şükela:  tümü | bugün
  • ilginç ve güzel bir hikayeye sahip ağaçtır.

    biliyoruz ki lupin bir kurtadam. dönüşümü küçük bir çocukken ısırılmasıyla oluyor. hogwarts'ta okuduğu yıllarda kurtboğan iksiri olmadığı için dolunayda dönüştüğünde aklı başında olmuyor. bu nedenle hogwarts'ta gelmesi oldukça imkansız ve tehlikeli görünüyor. fakat bu zamanlarda dumbledore müdür oluyor ve çeşitli önlemlerle lupin'in okulda kalmasına olumlu bakıyor. peki ne bu önlemler?
    şamarcı söğüt'ün yanında bağıran baraka'ya çıkan bir tünel var. (bu detaya filmde de rastlamak mümkün.) lupin dönüşeceği zaman şatodan çıkartılıp bu tünel aracılığıyla bağıran baraka'ya götürülüyor.. şamarcı söğüt de tehlikeli olduğu bu zamanlarda lupin'e kimsenin rastlamaması için tünelin yanına koruma amaçlı dikiliyor. yani tünele kimseyi yaklaştırmamak asıl görevi. ve evet tahmin edileceği gibi bağıran baraka'dan köylülerin duyduğu sesler vahşi ruhlara falan değil bizzat lupin'in kendisine ait.. ulumaları ve kendine zarar verdiği sırada çıkardığı gürültüler barakaya bu ismin verilmesine neden oluyor.
  • önüne geleni şamarlayan ağaç.

    canlı cansız ayırmaz. arabayı şamarlar, suçsuz kuşcağızı şamarlar ulan canı ne ki onun it ondan sonra miya süpürge şamarlar, büyücü şamarlar. çok yüz verildi buna çook.
  • kitaplarda açma kapama düğmesi olan, filmlerde ise şuursuzca herkese saldıran ağaç
  • bir insan olsa levent kırca parodilerinde önüne çıkanı şuursuzca tokatlayan karakterlerden biri olurdu.

hesabın var mı? giriş yap