şükela:  tümü | bugün
  • herkesin bildiği fakat nedense kimsenin söylemeye cesaret edemediği realite.

saçma sapanlığın üzerinin toplum tarafından bu derece örtülebilmesi gerçekten şaşkınlık verici. aksine kendisi yüzyılın dahi ressamı olarak lanse edilmiş. halbuki salvador dali‘nin tüm tabloları mantık hatasıyla dolu, hiçbirinin gerçeklikle uzaktan yakından alakası yok. böyle bir durumun yıllardır dikkat çekmemesi ancak toplu bir akıl tutulmasıyla mümkün olabilir. sanatseverlerin affına sığınarak bu absürt tablolardan bazılarını paylaşmak istiyorum.

the persistence of memory: bahsettiğim ilk tablo. saatlerin o şekilde kendi formunu kaybetmeden eriyebilmesi şu ana kadar keşfedilen tüm fizik kanunlarına ters. aklı başında olan herkes bunun mümkün olmayacağını bilir. ayrıca ağaçta ne işi var ki o saatlerin? ne alaka?

the temptation of st: tablodaki fillerin anatomik yapılarına dikkat edin lütfen. filler evrimsel süreçlerinin bir sonucu olarak kısa bacaklı canlılardır. oysa tabloda garip bir şekilde uzun bacaklı olarak gözükmektedirler. zaten solda ata karşı haç tutan adamı da gördüğünüzde ne kadar saçma bir çalışma olduğunu anlarsınız.

illumined pleasures: bu resim tuhaflık ve ahlaksızlığın bir kombinesi. sağ alt köşede bisiklet süren yüzlerce sakallı adam tablodaki en normal şey mesela. köpekle öpüşmeye çalışan kadın mı ararsın, bir denizkızına arkadan yaslamaya çalışan herif mi ararsın... resim sanatı bu hallere de düşecekmiş meğer.

the enigma of hitler: tabloda birarada kullanılan öğeleri söylüyorum: şemsiye, tabakta bir adet adolf hitler fotoğrafı ve fasülyeler. eğer bu üçünün anlamlı bir bütünlük oluşturduğunu savunacak kadar uçmuş bir kafanız yoksa bu tablonun sanatsal bir değeri olduğunu iddia edemezsiniz.

metamorphosis of narcissus: tam bir keşmekeş. eserden tek anladığım şey arkadaki çıplak insanların sağlam bir orgy gerçekleştirmiş olduğu ve içlerinden birinin pişman olarak yere diz çöküp ağladığı. yakınlaştırıp bakın göreceksiniz. kimse kusura bakmasın.

örnekler çoğaltılabilir. adamın doğru dürüst bir tane (rakamla 1) tablosu yok. buna rağmen dünyadaki en iyi ressamlar arasında gösteriliyor. trajikomik resmen.
  • sen tut, 1500'den fazla resim ve onlarca heykel sığdırmış, onların da yanı sıra çeşitli taş baskı eserler, kitap illüstrasyonları, tiyatro dekorları ve kostümleri üretmiştir biri ol, bir gün bir ekşi yazar gelip ''salvador dali tablolarının saçma sapan olması'' başlığı ile başlık açsın.

saçma sapan değildir, sen anlamadığın için sana saçma sapan gelmiştir o kadar.

(bkz: sürrealist)
  • cetvelle dahi düz çizgi çizemezken sürrealizm'in babasını eleştirmeyi yüreğim yemez.
  • sanat anlayışı realizimle sınırlı yazar beyanı. bu tablolardaki dış fırça darbelerinin özgünlüğünü, kübizmi, sürrealizmi görmemek için kör olmak gerek diye düşünüyorum.

şaka şaka ben de bir sikim anlamadım. ama birazdan bi tane fularlı gelip aynı bu anlama gelen bir şeyler yazacak. ilk ben yapmak istedim.
  • doğru tespittir.

ama çok güzeller.
  • muhtemelen aydın esen için "ya ne sikim çaldığı belli diil kulak cezası, insanlar nasıl piyano tanrısı diyolar buna hayret" diyecektir bu arkadaş
  • picasso'nunkilerden daha az korkunçlu tablolardır.

-açmayın, korkunçlu kadın-
  • salvador dali kim ya? ben tuvalette bile yaparım bu tabloları. salvador adam değildir hocam.

tam küfür etmeye gelmiştim bizim kuzgunmuş bu. naber kamki?
  • aklıma umut sarıkaya'nın picasso ile ilgili cizdiği karikatür geldi