpsiz bay mendoza için ahlaki bir ceza olur.

bu gerçekler karşısında, emekçilere söyleyecek bir tek şeyim kaldı: istifa etmeyeceğim! bu tarihi anda, insanların bağlılığını hayatımla ödeyeceğim. eminim ki şu anda binlerce şililinin asil vicdanına ektiğimiz tohum sonsuza kadar yaşayacak.

güçleri var, bizi ezebilirler. ancak, toplumsal süreçler ne suç işleyerek, ne de güç kullanarak durdurulabilir. tarih bizimdir, ve tarihi insanlar yaratacak.

ülkemin emekçileri: adalete beslenen yüce arzuya sadece tercüman olmuş, anayasaya ve kanunlara saygı duyacağına söz vermiş bir adama gösterdiğiniz sadakat ve beslediğiniz güven için size teşekkür etmek istiyorum. sözlerimi tuttum.

şu an size söyleyebileceğim son şey şudur: yabancı sermaye ve emperyalizm, gerici unsurlarla birleşerek, varlık ve ayrıcalıklarını korumak uğruna silahlı kuvvetlerin geleneklerini bozmalarına neden oldu. general schneider ve aynı güçlerin elinde oyuncak olan komutan araya şu anda evlerinde yönetimi ele geçirmeyi bekliyorlar.

herkesten önce ülkemin alçakgönüllü kadınlarına sesleniyorum. bize inanmış olan, herkesten çok çalışan kadınlara, çocuklarına verdiğimiz değerin farkında olan annelere.

ülkemizin meslek sahiplerine sesleniyorum, vatanını seven meslek sahiplerine, kapitalist çevrelerin kendilerine sunduğu avantajları savunarak, sosyal sınıf ayırımı gözeterek okullarda kışkırtmalara girişenlere karşı mücadele veren meslek sahiplerine.

gençlere sesleniyorum. şarkı söyleyen, mücadelemize neşe ve ruh katan gençlere. şilili erkeklere sesleniyorum: emekçilere, köylülere, aydınlara, faşizmin ülkemize el koymasıyla zulme uğrayacak olanlara: teröristler, sesini yükseltmekle yükümlü olanların sessizlikleri karşısında köprüleri havaya uçurdu, tren raylarını kesti, petrol ve mazot borularını mahvetti.

tarih onları yargılayacak.

magallanes radyosu büyük ihtimalle susturulacak ve durgun sesim size ulaşamayacak: bu önemli değil. siz beni duymaya devam edeceksiniz. her zaman yanı başınızda olacağım. en azından, şerefli ve sadık bir adam olarak hafızalarınızda kalacağım.

ülkemin emekçileri: şili'ye ve şili'nin alın yazısına inanıyorum. vatan hainliğinin egemenliğini kurduğu bu kara ve acı anın üstesinden başkaları gelecek.

bilin ki çok yakında, çok daha iyi bir toplum yaratmak üzere özgürce yürüyeceksiniz.

yaşasın şili! yaşasın şilililer! yaşasın emekçiler! bunlar benim son sözlerim. fedakarlığımın boşa çıkmayacağına eminim. bu en azından suçu, korkaklığı ve hainliği cezalandıracak ahlaki bir ders olacaktır.
  • gabriel garcia marquez ise ardından şöyle yazmıştır:
    (bkz: #10751291)
  • yine bir 11 eylül perşembe günü, bundan 35 yıl önce katledilen o zamanın "presidente de la república de chile"
hesabın var mı? giriş yap