şükela:  tümü | bugün
 • yanlış hatırlamıyorsam -hatta evet- francesco rosi'nin 1962 yapımı filmi. giuliano'yu yalnızca iki kez ve ölü olarak gördüğümüz filmde nasıl sicilya'nın öteki italya olarak işlendiğine ve yabancılaştığına tanık oluyorduk. çok sert bir hikaye ve tam tersine yumuşak bir görselliğe sahip film, ortalarında anlaşılmaz olsa da, bir noktadan sonra, sonuna kadar felç ediciliğini koruyordu.
  godfather'dan öncesi de var, diyorum. mario puzo'nun da bu kahraman/suçluya taktığını düşünürsek, don corleone'leri göstermeyen bu filmin önemini daha iyi kavrarız.
  ansiklopediye döndüm be. bakmayın siz, filmin ciddiyetiyle kendimden geçmişim.
 • 1922-1950 yılları arasında sicilya'da yaşayan eşkiya. kendisi sicilya'da halkın kahramanı olmuş ve çok sevilmiştir. yakışıklı olduğu için de fotoğrafçılardan yoğun ilgisiyle karşılaşmıştır. aynı zamanda mario puzo'nun sicilyalı romanının baş kahramanıdır.
 • kitaptaki gibi en yakın arkadaşı tarafından vurulmuştur.
 • so die who betray giuliano cümlesinin öznesindeki kişidir.
 • kitapta onu öldüren arkadaşının ölümü manidardır.çok hoşuma gitmişti
 • http://upload.wikimedia.org/…/salvatoregiuliano.jpg
  http://upload.wikimedia.org/…uliano_e_pisciotta.jpg
  http://web.tiscali.it/storiasiciliana/foto01.jpg

  hayatı, eşkiyalığa başlayışı, faaliyetleri, siyasilerle ilişkileri ve belki de siyasilere güvenerek yaptığı tek hata yüzünden adım adım felakete yürüyüşüyle efsane olan sicilyalı eşkiya. baskıcı mussolini'nin yıkılmasıyla oluşan otorite boşluğunu sicilya'da kendisi kapatan ve adaleti getirmeye çalışan ilginç bir figür.
 • vito genovese'nin italya macerasında tanışıp ahbap olduğu sicilyalı tatar.
 • 2. dünya savaşı yıllarında mevcut faşist rejime karşı sicilyadaki sivil direnişi abd destekliyor... bu adamın sicilya'ya bağımsızlık kazandırma gibi bir düşüncesi de var...

  mussolini devrildikten sonra ,18 nisan 1948 de italyan cumhuriyetinin ilk genel seçimi yapılıyor. bu seçimde hristiyan demokratlar 12 milyona yakın oy alarak sovyetler tarafından kurulan italyan sosyalist partisini geride bırakıp mecliste çoğunluğu oluşturuyor. hristiyan demokratlar italyan komünist partisini de dışlayarak hükümet kuruyor.

  ülkedeki güç dengesinin soğuk savaş etkisiyle değiştiğini fark edince , içerideki adamlarını salmaları karşılığı hristiyan demokratlarla işbirliğine gidiyor. tabi bunun haricinde sicilya'da yapılan bölgesel seçimi kazanan solcuların toprakları kamulaştırıp fakir köylülere dağıtacak olması , italyanın siyasi birliğini savunup sicilyanın bağımsızlığına karşı çıkmaları gerek sicilyadaki mafyatik düzenin bir parçası olan kendisini, gerekse toprak sahiplerini tedirgin ediyor.

  düzenlerinin bozulmaması için bir dönem mussoliniye karşı savaştığı yurttaşlarına karşı çıkar amaçlı pusu kurup , meşhur ginestra katliamını adamlarıyla gerçekleştiriyor. kendisini öldüren kişi en yakın dostu gaspare pisciotta'dır...