şükela:  tümü | bugün
 • türkiye gelişmiş bir ülke mi? hayır.
  saman ithalatı bunun kanıtı mı? yine hayır.

  bu başlık tam mal.avi.

  gelişmiş ülkeler bırakın samanı bir çok bu tip basit ihtiyacını ithal eder.

  enerjisini, sermayesini, gücünü katma değerli ihraç mallarına ayırırken böyle sapla samanla uğraşmaz, ithal eder.

  genelde ısrail'e giden uçaklar boş döner örneğin. sen tonlarca gıda, tekstil vs. gönderirken o sadece 10 kgs savunma sanayii ile ilgili bir elektronik devre gönderir ve senin 6 ayda kazandıgın parayı, 1 anda kazanır.

  cari açığı bu hale getiren sap saman değil, teknoloji ve enerji ithalatıdır. işte doğru eğitim politikataları ve arge yatırımlarıyla buna çözüm bulunmalı.

  ulan eycofta bile 3. seviye araştırma yapmadan mobil cannon yapamıyorsunuz develer.!
 • (bkz: saman)
 • saman ithal edersin. ülkende hayvan gibi sanayi vardır. yurtdışına peynir ekmek gibi katma değeri yüksek mal satıyorsundur "samanı da mı ben üretecem amunakoyim" dersin ithal edersin bunda süper güçlük bir durum yok. burası için yazmadım tabi bunu. biz süper güç olduğumuz için değil kendimize yetecek kadar bile samanı üretemediğimiz için dışardan alıyoruz.

  saman üretmek ya da üretmemek bir süper güçlük işareti değil ama ihtiyacın olduğu halde üretememek bir 3. dünya ülkesi olma işareti.
 • saman:genellikle arpa, buğday gibi ekinlerin harmanda dövüldükten, taneleri ayrıldıktan sonra kalan, hayvanlara yedirilen ufalanmış sapları.

  yediğiniz makarna da sadece saman üretmek için kullanılan ikincil ürün.

  edit: açıklama yapmayayım dedim ama daha samanın ne olduğunu bilmeyen,samanı hammadde, üretilip satılan zannedenler var.

  onlara da (bkz: başak)
 • süper güç olduğundan basit şeylerle uğraşmaz saman gibi şeyleri ithal eder ancak iş uçağa gelince onu ithal etmez ihraç eder.