şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yillarca leonardo da vincinin ögrencilerinden birinin resmettigi sanilan fakat 2011 yilinda leonardo da vincinin kendisinin resmettigi kesinlesen eserin adi.

  en son da vinci resminin 1909 da bulundugu düsünülürse son yüz yil icerisinde ,madridde kesfedilen manuscriptler haricinde kesfedilen tek da vinci eseri olma özelligi tasima ayrica heyecan verici,bazi uzmanlar dünyada maksimum 4 ya da 5 da vinci eseri oldugunu düsünüyorlarmis.

  bir baska sorun ise da vincinin eserlerinin cogunu bitirmeden birakmasi ve bundan dolayi ögrencilerinin ya da baska ressamlarinin onun eserlerini tamamlamalarindan ötürü bazi eserlerinin baska isimler altinda özel koleksyonlarda oldugunun düsülmesi.
 • 1958 yılında yaklaşık 60 dolar'a satılan, özel koleksiyona ait tek leonardo da vinci tablosu. tablo, 1909 yılından bu yana keşfedilen ilk leonardo da vinci tablosu olma özelliğini taşıyor ve yaklaşık 100 milyon dolar'a satılacak. salvator mundi adlı tablo 2011 yılında özgünlüğü doğrulanana kadar yüzyıllardır kayıp sayılıyordu. 1900 yılında charles robinson, tabloyu bernardino luini'nin (leonardo da vinci'nin tarzını benimseyen sanatçılardan biri) eseri zannederek satın aldı. tablo, daha sonra 1958 yılında sotheby'da düzenlenen bir açık arttırmada yaklaşık 60 dolar'a satıldı ve 2005 yılında abd'deki küçük yerel bir müzayede evinde tekrar satılana kadar da görülmedi. incelemeler sonunda, tablonun da vinci tarafından yapıldığına kanaat getirildi. tablo, 15 kasım'da christie's müzayede evinde satılmadan önce hong kong, san francisco ve londra'da sergilenecek.
 • garip bir tablo. resmedilen kişi kadın kılığına girmiş erkeğe benziyor. sağ el parmakları çapraz, sol elinde küre var.
  yüzü ne gülüyor ne somurtuyor.

  leonardo abi bize bir şeyler mi anlatmak istemiş?

  edit: dünyanın en pahalı tablosu olmuş. üstün öngörüm sayesinde entry parselledim heheh. ayrıca tablodaki isa’ymış, çarpılmasak bari.
 • tablodaki en ilginc ozellik, leonardo da vinci gibi detayci bir bilim insaninin kurenin yansimasini yanlis cizmis olmasi. normalde bombeli ve ters olmasi gereken kure ici goruntunun gozardi edilmesi merak edilen bir konu. kimisi bunu ana obje olan ısa'ya golge dusurmemek icin tercih ettigini soyluyor fakat hala muamma.
 • christie's müzayedesinde 450.3 milyon dolara satılarak dünyanın en pahalı tablosu olmuştur.
 • bu resmin leonarda vinci'ye ait oldufunu kesfetmek, the last da vinci adındaki kısa video'ya gore gunes sisteminde yeni bir gezegen kesfetmek ayarında. topu topu 15 tane portrenin kesin olarak vinci'ye ait oldugu biliniyor. sadece biri amerika kıtasında sergileniyor. yeni bir taneside, bu sayede, new york'ta muzede olmasa bile muzayede galerisinde sergileniyor.
 • lat. saviour of the world.

  yeni da vinci gözdemiz. piyasada onlarca salvator mundi (örn, previtali, durer) varken bu tablonun devasa bir paraya el değiştirmesi oldukça şaşırtıcı. hatta bu eserin da vinci’ye ait olup olmadığını anlamak oldukça zor çünkü daha öncesinde kötü durumda olduğu ve ağır restorasyondan geçtiği söyleniyor. muhtemelen restorasyonda önemli detaylar kayboldu. orijinal hali ise ayrı bir merak konusu.
 • açık arttırmayla satılan, en yüksek fiyatlı sanat eseri unvanının yeni sahibi tablo.

  new york'ta christie's müzayede evi tarafından açık artırmaya sunulan "dünyanın kurtarıcısı" anlamına gelen leonardo da vinci'nin tablosu 450 milyon dolara satılmış.