şükela:  tümü | bugün
 • şüphesiz ki, eğonomisi çoğ iyidir.
 • türkiye gelişmiş bir ülke mi? hayır.
  saman ithalatı bunun kanıtı mı? yine hayır.

  bu başlık tam mal.avi.

  gelişmiş ülkeler bırakın samanı bir çok bu tip basit ihtiyacını ithal eder.

  enerjisini, sermayesini, gücünü katma değerli ihraç mallarına ayırırken böyle sapla samanla uğraşmaz, ithal eder.

  genelde ısrail'e giden uçaklar boş döner örneğin. sen tonlarca gıda, tekstil vs. gönderirken o sadece 10 kgs savunma sanayii ile ilgili bir elektronik devre gönderir ve senin 6 ayda kazandıgın parayı, 1 anda kazanır.

  cari açığı bu hale getiren sap saman değil, teknoloji ve enerji ithalatıdır. işte doğru eğitim politikataları ve arge yatırımlarıyla buna çözüm bulunmalı.

  ulan eycofta bile 3. seviye araştırma yapmadan mobil cannon yapamıyorsunuz develer.!
 • (bkz: saman)
 • sözlükyeki saman kafalıları ifşa eden başlık. hammade ithal eden ülkeler genellikle ucuza aldıkları bu maddeleri kendi topraklarında daha pahalıya üretecekleri için ithal ederler. bunun yerine sınai üretime odaklanıp işlenmiş ürün ihrac ederler ki bu onlar için daha kârlıdır.

  başlığı atan sazan* yazmamış bir örnek de ben vereyim. türkiye unun hammaddesi olan buğdayı da ithal etmektedir, bununla beraber dünyanın un ihtiyacının yüzde yirmisini karşılar. yani dünyanın en büyük un ihracatçısıdır.

  embesillikten kurtulmak isteyen arkadaşlara tavsiye: sanayi devrimi diye bir gelişme oldu 18. yüzyılda, bir de ekonomi diye bir disiplin var 2 asırdır insanlar bir şeyler yazıyor bu konuda. açın biraz kitap okuyun. he artık kitap da şart değil bunun podcasti var belgeseli var hangisi sararsa... e ama düşün yakamızdan aq. her yerde ayrı bir cahil...
 • saman ithal edersin. ülkende hayvan gibi sanayi vardır. yurtdışına peynir ekmek gibi katma değeri yüksek mal satıyorsundur "samanı da mı ben üretecem amunakoyim" dersin ithal edersin bunda süper güçlük bir durum yok. burası için yazmadım tabi bunu. biz süper güç olduğumuz için değil kendimize yetecek kadar bile samanı üretemediğimiz için dışardan alıyoruz.

  saman üretmek ya da üretmemek bir süper güçlük işareti değil ama ihtiyacın olduğu halde üretememek bir 3. dünya ülkesi olma işareti.
 • saman:genellikle arpa, buğday gibi ekinlerin harmanda dövüldükten, taneleri ayrıldıktan sonra kalan, hayvanlara yedirilen ufalanmış sapları.

  yediğiniz makarna da sadece saman üretmek için kullanılan ikincil ürün.

  edit: açıklama yapmayayım dedim ama daha samanın ne olduğunu bilmeyen,samanı hammadde, üretilip satılan zannedenler var.

  onlara da (bkz: başak)
 • süper güç olduğundan basit şeylerle uğraşmaz saman gibi şeyleri ithal eder ancak iş uçağa gelince onu ithal etmez ihraç eder.
 • "efenim dünya sanayi toplumuna dönüyor, bırakın köyleri koşun kentlere" diye diye memleket bu hale geldi zaten. bugün dünya devi denilen, sanayi devi denilen her ülkenin aynı zamanda taş gibi tarım politikaları vardır. dünyada 7 milyar çiftçi olursa kör topal da olsa ilerleriz, 7 milyar einstein bile olsa açlıktan ölürüz. saman burada metafor. samana takılma. elbet saman ithal eden, yahut başka kalemlerde tarımsal ürün ithal eden süper güçler vardır; ancak hem saman, hem et, hem süt, hem hayvan, hem meyve ithal eden süper güç falan olmaz, olamaz. (olsa olsa tarım alanlarının azlığından dolayı israil'i örnek verebiliriz ama onların bile suda tarım, verimli hibrit tohum gibi pek çok tarımsal çalışmaya deli gibi ödenekler ayırdıkları ciddi tarım politikaları vardır)

  yanisi dostlar, samanı üretmek pahalı ithal edelim, zeytini verimlileştirmeye uğraşmayalım nasılsa tunus'ta daha ucuz keselim otel dikelim demekle süper güç falan olamayız. sanayimizi de geliştirelim tabi ona bir şey dediğim yok da gres yağıyla karın doymuyor.