şükela:  tümü | bugün soru sor
 • "the end of faith" kitabiyla farkli dinler arasindaki iliskileri sorgulayan, stanford mezunu yazar. (www.samharris.org)
 • "intellectual honesty will be more easily spread then atheism."
  sam harris

  http://www.youtube.com/watch?v=ok2ojgsgr6c
 • hemingway çanlar kimin çalıyor alooo da "milletlerin kendi kendilerini idare etmek haklarıdır, buna inanıyorum. fakat insan öldürmenin doğru olduğuna inanmamalısın. zorda kalırsan öldürmelisin ama bunun doğru olduğuna inanmamalısın. inanırsan her şey mahvolur." diyor. aynen bu şekilde işkenceye de uyarlanabilecek basit bir etik anlayış. hemingway in yazım tarzına da uygun, ekonomik bir argüman.

  soru basit bir soru: 1 milyondan fazla insanın ölümüne sebep olacak bir bombanın sorumlusu elinde. elinde olan yalnızca o değil. bombacının o olduğuna dair kesin kanıtların da var. ama elinde olması gereken asıl şey, yani bombanın kendisi yok. bu durumda sayın bombacına işkence eder misin? benim için sorunun cevabı basit: tabii ki ederim. ederim ama bunun doğru bir şey olduğuna inanmam. o sırada kafamın içinden geçen şey büyük ihtimal "şu anda yapmakta olduğum şey kötü, ama birinin bu sorumluluğu üzerine alması gerekir olurdu."

  sam harris bu durumda sen haksızsın ibne'deki ibnenin ta kendisi oluyor. yaptığı şey işkence gibi, insanın evrene belki de en kötü armağanlarından olan bir korkunçluğu yumuşatmak. işkenceden bahsederken söze "ama" diye başlarsanız her şeyi mahvetmiş olursunuz. çünkü zaten asıl sorun 1 milyon kişiyi yok edecek bombayı imha etmek değil, 1 milyon kişiyi öldürmenin gerekli ve haklı olduğunu düşünen insanların gerekçelerini yok etmek. bu dinler yok olsun diyerek zamanda yolculuk yapıp muhammed'i ya da isa'yı öldürmeye benziyor. muhammed'i yaratan geçmişi, dönemin sosyal ve politik durumunu, gündelik yaşantıyı ve tüm diğer şartları yok etmeden ya da değişikliğe uğratmadan yapabileceğiniz şey dini yok etmek değil, ertelemek ya da birtakım değişikliklere uğratmak olur çünkü.

  diyelim ki bunların hepsini bir kenara koydunuz ve diyorsunuz ki dünyada zaten kötülük var. işkence de insanın bir gerçeği. e o zaman da bırakın o 1 milyon kişi ölsün. son tahlilde bombacı da, bombası da, sam harris de bu dünyanın gerçeği.
 • "mantıksal gerekçelere dayanmayan birçok inanç barındıran insanlara isimler yakıştırırız. inançları oldukça yaygın olduğundaysa bunlara 'dinsel' deriz. eğer bunun aksi olsaydı bunlara 'çılgınlık', 'psikoz' ya da 'yanılgısal' dememiz daha olası olurdu... hiç şüphesiz ki aklıselimler sayıca fazladır ve yaratıcının yatak odası pencerenize yağmur damlalarını mors alfabesiyle çarptırarak sizinle iletişim kurduğuna inanmak zihinsel bir hastalığın kesin ıspatı olurken, bu yaratıcının düşüncelerinizi duyabildiğine inanmanın toplumumuzda normal olduğunun düşünülmesi aslında basit bir tarihsel kazadır. böylelikle dindarlar genelde çılgın olmazken, öz inançları tamemen öyledir."

  the end of faith adlı kitabından.
 • din ve nörobilim üzerine kitaplar yazmış,1967 doğumlu amerikalı yazar.
 • twitter'da söylediğine göre, bugün kendisine twitter'dan #asksamanything hashtag'iyle istediğiniz soruları sorabilirsiniz.
 • yazdığı tuğla gibi kitaplarının kendisini okumak dururken insanların wikipedia'dan, oradan buradan 3. veya 4. el çarpık bilgi ve dolaylı yorum ile anladığını sandığı, sonra da kalkıp "kitabını okumadım ama galiba şunu demek istiyor" diye zırvaladığı adam. mantık insanı.

  arkadaş sevmiyorsan da bok atma, kitabı oku öyle de ne diyeceksen. adam üşenmemiş, her biri ayrı birer tuğla gibi yazmış. izah etmiş. oku bir zahmet.
 • mantığı önemsemeyen insanlara , mantığın önemini göstermek için mantıklı bir argüman sunabilir misiniz ? diyen abd 'li ateist filazof .. mahşerin 4 atlısı'ndan biridir. sağlam argümanlara sahiptir . çeviri yapılan videolarının sayısı daha fazla olsa dediğim şahıstır kendileri.
 • ''george bush, her gün tanrı ile konuştuğunu söylüyor ve insanlar bu yüzden onu seviyor. eğer george bush, tanrı ile saç kurutma makinesi aracılığıyla konuştuğunu söyleseydi onun deli olduğunu düşünürlerdi. saç kurutma makinesinin eklenmesi, bunu nasıl daha da saçma yapar anlamış değilim'' sözlerinin sahibidir.
 • mantıklı ve sorgulayıcı olmasına karşın, politically correct olma zorunluluğu hissetmez.

  kendisinin lying isimli kısa kitabı okunursa, profiling'i savunurken veya islamophobic görünürken kullandığı rhetoric daha rahat anlaşılabilir.