şükela:  tümü | bugün
 • 70'lerde süleyman demirel'in ecevit'i tehdit şeklidir.

  "allende büllende"

  muhtemelen kendisinin başına gelenler ecevit'in %42* ile ülkede sol/sosyaldemokratların en yüksek oyuna rağmen pasif kalmasında ve hala "aman ali rıza bey" kafasında takılmasına büyük pay sahibi oldu.

  1977'de chp;

  istanbul'da %58
  ankara'da %52
  izmir'de %55

  oy ile tarihinde alamayacğı oylarla seçilmişti.
 • "pablo neruda 1964 nobel edebiyat ödülünü kazanamadı. ama kimin kazandığı açıklandığında kongre bürolarında neruda'nın kazanamamasını kutlamanın gereği kalmadı. ödülü jean-paul sartre almıştı. çok iyi bilindiği gibi o da ödülü reddetti. neruda'nın isveç akademisi tarafından onurlandırılmayı 1971 yılına kadar beklemesi gerekti, o tarihte şili'nin fransa büyükelçisiydi, (1973'te cia'nın her yere uzanan kolunun yardımıyla, antidemokratik bir biçimde devrilmiş ve öldürülmüş olan) dostu salvador allende'nin demokratik olarak seçilmiş hükümetini temsil ediyordu." frances stonor saunders - who paid the piper cia and the cultural cold war

  (bkz: the cultural cold war/@ibisile)
 • nasil katledildiginin belgeleriyle anlatimi icin, buyrun:

  the pinochet file: a declassified dossier on atrocity and accountability
 • oldurulmemis, intihar etmistir. bence salaktir. ulkeyi terk etmesi teklif edilmis ve bunu kabul etmemistir. 10 yil sonra halk pinochet´i iktidar dan indirdiginde geri gelip gorevi alabilirdi.
 • tarihte seçimle göreve gelmiş ilk sosyalist devlet başkanı. 44 yıl önce bugün abd'nin desteklediği ve organize ettiği darbeye karşı direnmiş,şili hava kuvvetleri tarafından bombalanan başkanlık sarayı'nda bizzat çatışmış ancak -her ne kadar resmi tarih intihar ettiğini söylese de- katledilmiştir.

  darbe sabahı şili halkına seslendiği son radyo konuşması şu şekildedir:

  "dostlarım,

  hiç şüphe yok ki, bu sizlere seslenmek için son fırsatım. hava kuvvetleri magallanes radyosu’nun vericilerini bombaladı.

  sözlerim sitem değil, hayal kırıklığı taşıyor. umarım, kendi sözlerine ihanet edenlerin utancı olurlar... şili’nin askerleri, birer unvandan ibaret başkomutanları, kendi kendini donanma komutanı ilan eden amiral merino, daha dün hükümet’e sadakatini sunan, bugün ise kendini carabinero’ların (paramiliter polis) başı ilan eden general mendoza…

  bu koşullarda, sözlerim sadece işçilere: teslim olmayacağım!

  bu tarihi dönemeçte, halka olan sadakatimin bedelini hayatımla ödeyeceğim. ve onlara, binlerce şilili’nin tertemiz vicdanına serptiğimiz tohumların kuruyup gitmeyeceğinden şüphem olmadığını söyleyeceğim.

  güçlüler ve bize üstün gelecekler, ancak toplumsal dönüşümler ne suçla ne de güçle bastırılabilir. tarih bizimdir, tarihi toplumlar yapar.

  ülkemin emekçileri, adalete olan büyük özleminizin ancak bir sözcüsü olan, anayasa’ya ve kanunlara bağlı kalacağına söz vermiş bu adama gösterdiğiniz sadakat için teşekkür ederim. sizlere seslenebildiğim bu son anda, yaşadıklarımızdan ders çıkartmanızı diliyorum: yabancı sermaye, emperyalizm, gericilikle birlikte silahlı kuvvetlerimizin kendi geleneğini bozmasına varan koşulları hazırladılar. bu geleneğin kurucuları general schneider ve komutan araya da, bugün dışarıdan aldıkları destekle kendi çıkarlarını ve imtiyazlarını korumaya çalışan aynı sosyal kesimin kurbanlarıdır.

  esas olarak size sesleniyorum, ülkemin mütevazi kadınları, bize inanan köylü kadınlarımız, çocuğunu esirgediğimizi bilen anneler… size sesleniyorum şili’nin fikir işçileri kapitalist toplumun avantajlarından bahsedip duran meslek örgütleri ve sendikalar tarafından yaratılan kargaşaya karşı çalışmaya devam eden yurtseverler… size sesleniyorum, ülkemin gençleri, öğrencileri, şarkılarını söyleyenler, bize neşelerini ve mücadele ruhunu verenler… size sesleniyorum şili’nin insanları, işçiler, köylüler, aydınlar, zulüm görecekler ülkemizde faşizm saatlerdir iş başında. harekete geçmesi gerekenlerin sessizliği karşısında terörist baskınlar yapıyor, köprüleri havaya uçuruyor, demiryollarını kesiyor, gaz ve petrol borularını imha ediyorlar. suçludurlar. tarih onları yargılayacaktır!

  hiç şüphe yok ki magallanes radyosu susturulacak. sakin ve metalik sesim sizlere ulaşamayacak. sorun değil. sesimi duymaya devam edeceksiniz. her zaman yanınızda olacağım. en azından, onurlu ve ülkesine sadık bir adam olarak hatırlanacağım.

  halkım kendini savunmalı ancak kurban etmemelidir. halkım, kendisinin yok edilmesine veya kurşunlarla delik deşik edilmesine izin vermemeli, ancak aşağılanmaya da müsaade etmemelidir.

  ülkemin işçileri, şili’ye ve yazgısına inanıyorum. başka insanlar, ihanetin galebe çaldığı bu karanlık ve acı anı yenecekler. siz de bunu bilerek ilerlemeye devam edin er ya da geç, o büyük caddeler tekrar açılacak ve özgür insanlar yeni bir toplum oluşturmak için o caddelerden yürüyecekler.

  yaşasın şili! çok yaşa halkım! yaşasın işçiler!

  bunlar benim son sözlerim, fedakarlığımın boşuna olmadığından eminim. sonunda, en azından, suçu, alçaklığı ve ihaneti cezalandıracak bir ahlak dersi olacak.

  santiago de chile, 11 eylül 1973.. "
 • muhammed musaddık'ın siyaseten kardeşi. böyle adamların sistemde yeri yok maalesef. toprağı bol olsun.

  allende'nin kellesinin nasıl gittiğini, bağlamıyla birlikte ortaya koyan hikayesi de şudur. hazin olan 70'lerde şili'de provası yapılan tüm uygulamaların 80'lerde aynı şekilde türkiye'de yürürlüğe konması.
 • darbe sonrası ölmeden önce radyodan yaptığı konuşmada sağlam duruş sergilemiş.

  https://twitter.com/…lugu/status/907631527332401153

  15 temmuz'da biz de böyle bir cia darbesiyle az daha uçuruma yuvarlanıyorduk. çok şükür halkımız izin vermedi.
 • her ismini işittiğimde kendime biraz daha güven geliyor her şeye rağmen sonuna kadar direnmemi söylüyor sanki .çok yaşa allende asla unutulmayacaksın.
 • şili halk birliğinden girdiği seçimlerde %36,3 oy alarak başkan seçilmiştir. ancak şili başkanlıkla yönetildiği için, başkan ve parlemento farklı seçimlerle belirlenmiştir.
  her ne kadar başkan seçilmişse de parlementoda çoğunluğu sağlayamamış ve abd tarafından sıkıştırılan muhalefet nedeniyle ülke yönetilememe krizine sürüklenmiştir.

  bakır madenlerini devletleştirmesi ise amerika açısından bardağı taşıran son damla olmuştur. ülkede bir anda sağ ve sol terör çıkmış, bir de zırhlı bir birlik darbe girişiminde bulunmuştur.

  işin acısı, ülkeyi birlikte yönetmek için silahlı kuvvetlerin başına getirdiği augusto pinochet tarafından devrilmiştir. darbenin ardından bakır madenlerinin tamamı amerikan şirketlerine geri verilmiş ve ülke abd ye bağımlı hale getirilmiştir.

  öneri: costa gavras ' ın missing adlı filmi şili de yaşanan darbe dönemini oldukça iyi anlatır. izlemenizi tavsiye ederim.
 • ataşehir atatürk mahallesinde migros'a yakın bir parkta atatürk ile yanyana heykelleri dikilmiş olan şahıs.
  etraftaki zengin işi yüksek binalar, lüks arabalar vs. ıle çevrili olduğu düşünüldüğünde bana şizofrenik gelmiştir bu manzara hep.
hesabın var mı? giriş yap