şükela:  tümü | bugün soru sor
 • sovyet uzay istasyonu bu.

  11 şubat 1985'te içinde hiç kimse yokken tüm elektriği kesilmiş ve yörüngesi kaymaya başlamış.

  bunun üzerine, ruslar soyuz ile yanına gitmişler, elektrik olmadığı için otomatik yanaşma ve kenetlenme sistemleri çalışmayınca kozmonotlar el ile kullanılan artık bauhasutan satın alabileceğiniz lazerli mesafe ölçerleri kullanarak yaklaşmışlar, kendi uzay araçlarının dönüş hızını salyut'unki ile eşleştirmişler ve manuel olarak kenetlenmişler.

  daha sonra içindeki havayı test etmişler ve solunum için uygun olduğunu gördüklerinde uzun süredir elektriksiz kaldığı için buz gibi olan uzay istasyonuna kalın, tüyülü kıyafetlerle girmişler ve elektrik arızasını gidermişler.

  korku filmi gibi.
 • karanlık ve soğuk, yani ölü durumdaki bu uzay istasyonunun karku filmi derecesini arttıran bir olay daha yaşanmış 1 sene öncesinde.

  1984'te bu uzay istasyonundaki ekibin tamamı aracın çevresinde parlak turuncu bir bulutun olduğunu raporlamışlar. olayın değişken sıcaklık ve oksijen yetmezliği sonucunda toplu halüsinasyon olduğu sonucuna varılmış.
 • bundan bir helyum tankı kontrolden çıkıp dünyaya düşmüş ve büyük ölçüde sağlam bir şekilde bulunmuş.

  uzun yıllar uzayda kaldığı için titanyumdan yapılmış bu tank üzerinde bir sürü meteorit krateri varmış: http://fernlea.tripod.com/tank.html
 • adına çok başarılı bir film çekilmiş uzay istasyonu.film güzel olsa da kıyaslama yaptığımızda ruslar uzay gelişmelerinde olduğu gibi uzay filminde de amerikalıların gerisinde kalmışlar.
 • uzayda gecen filmleri seviyorsaniz, gercek bir hikayeyi anlatan bu filmi de seveceksiniz. bir amerikan filmi degil tabiki ama gercek bir olayi anlatiyor olmasi filmi soluksuz izlemenize sebep oluyor.
 • izlemesi çok keyifli bir rus filmi ancak filmde geçen çoğu olgu malesef sovyet propagandası için uydurulmuş yalanlarmış.

  salyut 7 uzay istasyonu için 1985 yılında geniş kapsamlı bir kurtarma görevi yürütüldüğü ise doğru. amerikalıların 1970'te apollo 13'ü kurtardıkları görev ile benzerlikler taşıyor.
 • az önce izlemeyi bitirdiğim film. evet filmde propaganda var da olmasın mı? interstellar'da kocaman amerikan bayrağı gözümüze sokulmadı mı? ee sovyetler yapınca neden auv? adamlar gerçek olan bir şeyi gayet güzel ve akıcı şekilde anlatmışlar. kahramanlık yok, kaç kere vuralım düşürelim geyiği dönüyor.

  onun dışında aynı durumda amerikalı astronotlar olsa ellerine yüzlerine bulaştırırlardı diye düşünüyorum, bu da tamamen sovyet kozmonotların yetiştirilme tarzı ve cesaretiyle alakalı. düşünün insanlığın uzay tarihinde böyle bir olay olmuş ve bilen sayısı çok az. cidden yazık.
 • inanılmaz bir film. soğuk savaşın yeniden başladığını da haber vermesinin yanısıra (bkz: interstellar), (bkz: gravity) ile her türlü kapışacağını düşündüğüm bir yapıt.