şükela:  tümü | bugün
 • yillarca leonardo da vincinin ögrencilerinden birinin resmettigi sanilan fakat 2011 yilinda leonardo da vincinin kendisinin resmettigi kesinlesen eserin adi.

  en son da vinci resminin 1909 da bulundugu düsünülürse son yüz yil icerisinde ,madridde kesfedilen manuscriptler haricinde kesfedilen tek da vinci eseri olma özelligi tasima ayrica heyecan verici,bazi uzmanlar dünyada maksimum 4 ya da 5 da vinci eseri oldugunu düsünüyorlarmis.

  bir baska sorun ise da vincinin eserlerinin cogunu bitirmeden birakmasi ve bundan dolayi ögrencilerinin ya da baska ressamlarinin onun eserlerini tamamlamalarindan ötürü bazi eserlerinin baska isimler altinda özel koleksyonlarda oldugunun düsülmesi.
 • 1958 yılında yaklaşık 60 dolar'a satılan, özel koleksiyona ait tek leonardo da vinci tablosu. tablo, 1909 yılından bu yana keşfedilen ilk leonardo da vinci tablosu olma özelliğini taşıyor ve yaklaşık 100 milyon dolar'a satılacak. salvator mundi adlı tablo 2011 yılında özgünlüğü doğrulanana kadar yüzyıllardır kayıp sayılıyordu. 1900 yılında charles robinson, tabloyu bernardino luini'nin (leonardo da vinci'nin tarzını benimseyen sanatçılardan biri) eseri zannederek satın aldı. tablo, daha sonra 1958 yılında sotheby'da düzenlenen bir açık arttırmada yaklaşık 60 dolar'a satıldı ve 2005 yılında abd'deki küçük yerel bir müzayede evinde tekrar satılana kadar da görülmedi. incelemeler sonunda, tablonun da vinci tarafından yapıldığına kanaat getirildi. tablo, 15 kasım'da christie's müzayede evinde satılmadan önce hong kong, san francisco ve londra'da sergilenecek.
 • garip bir tablo. resmedilen kişi kadın kılığına girmiş erkeğe benziyor. sağ el parmakları çapraz, sol elinde küre var.
  yüzü ne gülüyor ne somurtuyor.

  leonardo abi bize bir şeyler mi anlatmak istemiş?