şükela:  tümü | bugün
22 entry daha
 • kişisel olarak tanımadığım fakat youtube’dan ve twitter’dan bir süredir kendisini ve şirketinin işlerini takip ettiğim başarılı, yazılımcı insan. dijital içerik üretimi dışında birçok yazılım konferansı konuşması/sponsorluğu ve açık kaynak gibi işlerle de uğraşıyorlar.

  malum linçte adı geçen bir video içeriği (2020 trendleri) ve bir toplulukta yaptığı sunumu (big-o notation) yabancı kaynaklardan, orijinallerine referans verilerek paylaşılmış. kendisi çıkıp “bunlar %100 benim ürettiğim içerikler” dememiş. 2020 trendleri videosunda birebir çeviri gibi değil, kendi yorumlarını da katarak içeriği paylaşmış. fakat video editlenirken kaynak kısmını kesmişler, video editörlerinin azizliği olduğuna inanıyorum. yaptığı sunumda ise ilk slide’ında kaynak referansı var.

  buradaki tek hata, her iki orijinal içerik üreticisinin de söylediği gibi, onlardan izin alınmadan yapılmış olması. kaynak verildiği için intihal yapmış olarak nitelemek bana açıkçası biraz yanlış geliyor. izin konusunda ise karışık duygulara sahibim zira zaten açık lisansla paylaşılmış içeriği başka birinin yine açık lisans ile ticari kaygı gütmeden paylaşması, yazılım sektörünün en güzel taraflarından biri. youtube kanallarından para kazanmıyorlar diye biliyorum. elbette önceden onay almak daha doğru bir davranış — cc lisanslı olsa bile.

  türkiye’deki yazılım sektörü twitter-linçlerine çok meraklıdır biliyorum ama; ülkede, kafası ortalamanın epey üzeri çalışan insanların oluşturduğu bir topluluğun, iki dakika soluklanıp olayı anlamadan şeytan taşlamaya tuzlukla koşturmasını endişe verici buluyorum. zira bu insanlar da böyleyse o zaman vay halimize.
 • ben bir öğretmenim. ben şimdi youtube'da ücretsiz üniversite hazırlık dersleri çekip yayınlasam kimse bir şey demez. fakat gidip derslerde bir yayınevinin kitabının sorularını çözersem yayınevi başıma üşüşür. neden? adam izinsiz yayınlanamaz demiş.

  şimdi ben kendimi şöyle savunsam kurtarabilir miyim? kitabınızı tanıtıyordum, kitabınızın daha çok kişiye ulaşmasını istiyordum. fakat nedense kapağını kopartmışım, iç sayfalarda da küçücük bir yazıyla kitabın adı kısa bir süre gözükmüş, soruları çözerken kitabın hangi kitap olduğu belli olmayıvermiş, hatta kitabın adını yorumlarda belirten izleyicilerin yorumlarını da silivermişim, kanalın ve şirketin sahibiyim ama videoyu editlerken yapılan kesmeleri de gözden kaçırıvermişim. allah allah nasıl olmuş ya! anlamadım şimdi. canım ne var bunda? ben ücretsiz dersler çekip gençlerimizin eğitimine katkıda bulunuyorum.

  bu arkadaş zaten izinsiz kopyaladığı yabancı yazarlardan özür diledi, videoları yayından kaldırdı, fakat nedense sözlükteki yalakaları hala adamı savunuyor.

  edit: samet kendi bloğunda bir özür yayınladı. suçunu kabul etti yani. sözlükteki ve diğer sosyal medyadaki takipçilerine tavsiyem: samet'in yaptığı yanlışı savunmayı bırakın. yok kıskançlıkmış, yok linçmiş falan. işin lince kadar uzamasındaki en büyük sebep kendisidir.
 • eğer kendisi yerine herhangi bir yazılımcı olsaydı, çoktan bitirilmişti. twitter'daki goygoycu yazılımcı grubu sürekli birbirlerini pohpohlayıp hatalarını azımsayarak birbirlerine yağ çekerken kendisine ciddi bir tepki geleceğini beklemek komikti zaten :)
 • internette ücretsiz şekilde bulunan - bakın satılan değil - ingilizce bir yazıdan yola çıkarak bir video çekmiş , üstelik bunu da belirtmiş ve içerik benimdir dememiş faydalı insan.meyve veren ağaç taşlanır sözünü hatırlatan örnek bir yazılımcı.
  kendisine saldıran arkadaşların muhtemelen bir çekememezliği ya da kişisel bir sorunu var. yoksa bu düşmanca olan tavrı anlamak mümkün değil. keşke bu kadar naif olmayıp ilgili kişilere karşılık verseydi,onların hakkında araştırma yapıp dinime küfreden müslüman olsa meselesine çekseydi olayı.
7 entry daha