şükela:  tümü | bugün soru sor
 • eğer bilinç ve zaman gibi konular hakkında merak ettiğiniz şeyler varsa, bu bitkiden faydalanabilirsiniz. amacınız eğlenmekse uzak durun derim. kafa olmak için kullanılacak türde bir bitki değil. kullandıktan sonra küfür edip "bir daha kullanmam bunu" deme şansınız çok yüksek.

  deneyimler genelde korkutucu oluyor. saçma sapan halüsinasyonlar görebilirsiniz, insan olduğunuzu bile unutabilirsiniz. çok nadiren de olsa, yaşadıklarından zevk alanlar oluyor ama kullananlar, çoğunlukla bir daha kullanmayacaklarına dair yemin ediyorlar.

  açıkçası bu bitki hakkında okuduklarımdan tırsmıştım ama işte, insan meraklı bir varlık. yasal olarak bir sıkıntı olmadığını öğrenince denemeye karar verdim. hakkında okuduğum aşağı yukarı her mesajda "tek başınıza kullanmayın" uyarısı vardı. madem öyle, arkadaşlarla beraber kullanırım diye düşünüp siparişi verdim. ot iki gün sonra geldi. istanbul'daki arkadaşlarımın yanına gidip kullanırım dedim ama içimdeki merak beni rahat bırakmadı. az bir şey içmeye karar verdim. içip, içimde biraz tuttum. daha dumanı vermeye fırsat olmadan hareketlenmeler başladı. gözüm kapalıyken tarifi çok zor olan görüntüler görmeye başladım. bir süre sonra karşımda bir bina belirdi, aramızda da bir sokak vardı. ilginç olan şu ki ben de binaydım. gerçi bilincim kaybolmamıştı, hala insan olduğumun farkındaydım. bir şeyler içtiğimi, o yüzden bu tarz şeyler gördüğümü biliyordum. etkisi geçtiğinde kendimi yerlerde sürünürken buldum. kendimi bina olarak gördüğüm kısımdan sonrasını kendime geldiğimde hatırlıyordum ama şu an hatırlamıyorum.

  ilk deneyim hoşuma gitti. "ben bunun dozunu biraz daha arttırıp tekrar deneyeyim" dedim. karanlık ve sessiz bir odada sırt üstü yatarak kullanmanın etkili sonuç vereceğini okumuştum önceden. ilk içişten yaklaşık on dakika sonra yatak odasına gittim. içip, ışığı kapatacak ve yatacaktım. yatağın iki metre kadar uzağında içmeye başladım. etkisi gelmeye başlayınca ışığı söndürüp yatarım dedim. çabuk etki ettiğini unutmuşum. daha otu söndüremeden kendimi kaybettim. hatırladığım kadarıyla birileri beni çekmeye çalışıyordu ama kim olduklarını göremiyordum. daha sonra boyutlar iç içe katlandı ben de üzerlerine oturdum. sağıma doğru baktığımda ortadaki uzun, diğerleri birbirleriyle aynı boyutta olan üç kişinin silüetini gördüm. bu sırada etrafıma baktığımda uzay boşluğunda olduğumu fark ettim. gözümü açtığımda kendimi koltuğun kenarında oturur vaziyette buldum. bu halüsinasyonları görürken otu söndürmüş, lambayı kapatmış ve koltuğun kenarına oturmuşum. hiçbirini de bilinçli yapmadım. sanki ben vücuttan ayrılıp bir yerlere gittim, vücudum benim yapmayı planladığım işleri yaptı.

  otun etkisi altındayken istemsiz bazı şeyler yaptığımı görünce tam dozu almak için arkadaşlarımın yanına gitmeyi beklemem gerektiğini anladım. üç gün sonra da yanlarına gittim. daha önceden konuşmuştuk, kendileri de deneyeceklerdi. beni görüp tırsmasınlar diye, önce onlara içirmeye karar verdim. ilk verdiğim arkadaş, içtikten bir süre sonra beni işaret ederek "mucit bu" demeye ve gülmeye başladı. etkisinden kurtulduğunda yaşadığı deneyimi sorduğumda, bulunduğumuz odanın kendisine çok geniş göründüğünü ve bizim onun üzerinde deney yaptığımızı sandığını söyledi. "mucit bu" derken de benim bilim adamı olduğumu sanmış.
  sonra sıra diğer arkadaşa geldi. otun kendisini etkilemeyeceğini iddia ediyordu. içtikten bir süre sonra "bu beni etkilemeyecekti, di mi?" diyerek güldü ve yattı. deneyimi bitene kadar bir kaç kez kolunu kaldırması dışında hiç hareket etmedi. otun etkisinden çıktığında, odanın yanlara doğru birer kopyalarının oluştuğunu, oluşan iki kopyanın yanlara doğru uzaklaştığını, kendisinin ortadakinde kaldığını söyledi. bir süre sonra kendinden binlerce yan yana dizili olduğunu gördüğünü söyledi. ellerini kaldırdığında gerçek olanın kendisi olduğunu anlatmaya çalışmış. fark edilmek için hareketler yapmış. en sonunda kendisini at arabası tekerinin içinde görmüş.

  ikisinin de deneyimi yaklaşık on dakika sürdü. daha sonra sıra bana geldi. ben yüksek doz almaya karar vermiştim. onlara verdiğimin yaklaşık iki katını ben içtim. etkisi yine hemen geldi. bir anda kendimi iki boyutta buldum, bir şeyler içtiğimi tamamen unutmuştum hatta insan olduğumu dahi unuttum. duvar gibi bir şey olmuştum. bir terslik olduğunu hissediyordum ama bir vücuda sahip olduğumu hatırlamıyordum. bilincim vardı ama insan değildim. sanki hep öyleydim ve hep öyle kalacaktım. dünyayla alakalı hiçbir şey bilmiyordum. zaman, mekan gibi kavramlar yoktu. hayatımda daha fazla korktuğum bir zaman dilimi hatırlamıyorum. hafiften kendime gelmeye başladığımda insan olduğumu anımsadım ama yine de tam olarak emin olamıyordum. arkadaşlarla konuşmaya başladım ama bir gariplik vardı. konuşan kişinin ben olduğumdan emin değildim. hem diğer boyutta hem de "gerçek" boyuttaydım. konuşan hem bendim hem değildim. ne kadar uğraşsam da tam ifade edemiyorum yaşadıklarımı. korkunç olduğunu söyleyebilirim.

  normal şartlarda etkisi on-on beş dakika falan sürmesi gerekiyor ama ben bir buçuk saatte ancak kendime gelebildim. yaşadıklarımın çoğunluğu aklımdan silindi. her ne kadar otun etkisi altındayken çok tırsmış olsam da, normal hayata dönünce, anımsadıklarım hoşuma gitti. eve döndüğümde tek başıma tekrar içtim. işte o içişte, neden yalnız başınıza içmeyin dediklerini tam manasıyla anladım. yatak odasının kapısını ve ışığı kapatıp yatakta içtim. uzanıp etkilerini bekledim. kendime geldiğimde kendimi odanın dışında buldum. sanki birileri beni bir oraya bir buraya savuruyordu. ışığı da açmıştım.

  eğer bu otu kullanmak istiyorsanız kesinlikle ama kesinlikle yalnız kullanmayın. ben yalnız içmek gibi bir aptallık yaptım. şanslıyım ki camdan falan atlamadım. deneyimi yaşarken ne yapacağınıza siz karar vermiyorsunuz. normalde hiç yapmayacağınız şeyler yapabilirsiniz. bu nedenle kesici aletleri ortalıktan kaldırın. kendinize ya da yanınızdakilere zarar verme ihtimaliniz hiç de az değil.

  eğer amacınız eğlenmekse bu ota kesinlikle bulaşmayın. eğlenme ihtimalinizin çok düşük olduğuna garanti verebilirim. bana kalırsa bu otu sadece gerçeklik, bilinç, zaman vs. gibi konularda kafası karışık olan ve bu konular hakkında deneyim yaşamak isteyenler kullanmalı. hatta onlar kesinlikle kullanmalı. özellikle bilinç ve özgür irade hususlarında bana çok faydası oldu.

  edit: bu entry'yi yazdığım tarihte yasak değildi ama artık yasaklanmış. başta yasal olarak sıkıntı yaratmadığını söylemişim, yanlış yönlendirip sizi sıkıntıya sokmak istemem.
 • sağda solda trend şeklinde gençliğin kullandığı aslen divination kökenli ve kutsal kabul edilen bir bitki.bilinçsiz kullanımı yarardan çok zarar verir.sizi gülmekten yerlere yatırabildiği gibi hayatınızın en korkunç beş dakikasını da yaşatabilir.kendinizi lahana dolması zannedip "dolmalar gibi döneyim" der ya da vantilatörü canafar sanabilirsiniz.genel olarak ters dönmüş hamam böceği pozisyonunda eller kollar sallana sallana gülünür.pek çok ülkede illegal kapsamda bulunmaz.birde ağızdan kovayla salya boşaltıp zaten çizilen karizmayı kevgire çevirebilir."bu eski şamanlarda mazaret bulamayıp içtikleri her musibete kutsal demişler kardeşim!" şeklinde beni isyan ettirtmiş; etkisi biraz uzun sürse geride pek çok arıza bırakabilecek tanri gizemi.gereksiz bilgi: nahuatl dilindeki orjinal adı pipiltzintzintli'dir.
 • salvia divinorum 2007 yılının gözde cekelim kopalım bitkisi,insanoglunun son bulusu...özellikle amerika ve hollanda kökenli sitelerin satısa sundugu kendisi adacayı grubuna girdigi için giris cıkısı gayet kolay olan gelecegin marijuanası...etkisi x usulune göre ölculur yani kendisi özüttür.10x 10gramdan 1 gram üretilmis demektir.en yuksek 64x mevcuttur ki bu insanı biranda okyanusta yanlız bırakabilir karaya kadar yüzdügünüzde de napolyonla savasabilirsiniz...
 • kullanan insanlar; kullanırken dinledikleri müziğin etkisinde kalmaktadırlar. bu yaşadıkları halisünasyon etkisini inanılmaz etkilemektedir. orman sesleriyle zenginleştirilmiş bir şarkıda kendinizi çayır çimen gezerken, daha sonra inception filminin soundtrackiyle kendinizi istanbul ve ya viyana kuşatmasında bulabilirsiniz.
  aynı zamanda kullanan kişide etki altında iken sağ ve solun tamamen yer değiştirmesi de rastlanan bulgular arasındadır.

  terlemek durumu ise kişiden kişiye değişiyor. kimisi bir anda sucuk gibi boncuk boncuk terlerken, kimisinin sadece koltuk altı nemleniyor, kimisinde ise en ufak bir terleme şeklinde yan etki bırakmıyor.

  zaman mefhumu için de aynı şey geçerli; bu da kişiden kişiye değişiyor. kimisi 90-100 saniyelik davranışları için "5-10 dakika sürdü" derken; kimisi de mefhumunu yitirmeden, aynı zaman dilimine bağlı kalabiliyor.

  yukarıda da yazılmış olmasına rağmen kesinlikle üzerinde durmak istediğim birşey var ki, bu esrar gibi öyle "dumanlanırız en fazla, ne olacak?" denilecek birşey değil, psikolojik durumunuzun eğer iyi olmadığını düşünüyorsanız, son zamanlarda herhangi bir depresif davranış sergilemişseniz ve ya depresyona yakın iseniz kesinlikle; ama kesinlikle uzak durun. kendinizi hiç bitmeyecekmiş gibi gelen bir kabusun içinde bulabilirsiniz ve uyanmak sizin elinizde değil.

  biz 20x ve 50x le bunları tecrübe ettik, 120x ile 2 sene kendisini başka birinin vücudundaki "ben" olarak (hani şu açık tenlilerde görülen, koyu renkli lanet şey) gören insanlar da yok değil. ya da duvardaki tablo olarak 3-5 ayını sıkıntıdan ölerek geçirenler.
 • bir bitki.

  ayrica eksi sozluk'teki basligi altina yeni tanimlamalar yapilmadan once birkac yuz kere daha dusunulmesi gereken bir bitki...

  (bkz: eskiden buralar hep entry idi)
 • salvia divinorum guney meksika'da yetisen bir bitkidir. http://www.erowid.org/plants/salvia/salvia.shtml adresinden arastirilabilir ve resimlerine bakilabilir. halk arasinda la pastora, the shepherdess, the leaves of the shepherdess, diviner's mint , diviner's sage, ya da basitce dalvia olarak gecer.
  etkileri; zamanin allak bullak olmasi, zamanin goreceliginin yakalanmasi, renklerin ve resimlerin cok canli gorunmesi, gozlerinizi kapasaniz bile renk cumbusunun kaybolmamasi, baska boyutlari ve baska gercekleri algilama, benligin algilanmasi, baska bilinmeyen gezegenlere ve zamana yolculuk, kendini yillarca bir duvardaki resim olarak hissetme , baska bir bireyin tum yasam dongusunu yasamak, kisacasi aradan cikmak ve delirmek istiyorsaniz bu bitkiyi deneyebilirsiniz... gecmisisinde kotu hatiralari olanlarin kesinlikle denememesi salik ediliyor.
 • kelimeler kifayetsiz kalır ama ben biraz açıklamaya çalışayım.
  ilk içtiğinizde size insan olduğunuzu unutturabilir.
  ilk nefesi aldıktan 5-6 saniye sonra yoğun bir şekilde etkisini hissettirir.
  en yoğun dakikaları ilk 5 dakika içinde yaşatır, sonra yavaş yavaş açılmaya başlarsın.
  bir anda sıcak basmaya başlar.
  kendinizi anemas zindanlarına hapsedilmiş sanabilirsin.
  bir anda koşmaya başlarsın, bi bakmışın 600-700 metre koşmuşsun, düşe kalka tabii.
  vücudunuzu ortadan yarılmış gibi hissedebilirsin.
  mike tyson ın yumruğuna maruz kalmak gibidir.
  ben çok sağlam alkol içiyorum , bana bir şey olmaz hacı dersen amiyane tabirle güvercin taklası atarsın.
  kişiye göre trip etkisi değişir.
  işte böyle değişik bir bitki.
 • kesinlikle insanı uyuşturmayan bir bitki. ne alkole benziyor kafası ne de sizin bilincinizi uyuşturacak herhangi bir şeye. o yüzden lütfen böyle şeylerin kullanılmasına karşıyım uyuşturucu kötü bir şeydir diye atıp tutmayın.

  ilk deneyimimi paylaşmak istiyorum;

  öncelikle kesinlikle bad trip diye tabir edilen bir ruh durumuna bürünmedim. zaten salvia'da bad/good trip diye bir kavramın olacağını zannetmiyorum. çünkü ortada bir trip yok. dediğim gibi kafanız uyuşmuyor aksine tamamen bu dünyadan ayrılıp başka bir dünyaya geçiyorsunuz.

  ilk etapta biraz heyecanlıyıdım ve başıma neler geleceğini tahmin edemiyordum. sanırım bu yüzdendir ki kendimi kaybetmemek adına şartlamıştım. "kendimi kaybedersem salvia içtiğimi hatırlayacağım." şeklinde telkinler veriyordum kendime. tabi bir anlam ifade eder miydi bilmiyordum.

  işe yarasın diye külüne kadar çektim. sonra bir miktar öksürme geldi ve engel olamadım. dolayısıyla bir miktar duman boşa gitmiş oldu. dedim bari geri kalan işe yarasın ve içimde tuttum. yaklaşık 15 saniye kadar.

  5-10 saniye içinde kafamda çift taraflı zonklamalar başladı. zonklama da değil ki. sanki 6 tane çekiç sistemli bir şekilde iki yandan kafama vuruyordu. buna engel olmak için oturduğum yerde kafamı tuttum ve geriye doğru uzandım. hay uzanmaz olaydım. karşıdan araba yıkama paspasları gibi bir şey geliyor. aslında görmedim böyle bir şey. sadece hissettim. üstümden geçti ve beni duvara yapıştırdı. (bu sırada ayağa kalkmışım ama ben farkında değildim) sonra bir şey beni geriye doğru çekmeye başladı. hani rüya görürsünüz de bir boşluğa düşersiniz ya kendimi öyle hissettim.

  o şey beni çekmeye başladığında en son yanımdaki arkadaşı gördüm karşıda. "ben gidiyorum sen de gel" dedim. onun da gelmesini istedim çünkü her nereye gidiyorsam yalnız kalmak istemiyordum ve tabi onun da yalnız kalmasını istemedim.

  çekiyor, çekiyor ve ben cebelleşiyorum gitmemek için. sonra bir anda aklıma geldi. ben bir şey içmiştim ya dedim. bunu der demez karşımdaki yatak belirdi. (zaten hep ordaydı ama ben o sırada boşluğa düştüğümden görememiştim.) hemen yatağa doğru bir adım attım. ama vazgeçmiyor kardeşim. hala beni çekiyor. gidin, gidin, ben artık her şeyin farkındayım, beni bırakın dedim. yataktan kuvvet alıp beni çekmelerine engel oldum. zaten çok kısa sürede gittiler.

  açıkçası birini ya da birilerini görmedim. saddece hissettim. beni nereye götürmek istediler onu da bilmiyorum ama gitmemekte kararlıydım.

  zaten ben bir şey içtim dediğimde de içtiğim anı hatırlamıyordum. sadece kurtulmak için böyle söyledim. tamamen yalan söyledim yani. kandırdım onları.

  söyleyebileceğim şu ki; bu konularda pek tecrübem olmamasına rağmen sırf salvia için biraz tecrübe edinmek zorunda kalmıştım. kesinlikle ota boka benzemiyor. asla ve asla böyle düşünmemelisiniz. her ne kadar salvia için halüsinasyon gösteriyor deseler de bu bir halüsinasyon değil. ben kafam yerine geldiğinde kendimi rüya görmüş gibi hissettim. gerçekçiydi diyemem çünkü gerçekti zaten.

  bu noktada gerçek nedir diye düşünmek gerekiyor. ve salvia deneyimi yaşamadan önce kendinizi ruhen çok ciddi bir şekilde hazırlamalısınız. şakaya gelecek bir şey değil. kafası çok kısa sürse de etkisi çok yüksek. tamamen kendime gelmem yaklaşık 5-6 dakika sürdü. lakin zaman kavramımı tamamen kaybetmiştim. dolayısıyla bu süre bana ne uzun geldi ne de kısa. çünkü ortada bir süre yoktu.

  ben kendimi ruhen çok iyi hazırladığımı zannetmiştim. ama işte o ilk heyecan her şeyi mahvetti. tanrı'ya ulaşacağımı falan zannettim. bütün heyecanım bundandı. halbuki mantıklı düşününce "ne tanrısı ulan, senin etin ne budun ne" diyorum.

  iyi ya da kötü bir duygu hissetmedim. tamamen nötrüm. anlatılması çok zor ve gerçekten çok etkileyici bir şey. ne olduğunu ancak deneyerek görebilirsiniz.

  denemeyin. denemek istiyorsanız da muhakkak yanınızda birini bulundurun. çünkü bedeniniz bu dünyada ruhunuz başka bir yerde olacaktır.
 • bir internet adresinden adrese kadar gelebilen (2011 başlarında oluyordu) bir adet adaçayı. adaçayı adaçayı denildiği hikaye değildir, gerçekten 1 gr'ı nı normal bir çaydanlıkta adaçayı demler gibi normal bir şekilde iyice demler ve içerseniz çok net içine girebilirsiniz.

  daha önce yazdığım entry üzerine yazılan başka deneyimleri okuduğumda "daha önce bunun için neden uyarmadım ki insanları?" diye kendime kızdım. salvia ile deneyim yaşayacaksanız önce farkında olmanız gereken bir şey var. kesinlikle geri döneceksiniz. geri dönememe korkusu salvianın yapısına en aykırı şeydir, çünkü sizi gerçek dünyaya en çok bağlayan şeydir. yaşadığınız şeyleri doğru düzgün yaşayamamanıza, yeni psikolojinize adapte olamamanıza ve haliyle korku etkisi altında karanlık boyutlar, değişen dünyalar, ışığın kaybolması vs. şeyler görmenize sebep olur. aslında bunlar salviayı deneme sebeplerinizdir. gerçeklikten bir süre için bile olsun kopmak, bilinçaltınıza doğru bir yolculuğa çıkmak ve ne olduğunu keşfetmek.

  ilk seferinden önce ne kadar kendinizi temkin etseniz de etki altına bir kere girdiğinizde aynı şeyi düşünmeye devam etmenin ne kadar zor olduğunun farkındayım. fakat ilk seferi yaşadıktan ve geri dönüşün kesin ve sancısız olduğunu gördükten sonra ikincide çok daha rahat olacağınızdan emin olun.

  kesinlikle uygulanması gerekenler :
  1 - çok aydınlık bir ortamda denemeyin. ortamınız loş olsun. çünkü vücuda yayılan ısı ile bir anda kararıyor, ve göz açtığınızda başka yerde oluyorsunuz. gözünüzü açtığınızda çok fazla ışık girmiyor olması yeni dünyanıza daha emin adımlarla gitmenize yardımcı olacaktır.
  2 - etrafınızda sizi tetikte tutabilecek en ufak bir şey varsa (daha önce dikkatinizi çeken bir sandalye üzerindeki bira bardağı mesela..) mutlaka uzaklaştırın, hatta göremeyeceğiniz bir yere kaldırın.
  3 - ortamda baskın bir cisim olmamasına dikkat edin. örn : kapalı bir televizyon karşısındaki koltukta ardarda deneyim yaşayan üç kişinin üçü de evrenin sonunda olduğunu köşesinde olduğunu, karanlık uzayda olduğunu, zamanın sonunda olduğunu, zamanın bittiğini vs. görebilir.
  4 - kendinizi tamamen rahat bırakın. eğer rahat değilseniz abartmadan 2-3 kadeh bir şeyler için ve öyle deneyin. gergin bir şekilde salvia denemek israftır, günahtır.
  5 - etrafınız kalabalık olmasın. bu çok önemli, çünkü insanı gerginleştiren en önemli faktörlerden birisidir. 9-10 kişi bir ortamda bile olsanız, deneme anında odada (görünürde) deneyim yaşayan kişiye sahip çıkabilmek için en fazla 2 kişi olmalı. hele ki hiç denemeyen kişilerle birlikteyseniz kobay hayvanı gibi izlenebilirsiniz ve bu da bilinçaltınızı kötü taraflara doğru yönlendirir.

  bahsetmem gereken son nokta; etki altına girmeden önce en son baktığınız şey, en son duyduğunuz, en son hissettiğiniz şey yaşadığınız şey üzerinde en çok etkisi olacak olan şey olacaktır. o sebeple odada müzik sesi hariç mutlak bir sessizlik olması, nefesinizi alır almaz etki için beklerken gözünüzü kapatmanız ve içtiğiniz zıkkımı (bong - pipo vs.) siz nefesinizi bitirir bitirmez elinizden birisinin alması size hiçbir şeyi düşünmek zorunda olmama rahatlığı verecek ve bilinçaltınıza mükemmel bir serbestlik tanıyacaktır.

  son örnek: bong ile mereti içine çeken bir kişi daha fazla salvia çekebilmek için kendini zorlarken bongu elinden bırakamadan etki altına girmeye başlayabilir. bu gibi durumda elde duracak olan bong kişi ve çevresindekiler açısından tehlike yaratabileceği için elinden alınmalıdır. fakat kendi ağzını bonga yapıştırmış kişinin elinden bongun alınması, kişiyi yaşadığı sanal gerçeklikte oksijensiz bir ortamda bırakabilir ve yaşadığı olumsuz onca şeyin içinden kan ter içinde gözlerini açmasına sebep olabilir.

  siz siz olun dikkatli olun, güzel bir deneyim yaşayabilmek için hazırlıklı olun.

  edit : internet adresini illegal olduğu gerekçesi ile sildim.